تبلیغات آنلاین چیست و چگونه انجام می شود؟
کاربر سمیرا محمدی

نویسنده

تبلیغات آنلاین چیست و چگونه انجام می شود؟

با تکامل فن آوری‌های وب در دهه 1990، تبلیغات آنلاین به عنوان یک روش تبلیغاتی متفاوت با سایر تبلیغات‌های سنتی اعم از: تبلیغات تلویزیونی و رادیویی، تبلیغات روزنامه‌ها، بیلبوردها و غیره، ظاهر شد. در اصل کسب و کارهای کوچک برای یافتن مشتریان بیشتر و موفقیت در زمینه کسب و کار به تبلیغات آنلاین نیازمند هستند. بازاریابی موتور جستجو، بازاریابی ایمیل، تبلیغات رسانه‌های اجتماعی، تبلیغات نمایش، تبلیغات بومی و موارد دیگر از جمله انواع تبلیغ‌های آنلاین هستند. در ادامه با ما همراه باشید تا بررسی کنیم که چرا تبلیغات آنلاین بسیار رایج شده است و اهمیت آن در کسب و کارهای موفق چیست؟

چرا تبلیغات آنلاین مهم است؟

همان طور که می‌دانید، دنیای مدرن امروز بدون اینترنت و گوشی معنا ندارد؛ بنابراین اهمیت تبلیغات آنلاین از جمله موارد مهمی است که نباید برای موفقیت در کسب و کار از آن غافل شد، از مهمترین دلائل اهمیت تبلیغات آنلاین می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • پوشش آسان جهانی
 • مقرون به صرفه بودن
 • هدایت وب سایت به ترافیک بیشتر
 • امکان هدف گذاری
 • امکان ارتباط با مخاطبان در هر نقطه
 • قابل اندازه گیری بودن

انواع تبلیغات آنلاین

پوشش آسان جهانی: امروزه مردم این عادت را دارند که از طریق موتورهای جستجو مانند:  Google، Bing و سایر موتورهای جستجو، اطلاعاتی را درباره محصولات و خدمات جستجو کنند. تبلیغات اینترنتی روشی برای نشان دادن پیشنهادات شما در مقابل بیش از 4.3 میلیارد کاربر وب در سراسر جهان است. به راحتی می‌توانید از طریق اینترنت کل دنیا را هدف قرار دهید و با مخاطبان بیشتری در سراسر دنیا در ارتباط باشید

مقرون به صرف بودن: طبق گفته بازاریابان، حداقل هزینه در تبلیغات آنلاین برای دستیابی به تعداد زیادی از مخاطبان، سه برابر ارزان‌تر از روش‌های تبلیغات سنتی است، بنابراین هر شرکتی از یک تجارت کوچک گرفته تا یک شرکت بزرگ، می‌تواند از تبلیغات آنلاین استفاده کند و از منابع مالی خود نهایت استفاده را ببرد.

هدایت وب سایت به ترافیک بیشتر: همان طور که می‌دانید، هرچه بازدید کننده بیشتری به سایت داشته باشید، مشتری بالقوه‌تری نیز در اختیار شما قرار می دهد و این منجر به افزایش فروش خواهد شد. تبلیغات اینترنتی با هدف جلب توجه کاربران و ارسال آن‌ها به وب سایت شما انجام می‌شود. پیشنهادهای نمایش داده شده در تبلیغات آنلاین باید حس کنجکاوی را برانگیزد و دلایل خوبی برای کلیک از طریق سایت شما ایجاد کند.

هدایت وب سایت به ترافیک بیشتر

تبلیغات آنلاین به شما این امکان را می‌دهد که با سایر مشتریان در هر نقطه بتوانید ارتباط برقرار کنید: در اصل تبلیغات آنلاین باعث می‌شود، شما بتوانید با مخاطبان خود در هرجایی که وجود دارند، به بهترین شکل ارتباط برقرار کنید. تبلیغات اینترنتی به شما کمک می کند تا در زمان مناسب برای برقراری ارتباط با مخاطبان خود، در مکان مناسب ظاهر شوید. اگر صاحب یک کسب و کار کوچک هستید، از شبکه‌های اجتماعی مانند Instagram و Pinterest برای نمایش محصولات استفاده کنید. برای به اشتراک گذاشتن اخبار و ایجاد روابط طولانی مدت با مخاطبان خود، از طریق بازاریابی ایمیلی با آن‌ها ارتباط برقرار کنید. با به کار بردن انواع مختلفی از انواع تبلیغات انلاین، می‌توانید نشان دهید که شرکت شما همیشه حضور دارد و آماده ارائه خدمات می‌باشد.

