دلار در مسیر نزول
کاربر عمران صالحی

تحلیلگر بازارهای مالی--مدیرمالی--مشاور مالیاتی

دلار در مسیر نزول

در روزهای گذشته و با بالا گرفتن تنش‌های سیاسی بین جمهوری اسلامی ایران و آمریکا در بازار، داخلی شاهد افزایش قیمت دلار بودیم چیزی که آقای همتی رئیس کل بانک مرکزی در مورد ثبات آن اطمینان خاطر داده بود اما برخی از دلالان بازار قیمت دلار را با توجه به جو و همچنین شایعات بالا بردند. چند روزی است که با دخالت بانک مرکزی قیمت این ارز اساسی دنیا در شیب نزولی خود قرار گرفته است. با کاهش اثرات روانی جنگ بین ایران و آمریکا و با توجه به کاهش قیمت دلار قیمت سکه و طلا نیز در بازار کاهش پیدا کرد.

چه عواملی می تواند باعث کاهش دلار شود ؟

یکی از دلایل عمده برای خروج پول از بازار ارز افزایش شاخص بازار سهام بوده است. در اولین روزهای تنش بین ایران و آمریکا شاهد خروج پول از این بازار و هدایت آن به سمت بازار ارز بودیم و بعد اینکه کمی آرامش حکم‌فرما شد بار دیگر سرمایه به بازار بورس برگشت و شاخص با افزایش روبرو شد.

هم اکنون در روز دوشنبه مورخ 23 دیماه 1398 شاخص کل بازار بورس با افزایش 9790 واحد به عدد 385440 واحد رسید. با توجه به اعلام حمایت سازمان بورس و همچنین فعالان بازار انتظار داریم این شاخص تا عدد 400 هزار واحد برسد و یکبار دیگر رکورد شکنی در بازار سرمایه را شاهد باشیم.

نکته دیگر در ثبات بازار ارز عرضه سنگین صرافی‌ها در این بازار بوده است. در خیابان فردوسی صرافی‌ها اقدام به عرضه ارز با نرخ مداخله نموده‌اند که افراد می‌توانند ارز مورد نیاز خود را از این صرافی‌ها تامین نمایند. گرچه محدودیت‌هایی برای عرضه ارز مداخله ای وجود دارد و چنانچه شما در سال 2 هزار یورو دریافت کرده باشید، می‌توانید مازاد آن را باید با نرخ آزاد از صرافی‌ها دریافت نمایید.

 

پست های مرتبط

0 نظرات

نظر شما