بازاریابی و تبلیغات؛ هرکدام چه تفاوتی با یکدیگر دارند و چرا به هردو آن‌ ها نیاز است؟
کاربر سمیرا محمدی

نویسنده

بازاریابی و تبلیغات؛ هرکدام چه تفاوتی با یکدیگر دارند و چرا به هردو آن‌ ها نیاز است؟

آیا تصور دارید که تبلیغات و بازاریابی یکی است و یا اینکه هر کدام از این دو واژه، تعریف و عملکرد متفاوتی دارند؟ به نظر می‌رسد بازاریابی و تبلیغات مترادف هستند؛ با این حال، تفاوت بزرگی بین هرکدام از آن‌ها وجود دارد و امکان تمایز بین این دو، به شما کمک خواهد کرد تا یک رویکرد کامل برای دستیابی به اهداف تجاری خود ایجاد کنید و در نهایت بر میزان موفقیت و یا حتی فروش تأثیر خواهد گذاشت. به همین دلیل است که شرکت‌های موفق به هر دو آن‌ها نیاز دارند؛ در ادامه با ما همراه باشید تا بررسی کنیم که تفاوت بازاریابی و تبلیغات چیست و چرا باید از اهمیت آن‌ها در مسیر موفقیت غافل نبود؟

بازاریابی و تبلیغات؛ تفاوت هر کدام با یکدیگر؛ کدام یک بهتر است؟

 تبلیغات و بازاریابی هر دو هدف یکسانی دارند و این بدان معناست که بتوانید به وسیله آن‌ها شغل و ماهیت خود را در مقابل مشتریان ایده آل خود قرار دهید. بدون شک پس از تعریف و شناخت هر کدام از مفاهیم بازاریابی و تبلیغات، درک بهتری نسبت به تفاوت این دو موضوع خواهیم داشت؛ برای درک تفاوت بین آن‌ها، بهتر است قبل از هرچیزی بدانیم که نحوه عملکرد هر کدام به چه صورت است؟

بازاریابی چگونه کار می کند؟

 ایجاد یک برنامه بازاریابی، مستلزم صرف زمان و تحقیق زیادی است. بازاریابی در اصل، محصول شما را برای بازار آماده می‌کند و حتی در برخی از موارد با یک پیشنهاد فروش) که باعث تمایز تجارت شما می‌شود) محصولتان را در اختیار مشتریان قرار خواهد  داد. به زبان ساده، بازاریابی راهی است که شما از طریق آن می‌توانید به مشتریان خود دسترسی پیدا کنید.

شما باید درک کنید که مشتریان بالقوه شما چه کسانی هستند و چه چیزی می‌خواهند از محصولات یا خدمات شما بدست آورند؟ اگر درک کنید که مشتریان چگونه فکر می‌کنند و چگونه رفتار می‌کنند، می‌توانید خود را به عنوان یک برند تعریف کنید و دارایی را توسعه دهید. در اصل، رنگ‌ها، آرم‌ها و سایر عناصر طراحی باید با ترجیحات مخاطبان هدف شما مطابقت داشته باشند. شرکت‌های بازاریابی روی استراتژی‌های فروش تمرکز می‌کنند، رفتار مشتری را از طریق راه‌های مختلفی از جمله نظرسنجی و پرسشنامه و حتی در برخی از موارد، تعامل چهره به چهره با مشتریان مورد بررسی قرار خواهند داد. استراتژی بازاریابی را می توان به چهار مرحله که اغلب به آن  P4 گفته می‌شود، تقسیم کرد:

 • محصول
 •  نقطه فروش یا توزیع (مکان)
 •  قیمت
 •  ارتقاء

محصول: به محصولات و خدماتی که برای تأمین نیاز مصرف کننده به بازار عرضه می‌شوند، اشاره دارد. در بازاریابی، تعریف محصولات بیشتر به این معناست که به جای ویژگی‌های فنی آن‌ها‌، بررسی کنیم که آن‌ها تا چه حد مطابق نیازها و خواسته‌های مصرف کنندگان هستند.