قابل اندازه گیری است: بر خلاف بازاریابی آفلاین، (جایی که هزینه و اثربخشی آن تقریبی است)، در تبلیغات آنلاین، می‌توانید دقیقا بازده تلاش و بازاریابی خود را با ابزارهای مختلفی مانند Google Analytics  دنبال کنید.

انواع مختلف تبلیغات آنلاین چیست؟

 • بازاریابی موتور جستجو
 • ایمیل مارکتینگ
 • تبلیغات در شبکه‎های اجتماعی با دریافت هزینه
 •  تبلیغات از طریق نمایش
 • تبلیغات بومی
 • تبلیغات ویدویی
 • تبلیغات موبایل
 • و....

همان طور که می‌دانید، اینترنت فرصت‌های گسترده‌ای را برای برقراری ارتباط با مشتریان بالقوه ارائه می‌دهد، بنابراین بیایید برخی از مهمترین نوع تبلیغات اینترنتی را در بازار مرور کنیم: انواع گوناگونی از تبلیغات آنلاین وجود دارد، اما از مهمترین آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

1.بازاریابی موتور جستجو

یکی از محبوب‌ترین و موثرترین انواع تبلیغات آنلاین، تبلیغات در جستجوها با پرداخت هزینه است. وقتی که کاربران در جستجوی کالا و یا هدفی مشخص هستند، تبلیغ و آگهی شما با توجه به نوع کلمه کلیدی تعریف شده در نتایج موتور جستجو نشان خواهد داده شد، به این صورت ترافیک آمار سایت شما بالا خواهد کرد و بسیاری از کاربران با محصولات و خدمات شما آشنا خواهند شد.

2.ایمیل مارکتینگ

این نوع تبلیغات آنلاین، مبتنی بر ارتباط از طریق ایمیل با مخاطبان است. این روش از گذشته تاکنون برای ارتباط با مشتریان و مخاطبان استفاده می‌شد. در واقع، تمامی صاحبان کسب و کار به دنبال یک رابطه دوطرفه و موثر هستند تا از طریق آن بتوانند با کلیه نیازهای مخاطبان از طریق ارسال ایمیل آشنا شوند و میزان تاثیر تبلیغات بر آن‌ها را بسنجند.

بازاریابی ایمیل یکی از راحت‌ترین و مقرون به صرفه‎ترین روش‌های تبلیغات آنلاین است؛ ایمیل‌هایی که شما به عنوان صاحبان کسب و کار، برای مشتریان خود ارسال می‌کنید، بازدید وب سایت شما را بالا خواهد برد و این کار باعث می‌شود که ترافیک وب سایت شما بالا برود و در نهایت اینگونه بازدید کنندگان بیشتری خواهید داشت.

ایمیل مارکتینگ

3.تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی با دریافت هزینه

این نوع از تبلیغات آنلاین، تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی مانند Facebook ، Instagram، Twitter، Pinterest و LinkedIn است.

شرکت‌ها اخبار و تبلیغات خود را از طریق رسانه‌های اجتماعی با مشتریان خود به اشتراک خواهند گذاشت. بر اساس آخرین آمارها، تبلیغات از طریق شبکه‌های اجتماعی یکی از روش‌های موثر است که در میزان موفقیت شما و حتی فروش کالا و خدمات، تاثیر فوق العاده‌ای خواهد داشت. مهمترین ویژگی تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی، امکان هدف گیری مخاطبان مورد نظر شما است. با شناخت مشتریان و نیازهای خاص آنان، مخاطبان بیشتری صفحات مختلف شبکه‌های اجتماعی شما را دنبال خواهند کرد، در این صورت میزان ترافیک وب سایت شما بالا خواهد رفت.  شما می‌توانید با نشان دادن پست‌های تبلیغاتی که بر اساس سن، جنس، فعالیت‌های مورد علاقه و سایر موارد مشترک آن‌ها برای مخاطبان ایجاد شده است، از فعالیت‌های اجتماعی استفاده کنید و با مشتریان خود ارتباط برقرار کنید.

