تاریخچه شکل گیری بورس در دنیا
کاربر عمران صالحی

تحلیلگر بازارهای مالی--مدیرمالی--مشاور مالیاتی

تاریخچه شکل گیری بورس در دنیا

در قرن 15 میلادی مردم جهت داد و ستدهای خود در شهر بروژ بلژیک در مقابل خانه اشراف زادهای با نام واندر بورس تجمع میکردند و معاملات خود را انجام می دادند؛ بعد از آن به مکان‌هایی که مردم جهت معامله و داد و ستد تجمع می‌نمودند ( به دلیل نام اشراف زاده) اصطلاحا بورس گفته شد.

در ابتدای شکل گیری این بازارها، نظم و انضباط خاص و قوانین خاصی وجود نداشت و تمام مردم می‌توانستند به معامله بپردازند، اما به مرور زمان قوانین جدید برای این بازا‌ها به وجود آمد به گونه‌ای که فقط بازرگانان، تجار و صرافان حق حضور و معامله در این بازار را داشتند. معمولا بازر بورس در همان ابتدا، در مکان‌های سرباز و عمومی تشکیل می‌شد، اما با گذر زمان و پیشرفت جامعه بشری، تالارهای بورس راه اندازی شد و معامله گرانی که تا قبل از این در این بازارها فعالیت می‌نمودند به تالارهای بورس راه یافتند.

بازرگانان و تجار همیشه با علم اینکه بازار اقتصاد، ضرر و زیان‌هایی را خواهد داشت؛ به دنبال شریک تجاری بودند، زیرا با وجود یک شریک مالی، فرد ضرر کمتری را متحمل می‌شود. این شراکت‌ها باعث شد تا به مرور زمان شرکت‌های سهامی شکل پیدا نمایند و فعالیت‌های خود را آغاز نمایند. در شرکت‌های سهامی که انواع مختلفی دارند، هر شخص به اندازه سرمایه ای که دارد در سود یا زیان شرکت سهیم است. اولین شرکت سهامی در روسیه و با نام "ماسکووی" شکل گرفت در اصل، این شرکت را تعدادی از بازرگانان روسیه راه اندازی نمودند.

در قرن 17 میلادی اولین بازار بورس اوراق بهادار در شهر آمستردام هلند راه اندازی گردید. شرکت کمپانی هند شرقی اولین شرکتی بود که سهام آن در بازار بورس آمستردام مورد معامله قرار گرفت. در سال 1801 بورس لندن به عنوان دومین بازار بورس و بازار بورس نیویورک سومین بازار بورس بزرگ دنیا بود که در طول تاریخ تاسیس شد و هر کدام تاریخچه های خاص خود را دارا هستند.

با راه اندازی تالارهای بورس، تجار کشورهای مختلف با کمک دولت‌های خود اقدام به راه اندازی این بازارها نمودند؛ به طوریکه در حال حاضر کمتر کشوری را می‌توان پیدا کرد که صاحب بازار بورس نباشد. WFE (فدراسیون جهانی بورس) وظیفه هماهنگی و تسهیل مبادلات جهانی، گسترش بورس‌ها در جهان و همچنین حمایت از حقوق صاحبان سهام را بر عهده دارد.

پست های مرتبط

0 نظرات

نظر شما