کد بورسی چیست؟ چگونه کد بورسی دریافت کنیم؟
کاربر سمیرا محمدی

نویسنده

کد بورسی چیست؟ چگونه کد بورسی دریافت کنیم؟

تمام افرادی که در بازار خرید و فروش سهام فعالیت دارند، با کد بورسی آشنایی کامل دارند، اما برای افرادی که قرار است به تازگی پا به بازار بورس بگذارند، ممکن است سوال مطرح شود که کد بورسی چیست؟ برای دریافت آن چه اقداماتی باید انجام داد؟ هزینه و مدارک دریافت کد بورسی چیست و مواردی از این قبیل... برای پاسخگویی به سوال‌هایتان تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

کد بورسی چیست؟

دریافت کد بورسی اولین اقدام شما برای خرید و فروش سهام است. اگر قرار است در بازار پر بازده بورس قدم بگذارید، باید یک کد بورسی منحصر به فرد دریافت کنید که فقط مختص خودتان باشد! درست شبیه شماره ملی شما! همان طور که شماره ملی شما منحصر بفرد و خاص است، کد بورسی شما هم متخص خودتان است. فردی که کد بورسی دریافت می‌کند، می‌تواند از طریق نرم افزارهای آنلاین و یا معاملات اینترنتی به راحتی نسبت به خرید و فروش سهام از سایر شرکت‌ها اقدام کند. معمولا کد بورسی شناسه‌ای که از سه حرف نام خانوادگی سرمایه گذار و 5 عدد تصادفی تشکیل می‌شود و هر سرمایه گذار فقط می‌تواند یک کد بورسی دریافت کند.

مهمترین اقدام شما، قبل از دریافت کد بورسی، ثبت نام در سامانه سجام است. پس از ثبت نام در آن سامانه، کد پیگیری ثبت نام انجام شده برای هر فرد ارسال خواهد شد و فرد پس از احراز هویت در یکی از دفاتر پیشخوان و بعد از آن مراجعه به یکی از کارگزاریهای بورس، قادر به دریافت کد بورسی خواهد شد که فقط متخص اوست. لازم به ذکر است برخی از کارگزاری‌ها، جهت جلب مشتریان، تمام این مراحل را بدون دریافت هزینه در محل کارگزاری یا از طریق وب سایت خود ارائه می‌دهند.

باید اشاره شود که اگر در شرایط خاصی نام خانوادگی شما تغییر کرد، کد بورسی شما هم باید تغییر کند.

چگونه کد بورس دریافت کنیم؟

معمولا برای دریافت کد بورس دو روش عمده وجود دارد و اکثر سرمایه گذاران از همین دو روش مشخص برای دریافت کد بورسی اقدام می‌کنند.

یکی از عمده‌ترین روش‌ها، این است که فرد سرمایه گذار با مراجعه به یکی از کارگذاری‌‌های بورس و ارائه مدارک لازم، درخواست خود را برای دریافت کد سهامداری به کارگزاری اعلام کند. اما ممکن است برخی از افراد اطلاع نداشته باشند که مدارک لازم جهت دریافت کد سهام داری چیست؟ آنچه که شما برای این کار بدان نیاز دارید، به شرح زیر است؛

·  اصل شناسنامه و همچنین تصویر شناسنامه از صفحه اول و صفحه توضیحات کارگذار

·   اصل کارت ملی و تصویر رو و پشت کارت

·   کد پستی محل سکونت فرد (البته باید برای ارائه کد پستی مدرک به همراه داشته باشید، همانند : قبض موبایل)

·    آخرین مدرک تحصیلی کارگذاری (لازم به ذکر است که برای دسترسی به معاملات آنلاین بورس و خرید و فروش سهام، حداقل مدرک تحصیلی دیپلم و حداقل سن 18 سال به بالا است.)

·    شماره حساب و شبای بانکی شما

·    تکمیل فرم قرارداد انجام معاملات اینترنتی 

پس از ارائه مدارک فوق و تکمیل فرم‌های مربوطه، حدود 48 ساعت زمان خواهد برد تا کد بورسی شما آماده شود.