4. تبلیغات از طریق نمایش

در اصل تبلیغات از طریق نمایش، حاوی متن، ویدئو، محتوای صوتی و تصاویر گرافیکی هستند. این نوع از تبلیغات را می‌توان همانند بنرها، در قسمت‌های فوقانی و یا حاشیه صفحات دید. صاحبان وب سایت‌هایی که حجم ترافیک گسترده‌ای در وسایت خود دارند، مایل هستند از این نوع تبلیغات استفاده کنند. تبلیغات از طریق نمایش را بر اساس دو رویکرد قیمت گذاری می‌کنند؛ CPC(هزینه برای هر کلیک) و CPM (هزینه به ازای هر هزار بازدید).

تبلیغات بومی

به نوعی، این روش تبلیغات آنلاین، جایگزین غیر تحریک کننده برای تبلیغات نمایش است. برخی از شرکت‌ها برای معرفی کالا و خدمات خود، به سایت‌های معروفی که میزان بازدید کننده بالایی در طول روز دارند، هزینه‌ای را پرداخت خواهند کرد و آن‌ها هم در سایت خود تبلیغ کالا و خدمات شما را قرار خواهند داد. در اصل تبلیغات بومی، نوعی بازاریابی است که اطلاعات مفید و هدفدار را برای مشتریان و مخاطبان ارائه می‌دهد، به گونه‌ای که تبلیغ به شکل محتوای سایت و یا غیر تبلیغی بنظر برسد.

تبلیغات ویدیویی

همانطور که از نام این محصول پیداست، این تبلیغات در قالب ویدیو بوده و در سرویس‌هایی مانند YouTube :، Vimeo، DailyMotion  و Vine قرار داده شده است. این نوع از تبلیغات آنلاین، گرانقیمت ولی موثر و کاربردی است که پیشنهاد می‌شود در تبلیغات آنلاین،بر حسب نوع کالا و خدمات خود از آن حتما استفاده شود.

تبلیغات ویدویی

تبلیغات وب سایت با استفاده از پوش نوتیفیکیشن

این فناوری به شما امکان می‌دهد هر زمان که آنلاین هستید، توجه کاربران را جلب کنید. این پیام‌ها در گوشه صفحه نمایش شما ظاهر می‌شوند و کلیک بر روی آن کاربر را به یک صفحه وب خاص هدایت می‌کند. به عنوان مثال: یک کافی شاپ می‌تواند قبل از ساعت 10 صبح نوتیفیکیشن یک صبحانه خاص و متفاوت را در مورد 20٪ تخفیف برای سفارش ارسال کند. اگر یک منبع خبری دارید، می‌توانید از این طریق با مشتریان خود ارتباط داشته باشید تا بتوانید میزات ترافیک وب سایت خود را بالا ببرید، این بدان معناست که مشترکین شما از طریق شرکت‌های تبلیغاتی، مطالب مربوطه به کالا و خدمات شما را از شرکت‌های دیگر دریافت می‌کنند.

 تبلیغات موبایلی

تبلیغات موبایلی یکی از موثرترین روش‌های تبلیغات آنلاین است که در تلفن‌های هوشمند و تبلت‌ها قابلیت اجرا دارد. شرکت‌ها می‌توانند پس از انتخاب کاربر یا نمایش تبلیغات در مرورگر بهینه شده برای دستگاه‌های تلفن همراه، با پیامک تبلیغ کنند. این روزها همه افراد از تلفن همراه استفاده می‌کنند؛ بنابراین در نظرگرفتن تبلیغات موبایلی مهم و ضروری است.

 هزینه تبلیغات اینترنتی چقدر است؟

 به طور کلی شیوه پرداخت تبلیغات آنلاین در سه دسته، پرداخت در ازای هر هزار مشاهده ، پرداخت در ازای هر کلیک(CPC)، (CPM) و هزینه‌ی ثابت، تقسیم بندی خواهد شد، اما اگر هر کدام از انواع روش‌های تبلیغاتی را بخواهیم قیمت گذاری کنیم؛ باید به موارد زیر توجه داشته باشیم:

بازاریابی موتور جستجو: متوسط ​​هزینه برای هر کلیک در بازاریابی موتور جستجو 2.32 دلار است. این قیمت بسته به نوع کلمه کلیدی انتخاب شده شما، متفاوت است. چند بار در ماه افراد یک کلمه یا عبارت خاص را جستجو می‌کنند و سطح رقابت یعنی تعداد شرکت‌هایی از این کلمه کلیدی استفاده می‌کنند.

