ممنوعیت واردات  لوازم خانگی و شگرد تولیدکنندگان داخلی
کاربر عمران صالحی

تحلیلگر بازارهای مالی--مدیرمالی--مشاور مالیاتی

ممنوعیت واردات لوازم خانگی و شگرد تولیدکنندگان داخلی

در پی ممنوعیت واردات لوازم خانگی به کشور، متاسفانه این بازار با مشکلات عدیده برای مصرف کنندگان روبه رو شده است و پس از این ممنوعیت تولیدکنندگان داخلی نتوانستند جوابگوی بازار باشند و حتی برخی از تولیدکنندگان در این شرایط تحریمی و فشارهای اقتصادی بر مردم دست به احتکار زدند.

سال‌های زیادی بود که تولیدکنندگان داخلی با فشار بر دولت خواستار ممنوعیت واردات و حمایت از تولید داخل شدند و بالاخره این ممنوعیت بعد از خروج آمریکا از برجام اتفاق افتاد. تولیدکنندگان داخلی اعتقاد داشتند، با ممنوعیت واردات از سوی دولت توان تنظیم بازار را دارند، اما متاسفانه به رقم ممنوعیت و حمایت دولت از تولید کنندگان داخلی این اتفاق نیفتاد تا جایی که شنیده‌ها حاکی از این است که نامه لغو ممنوعیت لوازم خانگی روی میز وزیر صنعت قرار گرفته است.

اکنون در برخی کالاهای وارداتی مردم با مشکل مواجه شده‌اند و مجبور هستند با قیمت‌های خیلی بالاتر نسبت به قبل، همان محصول و همان مارک را یا به صورت قاچاق یا از کالاهای احتکار شده خریداری نمایند. کالاهایی همچون کولر گازی و ماشین ظرفشویی که هنوز توان تولید آن در داخل کشور میسر نشده است.

در حال حاضر برخی از تولیدکنندگان داخلی از بازار سو استفاده نموده و با اضافه کردن یک قطعه یا تغییر نام محصول با هزینه های بسیار ناچیز افزایش قیمت‌های نجومی را برای محصولات خود به ثبت رسانده‌اند. هر سال با نزدیک شدن به عید نوروز، معمولا بازار لوازم خانگی کشور داغ بوده است اما امسال متاسفانه  افزایش قیمت‌ها وهمچنین کاهش قدرت خرید مردم باعث شده تا به سختی بتوانند مایحتاج ضروری خود را تامین نمایند و کمتر کسی به فکر تغییر در لوازم منزل خود می‌باشد.

ممنوعیت واردات لوازم خانگی

در حال حاضر شکاف زیادی در بازار لوازم خانگی موجود است که نیاز به توجه و مساعدت ارگان‌های زیربط برای حل این مشکلات می‌باشد. با افزایش کالای قاچاق در لوازم خانگی کشور کد شناسه به محصولات تعلق گرفت ولی فروشنده کالای قاچاق با دریافت یک کد شناسه و کپی از آن به راحتی تمام محصولات خود را با یک کد شناسه و به صورت رسمی به فروش می رساند و با یک عملیات کپی به راحتی قانون را دور می زند و سودهای کلان به جیب می‌زنند. در این بین فشار تمام این مشکلات بر روی دوش مردم خواهد بود. امیدواریم با ارائه یک راهکار اساسی و درست این مشکل حل شود و آرامش به بازار لوازم خانگی که جز اصلی ترین بازارهای تامین مایحتاج مردم است برگردد.

پست های مرتبط

0 نظرات

نظر شما