نکات مهم در خرید و فروش سهام که نباید از آن‌ها غافل شوید؛ 13 نکته مهم و ضروری
کاربر سمیرا محمدی

نویسنده

نکات مهم در خرید و فروش سهام که نباید از آن‌ها غافل شوید؛ 13 نکته مهم و ضروری

قبل از سرمایه گذاری در بورس، توجه به نکات مهم و ضروری در این زمینه، تا حدود زیادی می‌تواند موفقیت شما را افزایش دهد. نکات مهمی که اطلاع داشتن از آن‌ها خالی از لطف نیست و به شما کمک خواهد کرد که دچار ضرر و زیان نشوید و بتوانید از این بازار پربازده، موفقیت و سود خوبی کسب کنید؛ بنابراین برای اطلاع داشتن از نکات مهم در زمینه خرید و فروش سهام، تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

نکات طلایی در خرید و فروش سهام

شاید در نگاه اول اطلاع داشتن و دانستن این نکات کم اهمیت نظر برسد، اما باید اشاره داشت همین نکات کوتاه و جزئی تا حدودی می‌تواند به سرمایه گذاران برای انجام معاملات بورسی کمک شایانی کند. برخی از نکات طلایی و کاربردی در این زمینه به شرح زیر است:

1. یکی از نکات مهم و ضروری در خرید و فروش سهام این است که بتوانید بازار را تحلیل کنید و نه یک سهم خاص را. برای افرادی که تجربه ‌های زیادی در بازار بورس داشته‌اند، بارها پیش آمده است که جو بازار به صورت منفی بوده است و آن‌ها هم شروع به خرید سهم کرده‌اند و حتی در این زمینه موفق شده‌اند و سود خوبی کسب کرده‌اند. باتوجه به تجارب شخصی این افراد، بررسی جو روانی صنعت مورد نظر نیز توصیه می‌شود.

2. همیشه مراقب وضعیت صنعت باشید و در صورت مشاهده اولین نشانه‌های ضعف در فرآیند سودآوری و افت شاخص صنعت، اقدام به فروش سهم نمایید.

3. همیشه دلایل واضح و مشخصی برای خرید و فروش سهام داشته باشید؛ به گونه‌ای که اگر از شما پرسیدند: دلیل خرید سهام شما از فلان شرکت چه بود؟ بتوانید در کمتر از چند ثانیه به روشنی دلائل محکم ارائه دهید. دلایل شما ممکن است متنوع باشد اما باید آنقدر شفاف و واضح باشد که حرفی برای گفتن داشته باشید؛ نه اینکه بر حسب حدس و گمان باشد. با این کار به مرور زمان یاد خواهد گرفت که همیشه با دلایل مشخص سهام بخرید و منطق را در خرید و فروش سهام‌هایتان رعایت کنید.

4.در هنگام خرید و فروش سهام در بورس به احساس خود اطمینان کنید، اما به آن تکیه نکنید. شما نمی‌توانید با احساس خود اقدام به خرید و فروش یک سهم کنید و بعد هم شاهد ضررو و زیان در آن صنعت باشید.

5.  به عنوان یک معامله گر همیشه این موضوع را به خاطر بسپارید که در بازار بورس غیر‌ممکن وجود ندارد.

6.  سعی کنید، همیشه به دنبال خرید سهامی باشید که تاریخچه  و گذشته خوبی داشته باشد.

7.  باید از همان ابتدای کار سعی کنید، خرید سهام از برخی از شرکت‌هایی که قیمت محصولات آن‌ها توسط دولت کنترل می‌شود و یا اینکه از ضعف مدیریت برخوردار هستند، را با احتیاط انجام دهید. این کار شاید در ابتدای ورود به بازار سهام کمی سخت و پیچیده به نظر برسد، اما یقین داشته باشید بعد از گذشت زمان به خوبی یاد می‌گیرد که خرید سهام از شرکت‌های مختلف را با احتیاط انجام دهید.

8. با بررسی قیمت سهام شرکت طی یک دوره پنج ساله سقف و حداقل قیمت آن را بدست آورید. این روش می‌تواند تا حدودی در خصوص قیمت آینده شرکت شما را راهنمایی نماید و به شما برای دسترسی به میزان موفقیت کمک شایانی خواهد کرد.

نکات مهم در خرید و فروش سهام

9. در بازار بورس رفتار هر سهم را تنها با خود آن سهم مقایسه و بررسی کنید؛ این بدان معنا است که شرکت‌ها همانند انسان‌ها خصوصیات کلی مشترک دارند اما در جزئیات پیچیده و متفاوت از هم هستند.

10. همیشه این مسئله را به خاطر بسپارید که وقتی قیمت یک سهم نتواند سقف قبلی خود را بشکند  و بالاتر رود، پایین می‌آید و حرکت سهم نزولی می شود. ( این موضوع تا حدودی زیادی در خرید و فروش یک سهام موفقیت آمیز به شما کمک خواهد کرد.)

11. معمولا هر صنعتی دارای رمزو رازهایی است که اطلاع داشتن از آن، تا حدود زیادی به موفقیت شما کمک خواهد کرد. بزرگ‌ترین و به جرات می‌توان گفت مهم‌ترین راز در بازار بورس این است که بتوانیم ضرر را محدود کنیم و بلافاصله از معامله‌هایی که وارد ضرر شده است، خارج شویم. همان عبارت معروف و شناخته شده برای ما که جلوی ضرر را هر موقع بگیری منفعت است! سعی کنید اشتباهات خود را بپذیرید و در مراحل بعدی آن‌ها را اصلاح کنید.

12. اخبار شایعات در بازار بورس بسیار داغ است! بیاید از همان ابتدای ورود به این بازار، هرنوع اخبار و اطلاعاتی را که از هر کجا دریافت می‌کنید، باور نکنید. همیشه اطلاعات غلط و نادرستی وجود دارد که موجب گمراهی شما خواهد شد. روحیه کاوش و جستجو داشته باشید، تحقیق کنید، به اخبار سیاسی و اقتصادی داخلی و خارجی توجه کنید تا بتوانید میزان موفقیت خود را در این زمینه افزایش دهید. شاید توجه به اخبار سیاسی _ اقتصادی در نگاه اول کار وقت گیری به نظر برسد، اما بهتر است بدانید که شما با این کار، روند بازار را می‌توانید به خوبی پیش بینی کنید و صنعت خاصی را مورد توجه قرار دهید.

13.  همیشه سعی کنید شاخص بورس را مد نظر داشته باشید تا در اولین فرصت بتوانید در مورد آنچه که به گوشتان می‌رسد را در تصمیمات خود اتخاذ نماید.

سخن آخر

هر فردی که وارد دنیای بورس می‌شود، در اولین قدم به دنبال این است بتواند تکنیک‌ها و نکات مهم در خرید و فروش سهام را شناسایی کند و در آن‌ها سرمایه گذاری داشته باشد، اما باید بدانید، که بورس از جمله بازارهای سرمایه است که باید حساب شده و دقیق در آن قدم برداشت تا بتوان بهترین سهام را خرید و سود خوبی به دست آورد. رعایت نکات گفته شده در بالا، شما را در راه رسیدن به هدف نهایی (کسب سود) یاری کنند. پس به جای اینکه بترسید و اضطراب داشته باشید از اینکه بخواهید در دنیای بورس قدم بگذارید، اطلاعاتان را بالا ببرید و مطمئن باشید که آگاهی از این موارد، قطعا  باعث موفقیت و کسب سود از سهام برایتان خواهد شد.

 

 

پست های مرتبط

0 نظرات

نظر شما