چین و زلزله 8 ریشتری به بازار طلا
کاربر عمران صالحی

تحلیلگر بازارهای مالی--مدیرمالی--مشاور مالیاتی

چین و زلزله 8 ریشتری به بازار طلا

چین به عنوان بزرگترین مضرف کننده طلای جهانی در پی گزارش‌های نا امید کننده اقتصادی و به دنبال کاهش رشد اقتصادی این کشور اعلام کرد، مصرف طلا در 3 ماهه نخست در سال 2019 در این کشور کاهش یافته است. این خبر برای بازار طلا بسیار نگران کننده است. کاهش رشد اقتصادی چین و همچنین افزایش قیمت طلا در بازار جهانی از عوامل اصلی و تاثیر گذار در افت تقاضای طلا به شمار می رود.

چین 1002.8 تن طلای مصرفی داشته است که این رقم نسبت به به سال قبل با کاهش حدود 13 درصد روبه رو بوده است. دلایل متعددی برای کاهش رشد اقتصادی چین می‌توان برشمرد که از مهم‌ترین آن‌ها جنگ تجاری با امریکا بوده است.  جنگی که حدود 17 ماه چین را درگیر نمود و باعث شد رشد اقتصادی چین برای اولین بار طی 30 سال گذشته به کمترین سطح خود برسد و این برای اقتصاد جهان یک سیگنال نگران کننده به شمار می‌رود.

سیاست‌های انبساطی بانک‌های مرکزی دنیا، جنگ تجاری چین و آمریکا، تنش سیاسی بین ایران و آمریکا باعث شدند تا قیمت این فلز گرانبها در سال گذشته حدود 18.3 رشد داشته باشد این افزایش قیمت باعث شده تا سرمایه گذاران در این صنعت با ترس بیشتری روبه رو شوند و سرمایه خود را حفظ نمایند تا تحولات بعدی را رصد و وارد بازار شوند، این ترس می‌تواند طلا را در یک مسیر نزولی قرار دهد.

چین یکی از بزرگترین تولید کننده‌های طلا در سطح جهان است. این کشور در سال 2019 میزان 380.2 تن تولید طلا داشته که نسبت به سال 2018 حدود 5.2 درصد افت را تجربه کرده است. مصرف جواهرات در کشور چین 8.2 و تقاضا برای شمش و سکه 27 درصد افت داشته است.

پست های مرتبط

0 نظرات

نظر شما