چه موقع از تحلیل فاندامنتال و تحلیل تکنیکال استفاده کنیم ؟
کاربر عمران صالحی

تحلیلگر بازارهای مالی--مدیرمالی--مشاور مالیاتی

چه موقع از تحلیل فاندامنتال و تحلیل تکنیکال استفاده کنیم ؟

روش های ارزیابی در سرمایه گذاریهای بلند مدت

متداول‌ترین روش هایی که سرمایه گذاران در بازارهای مالی و بازار سرمایه انجام می دهند تحلیل تکنیکال، تحلیل فاندامنتال و تحلیل کمی است که تحلیل تکنیکال و تحلیل فاندمنتال بیشترین کاربرد را برای ارزیابی سرمایه گذارای در بین فعالان بازار سرمایه دارا است. در بازار بورس ایران، تحلیل گران حرفه ای به دنبال سرمایه گذاری های بلند مدت هستند، زیرا بیشترین بازده در بلند مدت از آن خود می کنند. تجربه نشان داده سرمایه گذارانی که با دید بلند مدت اقدام به خرید و فروش سهام کرده‌اند، نسبت به کسانی که معمولا دیدگاه کوتاهی‌تری دارند، سود بیشتری نصیب خود نموده اند. منظور از سرمایه گذاری بلند مدت، خرید سهام حداقل برای یکسال است، گرچه کارشناسان مالی اعتقاد دارند این بازه زمانی باید بین 5 تا 10 سال باشد.

هدف از تحلیل فاندامنتال (بنیادی) این است که با ارزیابی کلیه جنبه‌های مشاغل، صنعت، بازار، محیط و سیاست‌های داخلی و خارجی به ارزش ذاتی سهام یک شرکت برسیم.

هدف از تحلیل تکنیکال یا فنی تجزیه و تحلیل ارزیابی داده ها، مانند بازده های تاریخی و تغییر قیمت- به نمودارهایی است که می‌تواند برای تخمین حرکت سهم در آینده مورد استفاده قرار گیر.د این روش در بین تحلیل گران بازار سرمایه ایران بیشترین محبوبیت را دارا است.

تجزیه تحلیل کمی بر استفاده از محاسبات نسبت مالی ساده برای به دست آوردن بینش نسبت به ارزش گذاری یک شرکت خاص یا بازار گسترده تمرکز دارد که این روش استفاده در ایران ندارد و اغلب با تحلیل فاندامنتال تلفیق می گردد.

سرمایه گذاران و تحلیلگران بارها هنگام ارزیابی پتانسیل شرکت برای رشد و سودآوری ، از ترکیبی از تحلیل های اساسی ، فنی و بنیادی استفاده می کنند.

 

تحلیل بنیادی

اکثریت سرمایه گذاران که می خواهند تصمیمات سرمایه گذاری بلند مدت را ارزیابی کنند ، با تجزیه و تحلیل بنیادی یک شرکت ، به ارزش ذاتی قیمت سهام آن دست می یابند. تحلیل بنیادی فرایند اندازه گیری ارزش ذاتی یک امنیت با ارزیابی کلیه جنبه های یک تجارت یا بازار است. دارایی های ملموس از جمله زمین ، تجهیزات و یا ساختمان هایی که یک شرکت در اختیار دارد در ترکیب با دارایی های نامشهود مانند علائم تجاری ، حق ثبت اختراع ، مارک تجاری یا مالکیت معنوی مورد بررسی قرار می گیرد.

نکته مهم : برای انجام یک تحلیل فاندامنتال، صورت های مالی شرکت، داده های تاریخی، انتشار مطبوعات ، گزارش های تحلیلگر و برآوردهای تحلیلگر را مرور کنید.

