آموزش فاندامنتال
کاربر سمیرا محمدی

نویسنده

آموزش فاندامنتال

در بسیاری از موارد، گاها دیده می‌شود که سرمایه گذاران، بدون هیچ دانش خاصی وارد بازار سرمایه می‌شوند و به زودی شاهد از بین رفتن سرمایه و حتی سود خود خواهند بود. آموزش تحلیل بنیادی یا همان تحلیل فاندامنتال از آن نوع آموزش‌های مهم و ضروری در دنیای بورس است که هر سرمایه گذار قبل از قدم گذاشتن به بازار سرمایه باید آن را فرا بگیرد و برای خرید و فروش سهام از آن استفاده کند.

حتی افرادی که آشنایی مختصری با بورس دارند و حتی تاکنون وارد این نوع بازار نشده‌اند، به خوبی اطلاع دارند که خرید و فروش و فعالیت در این بازار سرمایه توام با ریسک است و ممکن است حتی تا انتهای کار این خطر ریسک پذیری با آن‌ها همراه باشد؛ بنابراین؛ پشت سر گذراندن دوره‌های آموزشی همانند:  آشنایی با بورس، دوره آموزشی تابلوخانی و تکنیک‌های معاملاتی در سایت TSE، دوره آموزش تحلیل تکنیکال و دوره آموزش تحلیل بنیادی از جمله مواردی است که لازمه موفقیت در بازار سرمایه است.

برای درک بهتر تحلیل بنیادی یا فاندامنتال بهتر است یک مثال ذکر شود! به سوالات مطرح شده در زیر توجه داشته باشید؛

به نظر شما عوامل رشد قیمت مسکن در ایران چه بوده است؟

  • افزایش قیمت مواد اولیه
  •  افزایش قیمت دستمزد
  •  افزایش تقاضا به علت رشد یکباره جمعیت در دهه 60
  •  و دلائل دیگر

تحلیل فاندامنتال

اگر به هنگام خرید سهام یک شرکت به دنبال جواب اینگونه مسائل باشیم به روش تحلیل بنیادی به دنبال خرید سهام هستیم و اگر در هنگام خرید سهام یک شرکت به نمودار تغیرات قیمت در طول زمان توجه کنیم، بر اساس تحلیل تکنیکال عمل کرده‌ایم.

برای بسیاری از افرادی که به تازگی به بازار سهام وارد شده‌اند ممکن است سوال مطرح شود که تحلیل بنیادی بهتر است یا تحلیل تکنیکال؟

1. به یاد داشته باشید که نمی‌توان یک قانون کلی در این زمینه وضع کرد؛ در بازار سهام ممکن است هرکس با روش و استراتژی‌های خود معامله کند.

2. از آنجایی که در روش تحلیل بنیادی تمام اطلاعات در دسترس نیست، بهتر است برای کسب سود بیشتر و موفق بودن در بازار سهام، از ترکیب دو روش استفاده شود.

چهار چوب تحلیل بنیادی

تفکر نادرستی که هنوز هم پس از سال‌ها در بازار سرمایه بورس وجود دارد، این است برخی از افراد معتقد هستند که تحلیل تکنیکال در بازار بورس جواب نمی‌دهد! یا تحلیل بنیادی مناسب نیست، اما باید اشاره کرد که دلائل متفاوتی تاکنون ارائه شده است و آنقدر شفاف و روشن بوده‌اند که ثابت کرده است استفاده از آن‌ها تا چه در میزان موفقیت افراد و کسب سود موثر بوده است.

در تحلیل بنیادی سرمایه گذاران ابتدا اقتصاد و بازار را به عنوان یک کل، تجزیه و تحلیل می‌کنند تا بتوانند زمان مناسب برای سرمایه گذاری را تشخیص دهند. بعد از آن به تحلیل بخش هایی از اقتصاد می‌پردازند که دارای چشم اندازهای آتی مناسبی هستند. در پایان اگر تحلیل‌گر به این نتیجه برسد که زمان سرمایه گذاری مناسب است و صنایع مناسبی با بازده بالایی در چرخه اقتصاد فعالیت می‌کنند به تحلیل شرکتها می‌پردازد. فرض کنید، قیمت یک سهم در بازار 1200 تومان است و فرد سرمایه گذار با استفاده از تحلیل بنیادی ارزش آن را 1800 تومان برآورد می‌کند، در این حالت چون ارزش بازار پایین‌تر از ارزش ذاتی سهم است، بهترین زمان برای خرید سهم محسوب می‌شود.

آموزش تحلیل فاندامنتال در Emranfx

به یاد داشته باشید که هریک از نرم‌افزارهای و منابع مختلف به کار برده شده در بورس به تنهایی نمی‌تواند شما را به نتیجه دلخواه برساند، بلکه با شناخت آن‌ها و نحوه کار با هریک از آن‌ها شما می‌توانید یک پروژه خوب و سوده ده را تشخیص دهید و ریسک سرمایه گذاری را تا حد امکان کاهش دهید. داشتن اطلاعات تکنیکال و بررسی نمودار قیمتی پروژه‌ها، می‌تواند به سرمایه‌گذاران کمک کند، تا پس از بررسی فاندامنتال پروژه، آن را در پایین‌ترین قیمت ممکن خریداری کنند، تا بتوانند بیشترین میزان سود را از آن خود کنند. بنابراین؛ شرکت در این دوره به شما عزیزان حتما توصیه می‌شود.

برای اطلاع از نحوه، زمان و هزینه‌ این دوره آموزشی با کارشناسان EMRANFX در ارتباط باشید.

پست های مرتبط

0 نظرات

نظر شما