 

دریافت کد بورسی

نکته: اگر فرد نتواند مدرک دیپلم خود را ارائه دهید و سن او کمتر از 18 سال باشد، فقط قادر خواهد بود معاملات و خرید و فروش سهام را به صورت اینترنتی انجام دهد.

همان طور که اشاره شد، این روش برای دریافت کد سهامداری به صورت حضوری بود، اما دریافت کد بورس فقط به همین یک روش ختم نخواهد نشد. در روش دیگر شما می‌توانید این کار را به صورت غیر حضوری انجام دهید و برای دریافت کد به صورت اینترنتی اقدام کنید. البته باید اشاره داشت که در حال حاضر تعداد کمی از کارگزاری‌ها امکان دریافت کد بورس را به صورت غیر حضوری فراهم کرده‌اند.

 کارگزاری آگاه از جمله کارگزارهای فعال در زمینه غیر حضوری است که می‌توانید با مراجعه به سایت آگاه اکسپرس اطلاعات فردی خود را ثبت کنید. مشکل عمده برای دریافت کد به صورت غیر حضوری این است که حتما باید احراز هویت فردی شما انجام شود اما به چه طریق؟ احراز هویت معمولا از هر طریقی که انجام شود، به یک شکل خاص و متفاوت خواهد بود؛

  • احراز هویت غیر حضوری یا کدگیری در محل (نماینده‌ای از کارگزاری برای احراز هویت شما به محل کار و یا حتی محل سکونت شما مراجعه خواهد کرد.)
  • احراز هویت از طریق مراجعه به دفاتر منتخب پیشخوان دولت (می‌توانید به یکی از نزدیک‌ترین دفاتر پیشخوان محل سکونت و یا محل کار خود مراجعه کنید.)
  • احراز هویت حضوری در شعب کارگزاری آگاه (در این روش می‌توانید به یکی از شعب کارگزاری آگاه که به محل سکونت شما نزدیک باشد، مراجعه کنید.)

هزینه دریافت کد بورسی به چه صورت است؟

در حال حاضر برای دریافت کد بورسی از فرد هیچ هزینه‌ای دریافت نخواهد شد و این کار به صورت رایگان است. اما اگر روش دریافت کد بورسی شما از طریق دفاتر پیشخوان باشد، مبلع 12000 تومان برای خدمات احراز هویت به عنوان کارمزد دفاتر پیشخوان از فرد دریافت خواهد شد.

نکات مهم در رابطه با کد بورسی

·    شما پس از دریافت کد بورسی، می‌توانید اوراق بهادار موجود در بازار بورس اعم از اخزا، اوراق مشارکت، سخاب، اوراق اختیار، فروش تبعی و همچنین اوراق تسهیلات مسکن را معامله نمایید.

·     به یاد داشته باشید که تنها نهاد معتبر برای دریافت کد بورس، سازمان بورس و ارواق بهادار است و غیر از این کارگزاری‌ها نمی‌توان جایی برای دریافت کد به صورت حضوری اقدام کرد.

·    حتما به این موضوع توجه داشته باشید که برای دریافت کد، شما لازم نیست هزینه‌ای پرداخت کنید و درآمد اصلی کارگزاری‌ها از محل معاملات شما است که در اصلاح به آن کارمزد معاملات می‌گویند.

·    بسیاری از افراد تصور دارند که با حفظ بودن شماره حساب، می‌توانند برای دریافت کد اقدام کنند و نیازی به ارائه مدرک نیست، اما باید بگوییم برای دریافت کد بورسی نیاز به تمام اطلاعات جزئی است که حتما باید به طور کامل در سیستم ثبت شود؛ بنابراین به همراه داشتن تمام مدارک فوق لازم و ضروری است.

·     شما پس از ثبت نام و دریافت کد بورس، در هر زمانی قادر خواهید بود اقدام به خرید و فروش سهام کنید، اما به این نکته توجه داشته باشید که اگر ظرف یک مدت طولانی ( به عنوان مثال 90 روز) معامله‌ای در حساب کاربری شما انجام نشد، حساب شما مسدود خواهد شد و ناچار هستید مجددا آن را راه‌اندازی کنید و جهت راه‌اندازی مجدد آن باید به کارگزاری مراجعه کرده و حساب خود را فعال نمایید.

  

 

پست های مرتبط

0 نظرات

نظر شما