نوشدارو قبل یا بعد مرگ سهراب برای بورس
کاربر عمران صالحی

تحلیلگر بازارهای مالی--مدیرمالی--مشاور مالیاتی

نوشدارو قبل یا بعد مرگ سهراب برای بورس

از وضعیت هفته گذشته بازار سرمایه تا وضعیت کنونی بازار سرمایه باید درس عبرتی برای تمام معامله گران بازار سرمایه باشد تا از خرید و فروش‌های هیجانی اجتناب نمایند.

در هفته گذشته و با بالا گرفتن تنش سیاسی بین ایران و آمریکا و احتمال جنگ شاخص بورس با ریزش مواجه شد. به طوریکه در جلسه شورای بورس برای حفظ سرمایه مردم و همچنین جلوگیری از هیجا‌ های کاذب دامنه نوسانات را تا 2 درصد کاهش دادند. اگر تنش‌های سیاسی بیش از این ادامه داشت، بازار بورس با ریزش خیلی شدیدی روبه رو می‌شد تا جایی که دیدیم در یک روز شاخص 16 هزار واحد ریزش داشت و ضرری که به سهامداران جز و کل وارد می‌نمود، شاید غیر قابل جبران می‌شد. عوامل زیادی بر ایجاد هیجان در بازار سرمایه وجود دارد، یکی از این عوامل عدم آموزش حین ورود به بازار سرمایه است. یکی دیگر از  عوامل  هیجانی شدن بازار سرمایه وجود کانال‌های غیر بورسی است که بدون هیچ تحلیل تکنیکی یا بنیادی اقدام به فروش سیگنال می‌نمایند و باعث ایجاد هیجان کاذب در یک سهم می‌شوند.

با توجه به ضرورت ایجاد اعتماد در مردم و حفظ سرمایه‌های آنها، باید ساز و کاری اتخاذ شود تا کسانی که در زمینه آموزش بورس می‌توانند، فعالیت نمایند مجوزهای لازم را کسب کنند تا مردم با آگاهی بیشتری وارد بازار شوند. در این دوره‌های اموزشی حتما باید اصول موفق سرمایه گذاری، سبد گردانی و مدیریت سرمایه آموزش داده شود تا شاهد کاهش هیجان در این بازار باشیم.

قوانین و مقررات سختگیرانه یکی از دلایلی است که از ایجاد آموزشگاهای بورسی جلوگیری بعمل می‌آورد و سهامداران را مجبور می‌سازد به کانال‌های فیکی که به راحتی راه اندازی می‌شوند، وارد شوند و بعد از مدتی با زیان‌های غیر قابل جبران روبه رو شوند.

 

پست های مرتبط

0 نظرات

نظر شما