چگونه یک بازاریاب موفق و حرفه‌ای شویم؟ 16 مهارت که شما را به یک بازاریاب حرفه‌ای تبدیل خواهد کرد
کاربر سمیرا محمدی

نویسنده

چگونه یک بازاریاب موفق و حرفه‌ای شویم؟ 16 مهارت که شما را به یک بازاریاب حرفه‌ای تبدیل خواهد کرد

بازاریابی صنعت بزرگی است که دائما در حال رشد و تحول است. این که آیا شما تازه کار خود را در بازاریابی شروع کرده‌اید و یا مدتی در بازاریابی کار کرده‌اید، همیشه روش‌هایی برای  بهبود و پیشرفت در این زمینه وجود دارد. اول و مهم‌تر از همه، شما باید مهارت‌های شخصی خود را توسعه دهید که به عنوان بازاریاب به شما کمک شایانی خواهد کرد، سپس، باید بدانید که چگونه با مخاطبان خود ارتباط برقرار کنید، عادات روزانه خوبی در خود پرورش دهید و از راهکارهای موثر بازاریابی دیجیتال برای فروش محصول یا خدمات خود استفاده کنید. در ادامه این مطلب با راهکارهای موثر برای موفقیت در بازاریابی با ما همراه باشید.

 مهارت های بازایابی؛ هر آنچه لازم است در شروع بازاریابی بدانید

1.مهارت های شخصی خود را توسعه دهید.

برای اینکه بتوانید یک بازاریاب موفق و حرفه‌ای باشید، بهتر است مهارت‌های ارتباط کلامی خود را توسعه دهید. ارتباط کلامی هنگام فروش محصولات یا خدمات یا ارتباط با مشتری یا اعضای تیم بسیار مهم است. مهارت‌های ارتباطی خود را با برگزاری جلسات یا ارائه سخنرانی‌ها، تقویت کنید تا بتوانید در این زمینه به موفقیت برسید.

2.مهارت نوشتن خود را با نوشتن در سبک های مختلف تمرین کنید.

تا آنجا که می‌توانید سبک‌های مختلفی بنویسید تا یاد بگیرید چگونه برای مخاطبان خود بنویسید. مواردی مانند: نوشتن آگهی، صفحات فرود، پست‌های وبلاگ و ایمیل‌های حرفه‌ای را امتحان کنید. اگر احساس می‌کنید، مهارت نوشتن شما ضعیف است، می‌توانید برای بهبود آن‌، یک دوره مهارت‌های نوشتن را بگذرانید تا بتوانید کلیه اصول و نکات لازم در این زمینه را یاد بگیرید. هرچه بتوانید جذاب‌تر و کامل‌تر در مورد محصولات و خدمات خود، در کانال‌های مختلف بنویسید، به طور یقین قادر خواهید بود که محصولات و خدمات بهتر و بیشتری را به بازار عرضه کنید.

 3.روی توسعه مهارت‌های مدیریت زمان خوب کار کنید.

برای کمک به مدیریت زمان در بازاریابی، بهتر است ک سیستم شخصی ایجاد کنید. وبلاگ‌های مدیریت زمان زیادی به صورت آنلاین وجود دارد که می‌توانند نکات و ترفندهایی را در زمینه مدیریت زمان به شما آموزش دهند. داشتن توانایی مدیریت زمان، به طور موثر برای ایجاد توانایی‌های کلی استراتژی‌های بازاریابی و همچنین کمپین‌های بازاریابی،  لازم و ضروری است.

 4. با مشتریان خود ارتباط برقرار کنید.

