65 درصد ماینینگ های جهان در خطر ابتلا به ویروس کرونا
کاربر عمران صالحی

تحلیلگر بازارهای مالی--مدیرمالی--مشاور مالیاتی

65 درصد ماینینگ های جهان در خطر ابتلا به ویروس کرونا

به تازگی ویروس ناشناخته و خطرناکی با نام "کرونا" در کشور چین شیوع پیدا کرده و به سرعت در سطح دنیا در حال گسترش است. این ویروس تا کنون جان 132 نفر را گرفته و آمار مبتلایان به آن 5974 نفر اعلام شده است. حدود 13 شهر بزرگ چین در قرنطینه کامل است که جمعیتی بالغ بر 60 میلیون نفر می‌باشند. چین به تازگی در عرض 10 روز یک بیمارستان 1000 تخت خواب برای مقابله با این بیماری احداث نموده است. در ادامه این مقاله قصد داریم به بررسی تاثیر این بیماری بر بازارهای مالی و ارزهای دیجیتال بپردازیم. شروع این بیماری از شهر ووهان در کشور چین آغاز شد. طبق اعلام منابع رسمی تا کنون 5974 نفر به این بیماری مبتلا شده اند و 132 نفر جان خود را از دست داده اند.

تاثیر کرونا بر بازارهای چین:

نگرانی‌ها از قحطی و گرسنگی و حمله مردم این کشور به فروشگاه‌ها و بازارها، باعث شده ترس زیادی بر بازار بورس این کشور سایه اندازد. بازار بورس چین بعد از تعطیلات میلادی آغاز به کار نموده و این ترس می‌تواند به شدت بر روند این بازار تاثیر منفی بگذارد.

این ویروس پس از دوره جنگ تجاری بلند مدت میان چین و آمریکا باعث م‌ شود یکبار دیگر اقتصاد چین به خطر بیفتند. در شروع بازارهای مال بازار بورس شانگهای با حدود 2.7 درصد ریزش یه رکورد بی سابقه در چندماه گذشته را ثبت نموده است و این در حالی است که بازار بورس چین به صورت نیمه تعطیل فعالیت می‌نماید و سال نو باعث شده هنوز این بازار به صورت رسمی فعالیت خود را آغاز ننموده است .

می توان انتظار داشت بازار سهام چین در روزهای پیش رو سقوط بیشتری را تجربه نماید و این خطر سقوط، معمولا در انتظار شرکت‌های گردشگری، توریستی و هواپیمایی به دلیل لغو پروازها و تورهای داخلی و خارجی به این کشوراست. بازار نفت هم تحت تاثیر این ویروس قرار گرفته است. قیمت نفت حدود 2.3 درصد در شاخص‌های جهانی وست تگزاس و برنت کاهش داشته است.

لازم است بدانید که چین یکی از بزرگترین مصرف کنندگان نفت خام در جهان است،  طلا بر خلاف سایر بازارها با شیوع این بیماری روند صعودی خود را آغاز نموده است و در هفته گذشته رشدی حدود 1.29 درصد را تجربه نموده، طلا همیشه در مواقع بحرانی برای سرمایه گذاران یک پناهگاه امن محسوب می‌شود.

تاثیر ویروس کرونا بر ارزهای دیجیتال :

همیشه در سال های گذشته، سال نو چینی باعث کاهش قیمت بیت کوین بوده است. در آغاز سال نو چینی تعدا زیادی از سرمایه گذاران این کشور از بازار ارزهای دیجیتال فاضله می‌گیرند که این عمده ترین دلیل برای کاهش ارزهای دیجیتال بوده است.

در سال 2016 حدود 8 درصد، سال 2017 حدود 20 درصد، سال 2018 حدود 50 درصد و سال 2019 حدود 17 درصد ارزش بیت کوین پس از سال نو چینی با ریزش مواجه بوده است. اما اکنون دو رخداد در یک زمان اتفاق افتاده است همزمانی شیوع و انتشار ویروس کرونا با سال نو چینی باعث شده ارزهای دیجیتال علاوه بر اینکه ریزشی را تجربه ننمایند به دلیل ترس و وحشت از بازار سهام قیمت طلا و بیت کوین افزایش یابد. بیت کوین عدم ریزش، و تقویت خود را مدیون ویروس کرونا است.

از طرفی خطر 65 درصد ماینینگ جهان در خطر ویروس کرونا قرار دارد. هش ریت مجموع قدرت پردازش ماینرهای بین کوین است که با قیمت بیت کوین رابطه مستقیم دارد. هش ریت نشان دهنده امنیت تراکنش‌ها و امنیت شبکه بیت کوین است. این ارز با مجموع بیش از 116 میلیون تراهش بر ثانیه در بهترین وضعیت خود ازنظر میزان رهش ریت، از گذشته تا کنون می‌باشد.

قدرت ماینینگ کشور چین در دنیا بسیار زیاد است. حدود 65 درصد قدرت ماینینگ دنیا در دست این کشور است و قدرتمند ترین استان سیچوآن است که حدود 50 درصد در این استان تمرکز داده شده است. اخبار منتشر شده درباره ویروس کرونا نشان می‌دهد حدود 60 نفر از مبتلایان در استان سیچوان قرار دارند، اگرچه در بلند مدت این ویروس نمی‌تواند موجب اخلال در فعالیت‌های اقتصادی و صنعتی این ابرقدرت اقتصادی شود، اما انتظار می‌رود در کوتاه مدت چنانچه سرعت انتشار زیاد باشد،  تعطیلی فارم‌های بزرگ را در این کشور رقم بزند و هش ریت شبکه بیت کوین به شدت سقوط نماید و در صورتی که این اتفاق در صنعت ماینینگ چین اتفاق بیفتد،  قطعا قیمت این ارز دیجیتال پر طرفدار به شدت نزولی خواهد بود.

یکی دیگر از عواملی که می‌تواند بر کاهش هش ریت و قیمت بیت کوین تاثیر گذار باشد فاصله 4 ماهه باقی مانده با هاوینگ است. در این رویداد پاداش استخراج بیت کوین نصف می شود و ماینرهای کوچک حذف و سودآوری ماینرهای بزرگ نیز کاهش خواهد یافت. دولت چین همیشه مخالف بیت کوین بوده است حال با وضعیت بحرانی این کشور باید دید این بار دولت چین ناجی بیت کوین و ارزهای دیجیتال خواهد بود ؟

 

 

پست های مرتبط

0 نظرات

نظر شما