 ایمل مارکتینگ: شما می‌توانید با SendPulse هر ماه حداکثر 15،000 ایمیل به 500 مشترک ارسال کنید. این سرویس به شما امکان می‌دهد قالب های ایمیل بسازید و بسیاری از ویژگی‌های مفید دیگر این سرویس را برای مشتریان خود ارسال کنید.

تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی: بسته به نوع فعالیت، متوسط ​​CPC فیس بوک 1.86 دلار و CPM 11.20 دلار است. در اینستاگرام متوسط ​​هزینه برای هر کلیک بین 0.50 دلار - 1.00 دلار است. در صنایع رقابتی‌تر مانند پوشاک، هزینه تبلیغات می‌تواند در هر کلیک به 3.00 دلار برسد.

تبلیغات از طریق نمایش: هزینه تبلیغات از طریق نمایش به مدت زمان نمایش و میانگین بازدید کنندگان بستگی خواهد داشت.

تبلیغات بومی: بسته به نوع بازنویسی  حرفه ای، داستان نویسی، ویرایش و طراحی  در این روش، هزینه‌ها متفاوت و متغیر است.

تبلیغات ویدیویی: به طور معمول، تبلیغات ویدیویی بین 0.10 و 0.30 دلار برای هر بازدید هزینه در بردارد. به این معنی که برای تماشای تبلیغ خود 1000 دلار برای 10،000 نفر پرداخت خواهید کرد. از جمله هزینه دیگری که در تبلیغات ویدیویی از اهمیت بسزایی برخوردار است این است که چند نفر روی این ویدئو کار خواهند کرد.

 تبلیغات موبایل: بسته به نوع پیام ارسال شده و تعداد کاربران متفاوت خواهد بود.

 نکات مهم در تبلیغات آنلاین

 • بهتر است در طول فعالیت تبلیغات آنلاین، عملکرد کاری خود را تجزیه و تحلیل کنید. بسته به نوع بازاریابی دیجیتال مورد استفاده، تمام معیارهای ممکن را بررسی کنید، نرخ باز و CTR را در بازاریابی ایمیل تجزیه و تحلیل کنید، از Google Analytics برای تلاش‌های بازاریابی اجتماعی و بازاریابی موتور جستجو استفاده کنید.
 • مخاطبان خود را تقسیم کنید. مخاطبان خود را در گروه های مختلفی که مشترک هستند؛ مانند سن، جنس، مکان، جدا کنید و رویکرد مناسب برای همه آن‌ها پیدا کنید. 
 • بهترین رسانه را برای یک تجارت خاص انتخاب کنید. اگر غذای وگان تهیه و فروش می‌کنید، از تبلیغات اجتماعی برای تبلیغ و دریافت سفارش استفاده کنید. به عنوان مثال ظاهر شدن در فهرست‌های محلی در نتایج جستجوی Google ممکن است مشتری‌های بالقوه را برای شما مخاطب قرار دهد.
 • با توجه به مخاطبان خود، از  رسانه‌های اجتماعی محبوب استفاده کنید: اگر مخاطبان شما عمدتا از جوانان 14 تا 30 ساله تشکیل شده‌اند، احتمالا اینستاگرام رایج‌ترین و بهترین مکان برای برقراری ارتباط با آن‌ها است، در حالی که فیس بوک برای بزرگسالان بهتر است، بنابراین  بهتر است که برای بررسی مخاطبان، عادات آن‌ها، تمایلات و همچنین سن آن‌ها در نظر گرفته شود.

سخن آخر

با افزایش روز افزون کاربران اینترنت، بسیاری از صاحبان کسب و کار به تبلغات آنلاین روی می‌آورند. استفاده از این نوع تبلیغات برای کسب و کارهای کوچک، امروزه به یک ضرورت تبدیل شده است، بنابراین در کمپین‌ها خود حتما به تبلیغات آنلاین توجه ویژه‌ای داشته باشید تا منجر به افزایش مخاطبان شما و در نهایت منجر به فروش بیشتر شما شود.

 برگرفته شده از :

sendpulse

پست های مرتبط

0 نظرات

نظر شما