نقطه فروش یا توزیع: شما می‌توانید بهترین محصول دنیا را داشته باشید، اما اگر مصرف کنندگان نتوانند به آن دسترسی پیدا کنند، قطعا بی فایده است. بنابراین، این "P" بازاریابی تضمین می‌کند که محصولات و خدمات شما، چه از طریق فروشگاه‌های فیزیکی و چه از طریق فروش آنلاین در دسترس مصرف کنندگان قرار گیرد.

قیمت: تعیین قیمت مناسب برای موفقیت در تجارت مهم است. این از جمله مواردی است که در بازاریابی در نظر گرفته می‌شود. یک تیم بازاریابی برای قیمت گذاری یک محصول، باید چندین فاکتور مختلف از جمله: اهداف اقتصادی شرکت، درک یک محصول و انتظارات مخاطب هدف را در نظر بگیرید.

ارتقا: این آخرین "P" شامل کلیه اقدامات بازاریابی و ارتباطات مختلفی است که برای معرفی و ایجاد درک مثبت از یک محصول به مصرف کنندگان انجام شده است. ممکن است تصور کنید تبلیغات یکی از مهمترین مولفه‌های این مورد است، اما این تنها مورد نیست. اقدامات ترفیعی و تبلیغی، ارزش محصول را به مشتری نشان خواهد داد و می‌تواند در جذب سهم رقببای بازار تاثیر گذار باشد.

بازاریابی و اهمیت آن

6 مورد از مهمترین مفاهیم بازاریابی

 • بازاریابی آنلاین یا بازاریابی دیجیتال: در اصل این نوع از بازاریابی، همان بازاریابی سنتی است، اما از فناوری‌های جدید و شبکه‌های اجتماعی برای تبلیغ محصولات یا خدمات شرکت به صورت آنلاین استفاده می‌کند. درست مانند اینکه بین بازاریابی و تبلیغات آفلاین تمایز قائل هستیم، باید بین بازاریابی دیجیتال و تبلیغات دیجیتال تفاوت قائل شویم.
 • بازاریابی مستقیم: بازاریابی مستقیم در اصل یکی از روش‌های تبلیغاتی است که به کسب و کارها اجاره خواهد داد که از طریق رسانه‌های مختلفی همانند: ایمیل، توزیع کاتالوگ، تماس تلفنی و همچنین کمپین‌های هدفمند با مشتریان ارتباط برقرار کنند.
 • بازاریابی ایمیل: این تکنیک مبتنی بر ارسال ایمیل به مخاطبین در یک پایگاه داده است. این مورد یکی از اولین تکنیک‌های بازاریابی دیجیتال است، اما همچنان نتایج خوبی را ارائه می‌دهد.
 • بازاریابی ویروسی: تقریباً هرکسی که در رسانه‌های اجتماعی قرار دارد با بازاریابی ویروسی مواجه شده است، خصوصاً از طریق فیلم‌های ویروسی. این نوع بازاریابی برای انتشار اطلاعات در مقیاس بسیار وسیع از طریق اینترنت، اغلب از طریق خود کاربران رسانه‌های اجتماعی کار می‌کند.
 • بازاریابی موبایل: بازاریابی موبایل شامل تمام تاکتیک‌های ارتباطی است که برای دستگاه های تلفن همراه، مانند تلفن های همراه و تبلت‌ها استفاده می‌شود. این نوع بازاریابی به دلیل عادات بالای مصرفی کاربران، در طی سالهای اخیر، افزایش یافته است.
 • بازاریابی عملکرد: بازاریابی عملکرد در اصل یک روش بازاریابی است که در آن بازاریاب فقط می‌تواند نتایج حاصل از فعالیت خود را بدست آورد.

