حق تقدم سهام به چه معناست؟
کاربر سمیرا محمدی

نویسنده

حق تقدم سهام به چه معناست؟

طبیعتا تمام افرادی که در زمینه بورس سرمایه گذار هستند و در بازار بورس فعالیت دارند، با واژه افزایش سرمایه آشنایی کامل دارند. پیش از این در تمام مقاله‌های قبلی در مورد افزایش سرمایه صبحت کردیم و اشاره داشتیم که افزایش سرمایه به عنوان یکی از  مفاهیمی که سرمایه گذاران در بازار بورس با آن سرو کار دارند، یک فرآیند تأمین مالی برای اکثر شرکت‌های بورسی است که می‌توانند بودجه موردنیاز خود را برای اصلاح ساختار مالی و حتی راه‌اندازی پروژه‌ها تأمین کنند.

آنچه که قرار است در این مقاله به آن بپردازیم، تعریف حق تقدم سهام است. برای پاسخگویی به سوالاتی از قبیل، حق تقدم چیست؟ چگونه می‌توان حق تقدم خود را به سهم تبدیل کرد و حتی چگونه می‌توان حق تقدم سهام را فروخت؟ تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

حق تقدم سهام چیست؟

همان طور که پیش از این صحبت شد، سهام داران یک شرکت همیشه درصدد هستند که حقوق و منافع خود را حفظ کنند، و تقریبا می‌توان گفت همه صاحبان شرکت‌ها این انتظار را دارند که بعد از افزایش سرمایه شرکت، درصد مالکیت خود را نسبت به قبل از افزایش سرمایه حفظ کنند. در این میان، در صورتی که یک شرکت یک سهم جدید برای فروش در اختیار سرمایه گذاران قرار دهد، سهامداران فعلی در خرید این سهام جدید اولویت دارند. در اصل می‌توان گفت به این اولویت در خرید سهام نسبت به سهامداران جدید، حق تقدم خرید سهام گفته می‌شود.

چگونه می‌توان حق تقدم را به سهم تبدیل کرد؟

اگر سهام دار تصمیم گرفته باشد که حق تقدم خود را به سهم تبدیل کند، لازم است در یک بازده زمانی این کار را انجام دهد. به عنوان مثال باید در یک بازده زمانی 60 روزه، سهام را معادل حق تقدمی که در اختیار دارد، در اصل به حساب شرکت واگذار کند و فرم مربوط به افزایش سرمایه شرکت را امضا کند. در سایت کدال، تمام اطلاعات لازم در این زمینه، اعم از شماره حساب، زمان دوره پذیره نویسی 60 روزه که به آن اشاره شد و همچنین فرم افزایش سرمایه، اطلاع رسانی خواهد شد.

سهام داران بورس با مفهوم ارزش اسمی آشنایی نسبتا کاملی دارند و به جرات می‌توان گفت که همه معامله گران اطلاع دارند، که ارزش اسمی هر سهم در ایران، 1000 ریال است. بنابراین؛ می‌توان نتیجه گرفت که به ازای هر گواهی که دارید و ۱۰۰۰ ریالی که پرداخت می‌کنید، 1عدد سهم به شما تعلق خواهد گرفت. به یاد داشته باشید که پروسه تبدیل حق تقدم به سهام حدود 3 الی 6 ماه زمان خواهد برد، به گونه‌ای که شما در مهلت مقرر این ۱۰۰۰ ریال را پرداخت کنید، سپس افزایش سرمایه شرکت نزد سازمان بورس به ثبت می‌رسد و حق تقدم‌های شما نیز به صورت اتوماتیک تبدیل به سهام عادی خواهد شد.

نحوه فروش حق تقدم به چه صورت است؟

ممکن است برخی از سهامدارن تمایلی نداشته باشند در افزایش سرمایه شرکت کنند و حق تقدم خود را به سهم تبدیل کنند، در چنین مواقعی، بهترین راه حل این است که حق تقدم سهام خود را به فروش برسانند. برای فروش حق تقدم همانند تبدیل آن به سهم، می‌توانید در یک بازده زمانی 60 روزه این کار را انجام دهید. جالب است بدانید که افرادی هم که سهام دار نبوده‌اند، می‌توانند حق تقدم‌های سهام را خریداری نمایند.

حق تقدم سهام

نکات لازم در استفاده از حق تقدم

در خصوص حق تقدم سهام، رعایت یک سری نکات جزیی و مهم، لازم و ضروری است:

·    حق تقدم‌ها فقط به کدهای بورسی تعلق می گیرد که در روز مجمع تصمیم گیری برای افزایش سرمایه سهام دار شرکت باشند.

·   بهتر است سرمایه گذارها بدانند که تمامی اطلاعیه‌های افزایش سرمایه از مطالبات و صرف سهام در سایت کدال منتشر می‌شود.

با حق تقدم‌های استفاده نشده چه باید کرد؟

در برخی از مواقع، ممکن است که افراد بنا به دلائلی خاص فرم‌های افزایش شرکت را تکمیل نکرده‌ باشند و از طرفی دیگر هم در آن زمان مقرر نتوانسته‌اند حق تقدم خود را به فروش برسانند، در چنین مواقعی، شرکت حق تقدم‌ها را به وسیله کارگزاری با قیمتی بسیار کمتر از قیمت واقعی، (به روش حراجی) به اشخاص دیگر می‌فروشد و پس از کسر هزینه‌های فروش و ارزش اسمی هر سهم مبلغ باقی مانده را به سهام دار قبلی که صاحب حق تقدم بوده پرداخت می‌کند.

 

 

پست های مرتبط

0 نظرات

نظر شما