سرمایه گذاران هنگام ارزیابی دامنه وسیع بازار سهام ، از آنالیزهای اساسی برای بررسی عوامل اقتصادی ، از جمله قدرت کلی اقتصاد و شرایط خاص بخش صنعت استفاده می کنند. تجزیه و تحلیل بنیادی منجر به مقداری می شود که در بررسی به امنیت اختصاص داده می شود که با قیمت فعلی امنیت مقایسه می شود. سرمایه گذاران از این مقایسه به این نتیجه می رسند که آیا یک سرمایه گذاری بلند مدت ارزش خرید را دارد، کم ارزش است یا اینکه ارزش فروش دارد، ارزش افزوده ای دارد، استفاده می کنند.

تجزیه و تحلیل تکنیکال یا فنی

فرایند ارزیابی اوراق بهادار از طریق آمار به عنوان تحلیل تکنیکال شناخته می شود. تحلیلگران و سرمایه گذاران از داده های مربوط به فعالیت بازار مانند بازده تاریخی ، قیمت سهام و حجم معاملات استفاده می کنند تا الگوهای موجود در حرکت اوراق بهادار را ترسیم کنند. در حالی که تجزیه و تحلیل بنیادی سعی در نشان دادن ارزش ذاتی یک امنیت یا بازار خاص دارد ، داده های فنی به منظور ارائه بینش در مورد فعالیت های آینده اوراق بهادار یا بازار به طور کلی است. سرمایه گذاران و تحلیلگرانی که از تجزیه و تحلیل تکنیکی استفاده می کنند ، به شدت احساس می کنند که با بررسی الگوهای براساس داده های عملکرد گذشته ، می توان عملکرد آینده را تعیین کرد.

تجزیه و تحلیل فنی از داده های دوره های کوتاه و توسعه الگوهای استفاده شده برای پیش بینی سهام یا حرکت بازار استفاده می کند ، در حالی که تحلیل بنیادی به اطلاعاتی متکی است که سال ها طول می کشد. به دلیل کوتاه بودن زمان جمع آوری داده ها در تجزیه و تحلیل فنی ، سرمایه گذاران تمایل دارند از این روش بیشتر در تجارت کوتاه مدت استفاده کنند. با این وجود ، تجزیه و تحلیل فنی می تواند ابزاری سودمند برای ارزیابی سرمایه گذاری های بلند مدت باشد که همراه با تحلیل بنیادی باشد.

بررسی کمی

ارزیابی عملکرد تاریخی یک شرکت یا بازار گسترده اغلب از طریق تجزیه و تحلیل کمی انجام می شود. سرمایه گذاران تجزیه و تحلیل کمی را از طریق محاسبات نسبت مالی ساده مانند درآمد هر سهم (EPS) یا محاسبات پیچیده تر مانند جریان نقدی با تخفیف (DCF) انجام می دهند. نتایج حاصل از تجزیه و تحلیل کمی ، بینشی از ارزیابی یا عملکرد تاریخی یک امنیت یا بازار خاص ارائه می دهد. اما تجزیه و تحلیل کمی اغلب به عنوان روشی مستقل برای ارزیابی سرمایه گذاری های بلند مدت مورد استفاده قرار نمی گیرد. در عوض ، تجزیه و تحلیل کمی در رابطه با تجزیه و تحلیل اساسی و فنی برای تعیین مزایا و خطرات احتمالی تصمیمات سرمایه گذاری استفاده می شود. تجزیه و تحلیل بنیادی بیشتر در هنگام تعیین کیفیت سرمایه گذاری های بلند مدت در طیف گسترده ای از اوراق بهادار و بازارها مورد استفاده قرار می گیرد، در حالی که تجزیه و تحلیل فنی بیشتر در بررسی تصمیمات سرمایه گذاری کوتاه مدت مانند تجارت فعال سهام مورد استفاده قرار می گیرد. سرمایه گذاران از تجزیه و تحلیل کمی برای ارزیابی ثبات مالی یک شرکت استفاده می کنند.

در حالی که برخی از سرمایه گذاران استفاده از یک روش تجزیه و تحلیل واحد را برای ارزیابی سرمایه گذاری های بلند مدت ترجیح می دهند، ترکیبی از تجزیه و تحلیل فاندامنتال، تکنیکال و کمی می تواند به سود آوری بهتر کمک نماید.

پست های مرتبط

0 نظرات

نظر شما