 


بیشتر بدانید: اصول بازاریابی و تبلیغات موفق برای جذب مشتری


تبلیغات چگونه کار می‌کنند؟

 به یبانی ساده می‌توان گفت که تبلیغات یکی از فعالیت‌های بی‌شمار بازاریابی محسوب می‌شود. در اصل، تبلیغات نوعی ارتباط است که به طور مستقیم با مصرف کنندگان در نظر گرفته می‌شود. هدف کلی تبلیغات، افزایش مصرف یک محصول یا خدمات، بهبود تصویر یک برند یا تغییر مکان مجدد آن در ذهن مصرف کننده است. در تمایز بین بازاریابی و تبلیغات، تبلیغات بخشی از بازاریابی است. امروزه، بازاریابی دیجیتال و تبلیغات دیجیتالی هنگام ارتقاء محصولات و خدمات جدید، حتی بیشتر از رسانه‌های سنتی، مهم و ضروری هستند.

در حالی که از طریق بازاریابی، خریداران بالقوه را متقاعد می‌کنید که کالای مناسبی برای آنها دارید، تبلیغات به شما اطلاع می‌دهد که این محصول وجود دارد و بر رفتار خرید تأثیر می‌گذارد. برای این کار، تبلیغات باید به موقع و اصولی باشد تا نتایجی موثر و فوق العاده در بر داشته باشد.

تبلیغات

رفتار خریدار در تبلیغات، به شش مرحله (آگاهی، دانش، دوست داشتن، ترجیح، اعتقاد و خرید) تقسیم می شود، ( در اصل به سه دسته (شناختی ، عاطفی و معانی) می‌توان رفتار خریدار را سنجید.

 • شناختی (آگاهی و دانش): مصرف کنندگان در حال پردازش اطلاعات ارائه شده از طریق ارتباطات تبلیغاتی هستند. برای ایجاد علاقه مشریان به محصول، باید تبلیغات در مورد مزایای محصول ارائه شود.
 • عاطفی (دوست داشتن و ترجیح): وقتی مصرف کنندگان در مرحله عاطفی قرار دارند، می‌خواهند با برند تجاری شما ارتباط برقرار کنند. تبلیغات باید از نظر عاطفی به هم متصل شوند.
 • مفهومی (محکومیت و خرید): در این مرحله، مصرف کنندگان یا قصد خرید دارند یا اینکه خرید را انجام خواهند داد. در این مرحله ، تبلیغات به روشی برای تسریع در روند خرید  مشتری تبدیل می‌شود.

معرفی 8 قالب تبلیغاتی

 • تبلیغات بومی: تبلیغات بومی در اصل نوعی بازاریابی است که اطلاعات مفید، هدفدار و جذاب برای مشتریان و مخاطبان ارائه می‌شود؛ به شکلی که همانند محتوای خود سایت و یا غیر تبلیغی بنظر برسد. این روش، روشی مناسب برای غلبه بر چالش مسدود کننده‌های تبلیغاتی است، اما باید ارزش واقعی را برای مشتری به ارمغان آورد تا بتواند یک شکل مؤثر از تبلیغات باشد.
 • بازاریابی ایمیل: همانطور که اشاره کردیم، تبلیغات یکی از مفاهیم در بازاریابی است، بنابراین نباید تعجب کرد که بازاریابی از طریق ایمیل در واقع یک تکنیک اساسی در تبلیغات است. این یک مفهوم مرتبط در هر دو زمینه است.
 • تبلیغات اجتماعی: تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی به برندهای مختلف امکان می‌دهد تا به مخاطبان بالقوه خود و همچنین میلیون‌ها کاربر در ارتباط باشند. در حال حاضر محبوب‌ترین تبلیغات اجتماعی عبارتند: از آگهی‌های فیس بوک، تبلیغات اینستاگرام و تبلیغات توییتر، اما سایر شبکه‌های اجتماعی مانند اسنپ چت و پینترست گزینه‌های جالبی دارند و برای تبلیغات موثر هستند.
 • تبلیغات نمایشگر: نمایش هر عنصر تبلیغاتی بصری مانند بنرها از جمله تبلیغات نمایشگر هستند که می‌تواند در صفحات وب، پورتال‌ها، وبلاگ‌ها و غیره قرار گیرند.
 • Retargeting Dynamic: : این تکنیک با نمایش تبلیغات سفارشی بر اساس رفتار قبلی کاربران، یک گام جلوتر از سایر روش‌های تبلیغاتی است؛ این کار با جمع آوری اطلاعات در مورد کاربران از طریق کوکی‌ها انجام می‌شود.
 • SEM : Search Engine Marketing به کلیه فعالیت‌هایی که در راستای استفاده از تکنولوژی موتورهای جستجو، در جهت جذابیت، درآمد و یا حتی افزایش بازدید یک وب سایت صورت می‌گیرد، بازارایابی موتورهای جستجو گفته می‌شود.
 • تبلیغات تلفن همراه: امروزه تقریباً تمام تبلیغات آنلاین باید برای دستگاه‌های تلفن همراه طراحی شوند‌، زیرا می‌توان گفت که همه کاربران از تلفن همراه استفاده‌های زیادی دارند.
 • فیلم آنلاین: ویدئو به دلیل توانایی انتقال ایده‌ها و احساسات،یکی از روش‌های تبلیغاتی بسیار موثر است.