برای ارتباط داشتن با مخاطبان و مشتریان، به داده‌های موجود در مورد مشتریان موجود نگاه کنید. تمام داده‌های موجود در مورد افرادی که قبلا محصول یا خدمتی را که به آن‌ها فروخته‌اید، مانند: اطلاعاتی که از فروش آنلاین دارید یا پرونده‌هایی که در مورد مشتریانی که خدمات شما را خریداری کرده اند، بررسی کنید. برای آشنایی مخاطبان خود، علایق مشترک و بسیاری از اطلاعات در خصوص آنان را جمع آوری کنید

این کار به شما کمک می‌کند که تمام استراتژی‌های بازاریابی خود را برای رسیدن به مخاطبان ایده آل و فروش بیشتر به کار گیرید. از داده‌های مشتریان برای ایجاد پرسونا استفاده کنید. به موارد مهمی مانند: سن، حرفه، نوع سرگرمی، علاقه، درآمد و یا هرچیز دیگری که مربوط به مشتریان شما باشد، نگاهی بیندازید تا بتوانید یک نوع خاصی از مشتریان ایده آل خود ایجاد کنید. به عنوان مثال اگر نوع محصول یا کالای شما، فروش کفش پیاده روی است، ممکن است، مخاطبان شما، افرادی بالای 50 ساله باشند که نیاز دارند، نوعی کفش خریداری کنند که به سادگی بتوانند از آن استفاده کنند و استفاده از آن نوع کفش برای آن‌ها، مشکلات و سختی‌هایی مانند: نوع بند پیچیده، پاشنه نامناسب و مواردی از قیبل نداشته باشد.

ارتباط با مشتریان خود در بازاریابی

5. یک داستان نویس باشید تا در سطح عاطفی با مشتریان ارتباط برقرار کنید.

 بازاریاب خوب باید داستان نویس خوبی باشد. همه کمپین‌های بازاریابی شما، مهم نیست که از طریق کدام کانال عبور کنند، باید داستانی را به مشتری بگویید تا بتواند آن‌ها را با محصول یا خدمات شما ارتباط برقرار کند و در نهایت منجر به فروش محصولات شما شود.

به عنوان مثال، اگر در حال فروش کیف کوله پشتی هستید، باید داستانی در مورد جنس، کارایی آن کوله پشتی و مواردی از این قبیل به مشتری خود بگویید، تا در نهایت باعث شود مشتریان بخواهند آن را بخرند. سعی کنید داستانی در مورد انواع ماجراهای صاحبان آن کوله پشتی هم برای مشتریان خود تعریف کنید بگویید. به عنوان مثال، ممکن است ،بسیاری از مشتریان شما از مسافت‌های سخت پیاده روی و راحتی و سبک بودن این کوله پشتی برای شما صحبت کرده باشند، اگر چنین است، داستان مشتریان خود را برای سایر مشتری‌های دیگر تعریف کنید. 

6. عادت‌های خوب روزانه را در خود پرورش دهید.

اهداف و وظایف خود را برای همه پروژه‌های بازاریابی خود در طول روز تعیین کنید. بازاریابان کار سختی در مدیریت چندین پروژه دارند. به همین دلیل مهم است که اهدافی را که هر روز که می‌خواهید به آن‌ها دسترسی داشته باشید، تعیین کنید و سپس مواردی را که اولویت‌های شما هستند مشخص کنید تا بتوانید به آن اهداف برسید.

به عنوان مثال، اگر شما نیاز دارید گزارش ذینفعان را در انتهای روز تهیه کنید، اولویت اول شما می‌تواند جمع آوری تمام صفحه گسترده داده‌های شما باشد، سپس اولویت بعدی شما می‌تواند جمع آوری داده‌های مربوطه در نمودارها و موارد دیگر باشد. در واقع به عنوان یک بازاریاب موفق، راهی پیدا کنید تا به شما در مدیریت زمان و اولویت‌های خود که برای شما بهتر است، کمک کند.

7. به رقبای خود توجه داشته باشید.

