پخش مویرگی چیست؟ ویژگی، استراتژی، معایب و مزیت‌ های آن
کاربر سمیرا محمدی

نویسنده

پخش مویرگی چیست؟ ویژگی، استراتژی، معایب و مزیت‌ های آن

پخش مویرگی به چه معنا است؟ پخش مویرگی در اصل، یک استراتژی بازاریابی است که شامل قرار دادن محصول در هر کانال توزیع موجود است. براساس این رویکرد، شرکت‌ها تلاش‌های فروش خود را جهت قرار دادن محصول در مکان‌های مختلف امکان پذیر می‌کنند. به بیانی ساده می‌توان گفت که هدف و ایده اصلی پخش مویرگی این است که محصولات و خدمات شما همه جا در هر مکانی قابل دسترس باشد تا به این صورت شما مشتریان بیشتری پیدا کنید.

پخش مویرگی چیست؟

این رویکرد بازاریابی بیشتر مربوط به کالاهای تولید انبوه است که هیچ بخش خاصی از بازار ندارند ، زیرا تقریبا توسط همه افراد خریداری می‌شوند. با استفاده از این روش، شرکت‌ها از حضور مداوم در زندگی روزمره مشتری بهره مند می‌شوند، زیرا احتمالا محصولات در مغازه‌های خرده فروشی، سوپر مارکت‌ها، عمده فروشان، مغازه‌های کوچک، کیوسک‌ها ، رستورا‌ن‌ها و بسیاری از موسسات دیگر در دسترس هستند.

در پخش مویرگی، شرکت‌ها مجبور هستند کالای زیادی را تولید کنند تا بتوانند به طور موثری برای پوشش منطقه جغرافیایی مورد نظر خود قرار دهند.از طرف دیگر‌، این شرکت ها مجبورند با بسیاری از مشتریان مختلف با واقعی‌ های تجاری مختلف و پویایی برخورد کنند. یک مثال در این زمینه:

شرکت Energize Drinks یک شرکت معروف در زمینه بازاریابی پخش مویرگی است که نوشیدنی‌های پرانرژی را برای ورزشکاران عادی و افرادی که خواستار هیدراتاسیون قابل توجهی در رژیم غذایی یا به صورت مصرف روزانه هستند، تولید می‌کند. این شرکت یک مارک مشهور به نام \"Powerfill\" را تولید می‌کند. این مارک توسط بسیاری از نوشیدن‌ های مختلف ارائه شده به مشتریان در طعم‌های مختلف تشکیل شده است. از زمان آغاز فعالیت، این شرکت تصمیم گرفت استراتژی پخش مویرگی را دنبال کند.

پخش مویرگی

در واقع آن‌ها بودجه کافی برای تولید انبوه نوشیدنی‌ها جمع کردند و شروع به کار کردند. در هر فروشگاه دارویی، سوپر مارکت و تأسیسات مواد غذایی، محصول را به مشتریان خود عرضه می‌کردند و بعد از مدتی ثابت شد که از طریق این روش بازاریابی و ارائه محصولات باکیفیت توانستند برند خود را در ذهن مشتری ثبت کنند و رضایت مشتریان را به دست آورند. در نتیجه فرصت‌های بیشتری برای این شرکت فراهم شد تا در سایر مناطق جغرافیایی گسترش یابد.

 محاسن و معایب پخش مویرگی

ممکن است برای برخی ار افرادی که در این زمینه تجربه کافی ندارند، سوال مطرح شود که چه چیزی پخش مویرگی را از سایر روش‌های بازاریابی متمایز خواهد کرد؟  در ادامه به معرفی برخی از مزیت‌های این روش و در انتها به معایب آن خواهیم پرداخت:

1.پول

هرچه محصول بیشتری بفروشید، پول بیشتری کسب می‌کنید. هرچه موقعیت مکانی بیشتری داشته باشد، تولیدکنندگان فرصت بیشتری برای کسب درآمد دارند. استراتژی پخش مویرگی غالبا پتانسیل درآمدی محصول را به تعداد مکان‌های حمل محصول پیوند می‌زند. تولید کنندگان محصولات خود را در مکان‌های زیادی قرار می‌دهند تا اطمینان حاصل کنند که فرصت‌های زیادی برای خرید آن وجود دارد.

2. شناخت محصول توسط تعداد افراد بیشتر

تولید کنندگان همچنین از پخش مویرگی به عنوان یک استراتژی استفاده می‌کنند، زیرا باعث افزایش آگاهی از محصول می‌شود. وقتی محصولات در بسیاری از مناطق قرار می‌گیرند، قابل تشخیص می‌شود. مشتریان شروع به خرید محصولاتی می کنند که مرتبا در فروشگاه‌ها مشاهده می‌شوند. اگر یک مارک موجود نباشد، مشتریان معمولا به جای مراجعه به فروشگاه دیگری ، مارک دیگری را انتخاب می کنند.

3. سرعت انتقال کالا به بازار

نسبت به سایر روش‌های بازاریابی، در روش پخش مویرگی سرعت انتقال کالا به بازار نسبتا خوب است و در مدت زمان کوتاهی انجام می‌شود.

4. خریداران و تولید کنندگان

روش پخش مویرگی می‌تواند روش راضی کننده‌ای برای مشتریان باشد. چه مشتری بخواهد محصول همیشگی خود را بخرد و چه بخواهد از محصول شناخته شده‌ای استفاده کند، در هر صورت می‌تواند از این طریق بهترین خرید را داشته باشد. اما در مورد تولید کنندگان هم باید بگوییم که تولید کننده بیشترین سود را از پخش مویرگی خواهد بود، زیرا با شناخت یک محصول و رضایت استفاده اکثر مشتریان از آن، به طبع آن محصول مورد نظر فروش بیشتری خواهد داشت و این به معنای این است که درآمد تولید کننده هم روز به روز بیشتر خواهد شد.

5.توزیع کالا فروخته شده

 به دلیل وجود اطلاعات به روز در این سیستم‌ها و تجربه نسبتا خوب در توزیع مویرگی، کنترل شبکه توزیع و مسیرکالای فروخته شده آسان است.

معایب پخش مویرگی

در مورد معایب پخش مویرگی می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

  • عدم کنترل شرکت تولید کننده شیوه‌های توزیع کالا: در اصل شرکت تولید کننده به دلیل دوری از اکثر فروشندگان قادر نیست کنترل خوبی برای شیوه‌های توزیع کالا داشته باشد.
  • در پخش مویرگی،در صورتی که بنا به دلائل مختلف، پرداخت پول از طرف شرکت توزیع کننده قطع شود، سیستم تولید کننده با مشکلات زیادی مواجه خواهد شد.
  • در پخش مویرگی، روال همیشه به این صورت بوده است که تولید کننده باید تابع تصمیمات توزیع کننده باشد. در اصل، این شرکت توزیع کننده خواهد بود که خط مشی و مقررات مربوط به این نوع بازاریابی را تعیین خواهد کرد.
  • تشکیل سازمان برای پخش مویرگی، هزینه‌های بالایی می‌طلبد. خرید ماشین‌های حمل و نقل مستلزم انرژی و هزینه‌هایی بالایی است.

برگرفته شده از:

myaccountingcours  و study

پست های مرتبط

0 نظرات

نظر شما