 بیشتر بدانید: تبلیغات آنلاین چیست و چگونه انجام می‌شود؟


تفاوت تبلیغات و بازاریابی چیست؟

زمانی که در مورد بازاریابی در مقابل تبلیغات صحبت می‌کنید، در می‌یابید که تبلیغات (شامل مواردی مانند تبلیغات بنر، تبلیغات در رسانه‌های اجتماعی یا بیلبوردهای تبلیغاتی) فقط یک استراتژی واحد است که زیر چتر بازاریابی قرار می‌گیرد. به عبارت دیگر، تبلیغات نوعی بازاریابی است. اما بازاریابی همچنین شامل یک تن از استراتژی‌های دیگر با هدف ارتقا فروش کالا و خدمات شما همراه است. در اصل استفاده از هردو آن‌ها به شما در  برای بالا بردن نام تجاری خود، ارتباط با مشتریان و ایجاد فروش برای تجارت کمک شایانی خواهد کرد.

تفاوت تبلیغات و بازاریابی

برای موفقیت در یک بازار مدرن و بعضاً اشباع نشده‌، شرکت‌ها باید یک استراتژی بازاریابی تهیه کنند که همان برنامه استراتژیک فراگیر برای گرفتن یک محصول یا خدمات به بازار باشد. همانطور که اشاره شد، تبلیغات بخشی از بازاریابی است. بخش های دیگر شامل تحقیقات بازار، برنامه ریزی رسانه‌ها ، روابط عمومی، توسعه برند و محصول، توزیع ، تعیین موقعیت و تقسیم، پشتیبانی مشتری، استراتژی فروش و قیمت گذاری است. همه این موارد نیاز به بودجه دارند و تبلیغات اغلب بزرگترین هزینه هر طرح بازاریابی است.

سخن آخر

به واسطه مفاهیم بالا متوجه شدید که تبلیغات در اصل بخشی از بازاریابی است و بازاریابی هم از جمله موارد مهمی است که برای موفقیت در کسب و کار و جذب مشتریان بیشتر، نباید از آن غافل شد. بسیار مهم است که درک کنید که بازاریابی و تبلیغات و همچنین نحوه همکاری آنها با هم متفاوت است. به یاد داشته باشید که با درک تفاوت تبلیغات و بازاریابی، به خوبی می‌توانید بازار هدف خود را شناسایی کنید و این کار در نهایت باعث افزایش مشتری و همچنین افزایش فروش کالا و خدمات شما خواهد شد.

برگرفته شده از :

inc و cyberclick

 

 

پست های مرتبط

0 نظرات

نظر شما