در هر زمینه شغلی که فعالیت دارید،  رقبای اصلی خود را مشخص کنید و سپس روزانه بر آن‌چه که آنان منتشر می‌کنند، یا بازاریابی انجام می‌دهند، نظارت داشته باشید. توجه داشته باشید که آیا آن‌ها کارهای جدیدی انجام می‌دهند یا اینکه فرصت‌هایی را برای ارتقاء مشاغل خود در نظر گرفته‌اند. می‌توانید از ابزارهای مختلف مانند: Google Alerts، Hootsuite، Tweetdeck و Socialmention استفاده کنید تا بر رقبای خود در رسانه‌های اجتماعی اشراف داشته باشید و هیچ به روز رسانی و ارسال مهم را از دست ندهید.

توجه به رقبا در بازاریابی

8.برای ماندن در صنعت و روندهای جدید بازاریابی، اخبار را دنبال کنید.

صنایع و بازاریابی به سرعت در حال تغییر هستند، بنابراین شما باید مطمئن شوید که عقب نمانید. انتشارات مرتبط با صنعتی که در آن کار می‌کنید و همچنین نشریاتی در مورد صنعت بازاریابی را بخوانید و هرگونه یادگیری را برای کمیپین‌های بازاریابی خود اعمال کنید.

9.به داده‌های موجود در کلیه کانال‌های بازاریابی خود نگاهی بیندازید.

به داده‌های موجود در کلیه کانال‌های بازاریابی خود نگاهی بیندازید و آن را تجزیه و تحلیل کنید تا ببینید مشتری شما از کجا منجر به فروش می‌شود. از داده‌ها برای بهینه سازی کمپین‌های خود یا تغییر استراتژی‌های کلی خود استفاده کنید. به عنوان مثال، اگر می‌بینید که یک کانال تبلیغاتی شما 80٪ مسئولیت مشتری را برعهده دارد، ممکن است تصمیم بگیرید بودجه بیشتری را در آنجا اختصاص دهید، از کانال دیگر خلاص شوید و آن را جایگزین یک کانال دیگر کنید.

10.خلاق باشید و استراتژی‌ها و تاکتیک‌های مختلف را آزمایش کنید.

 برای موفقیت در بازاریابی، سعی کنید، استراتژی‌های مختلفی را آزمایش کنید. هر استراتژی بازاریابی مختص یک محصول یا خدمات خاص، موقعیت و مخاطبان است. سعی کنید کمپین‌های بازاریابی خود را متناسب با شرایط منحصر به فرد خود تنظیم کنید. 

11.ارزیابی کنید که در پایان هر روز چه کاری انجام داده‌اید و چگونه می‌توانید پیشرفت کنید.

اینکه آیا شما قادر به افزایش فروش یا جذب مشتری جدید بوده‌اید، را اندازه گیری کنید. به عنوان یک فرد موفق در زمینه بازاریابی، باید در نظر بگیرید که دستاوردهای شما برای آن روز چه بوده است. با این کار در اصل می‌توانید نقاط قوت و ضعف خودرا شناسایی کنید و این کار به موفقیت شما در زمینه بازاریابی کمک شایانی خواهد کرد.

ارزیابی پیشرفت در بازاریابی

12.از تاکتیک‌های موثر در بازاریابی دیجیتال استفاده کنید.

یک استراتژی بازاریابی محتوا را برای مناسب‌ترین کانال‌ها برای فروش کالا و خدمات خود تهیه کنید. ببینید که از هر کانال محتوای آنلاین خود چقدر ترافیک دریافت می‌کنید (مانند وبلاگ خود، شبکه‌های رسانه‌های اجتماعی و تبلیغات پرداخت شده)، سپس یک برنامه برای انتشار هر نوع محتوا به هر کانال ایجاد کنید که باعث تمرکز بر پیشرفت ترافیک ایجاد شده  باشد. به یاد داشته باشید که محتوا می‌تواند در قالب مقالات، پست‌های رسانه‌های اجتماعی، تبلیغات و سایر کانال‌های بازاریابی دیجیتال باشد. در اصل می‌توان گفت، هر کاری که در بازاریابی انجام می‌دهید، مبتنی بر محتوا است.

13.از بازاریابی بصری در محتوا و تبلیغات خود استفاده کنید تا درگیر کاربر شوید.

مواردی مانند فیلم‌ها، GIF ها و اینفوگرافیک‌های ارسال شده در کانال‌ها یا وبلاگ رسانه‌های اجتماعی برای ایجاد تعامل با کاربر، بسیار عالی هستند. مردم دوست دارند این موارد را به اشتراک بگذارند و این باعث می‌شود که برند شما نمایانگر شود و بیشتر در معرض دید مخاطبان و مشتریان شما باشد.

سعی کنید، با یک عکاس خوب و حرفه‌ای و یا حتی طراح گرافیک کار کنید تا بتوانید محتوای بصری جذابی برای استراتژی‌های دیجیتالی خود دنبال کنید. شایان ذکر است که محتوا به صورت بصری، 94٪ بازدید کننده، بیشتر از محتوای بدون دریافت می‌کند؛ زیرا افراد می‌توانند انواع محتواهای بصری را در حافظه خود به مدت چند روز جای دهند.

14.با هدف قرار دادن رسانه های اجتماعی پرداخت شده خود، بسیار خاص باشید.

تبلیغات پرداخت شده از طریق کانال های بزرگی مانند اینستاگرام و فیس بوک به شما امکان می‌دهد مخاطبان بسیار خاص را انتخاب کنید که احتمالا محصول یا خدمات شما را خریداری می‌کند. از پرسونا، برای کمک به در هدف قرار  دان مشتریان ایده آل خود بر اساس آمار جمعیتی استفاده کنید. شما می‌توانید بر اساس موارد کلی مانند سن، مکان و جنسیت، مشتریان بالقوه را هدف قرار دهید.

رسانه های اجتماعی در بازاریابی

15. برای هدف قرار دادن سلیقه‌های خاص مشتریان، لیست های بازاریابی ایمیل خود را بخش بندی کنید.

وفادارترین و محبوب‌ترین مشتری‌ها اغلب از طریق ایمیل با شما ارتباط برقرار خواهند کرد. تقسیم بندی لیست‌های ایمیل به معنای تفکیک آن‌ها در گروه‌های مختلف افرادی است که برای ارسال انواع مختلف ایمیل معیارهای مختلفی را ارائه می‌دهند. این امر به شما امکان می‌دهد تا نامه‌های الکترونیکی خود را برای ارتباط بیشتر با گروه‌های مختلف افراد، طراحی کنید.  به عنوان مثال، اگر یک شرکت نرم افزاری مدیریت پروژه دارید، می‌توانید یک نوع ایمیل خاص را تبلیغ کنید که یک ویژگی اضافی برای مشتریان شما ارسال خواهد کرد.

ایمیل مارکتینگ در بازایابی

16.یادگیری در مورد بازاریابی دیجیتال را ادامه دهید تا در این زمینه به روز باشید.

 برای تقویت مهارت‌ها و توانمندی‌های خود در زمینه بازاریابی، در کنفرانس‌های مختلف و حتی وبینارها شرکت کنید، دوره های آموزشی خود را انجام دهید و با سایر متخصصان بازاریابی دیجیتال در تعامل باشید. بازاریابی دیجیتال سریعتر از هر بخش دیگری از بازاریابی در حال تغییر است، به همین دلیل مهم است که بتوانید در هر شرایطی به روز باشید و مطابق با قوانین و استانداردهای به روز به فعالیت خود ادامه دهید.

 سخن آخر

همان طور که اشاره شد، یک بازاریاب موفق باید مهارت و توانمندی‌های لازم را در این زمینه داشته باشد تا بتواند به موفقیت و حتی سوددهی برسد. به یاد داشته باشید که هرچیزی بهایی دارد که برای رسیدن به آن، باید بهایش را پرداخت کرد. بازاریابی هم از این قضیه، مثتثنی نیست و قطعا کلیه موارد مطرح شما به شما کمک خواهد کرد که بتوانید در زمینه بازاریابی به سود و موفقیت برسید.

برگرفته شده از : wikihow

پست های مرتبط

0 نظرات

نظر شما