از برندینگ چه می دانید؟ اهمیت آن در کسب و کار شما
کاربر سمیرا محمدی

نویسنده

از برندینگ چه می دانید؟ اهمیت آن در کسب و کار شما

 ممکن است بارها و بارها واژه برندینگ را شنیده باشید و یک درک کلی از آن در ذهن شما شکل گرفته باشد اما در مورد اهمیت آن در کسب و کار خود، اطلاع کامل و جامعی نداشته باشید. به عبارتی ساده، برندسازی یک روش بازاریابی در شکل گیری فعال برند شما است. این یک تعریف اساسی از برندینگ است، اما چیزهایی بیشتری در این زمینه وجود دارد که باید در مورد آن بدانید؛ بنابراین، در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا شما را با برند و برندینگ و مفاهیم مرتبط با آن‌ها آشنا کنیم.

 برندینگ چیست؟

برندینگ دقیقا همان چیزی است که کسب و کار شما، برای شکستن درهم ریختگی و جلب توجه مشتری ایده آل به آن نیازمند است. در اصل می‌توان گفت این برندینگ است که خریداران بار اول را به مشتریهای زنده تبدیل می‌کند. به عبارتی دیگر، اگر می‌خواهید کسب و کاری موفق داشته باشید، اهمیت برندینگ از مواردی است که نباید از آن غافل شوید. اما آنچه که قرار است در ادامه این مقاله به آن پرداخته شود، پاسخ به سوالاتی است همانند: چرا برندسازی مهم است؟ برندینگ به چه معنا است و چگونه می‌توانید نام تجاری خود را به گونه‌ای انتخاب کنید که تأثیر واقعی بر مخاطبان شما بگذارد؟ این‌ها مواردی هستند که ممکن است ذهن هر صاحب کسب و کار را مشغول کند.

امروزه دید اکثر افراد به برندسازی، فقط طراحی لوگو و انتخاب فونت‌های سازمانی است! در صورتی که این ذهنیت کاملا نادرست است و برندینگ در اصل، باعث ایجاد "ذهنیت مردم" نسبت به شما و نوع کسب و کارتان خواهد بود. نام تجاری شما، در واقع مجموعه‌ای از درک مردم نسبت به شرکت و نوع فعالیت شرکت شما است، اما برندسازی در اصل، مجموعه اقداماتی است که شما برای پرورش آن برند انجام می‌دهید. به عبارت دیگر، مارک شما اسم است، اما برندسازی یک فعل است. وقتی یک آرم طراحی می کنید، این مارک تجاری شما است.

برندینگ 

 چرا برندینگ مهم است؟

1.برندینگ به شما کمک خواهد کرد بتوانید از رقبای خود پیشی بگیرید

در اصل برندینگ قادر است شما را از سایر رقبا محفوظ نماید. فرقی نمی‌کند چه شرکتی را انتخاب کنید، در حال فعالیت در چه صنعتی هستید و یا چه نوع مشتریانی را دنبال خواهید کرد، اگر در کار تجاری هستید، بدون شک، رقابت جدی پیدا کرده‌اید. برندسازی به شما کمک می‌کند تا روش هایی را که متفاوت، خاص و منحصر به فرد هستند، تعیین کنید و این به مشتریان شما نشان می‌دهد که چرا آنها به جای رقبای شما، باید با شما همکاری کنند.

2. باعث افزایش شناخت برند شما خواهد شد

نام تجاری مناسب (از جمله طراحی یک آرم تأثیرگذار، وب سایت و سایر عناصر برند) به شما کمک می‌کند استایل خاصی را به وجود آورید و شناخت برند شما را در بازار افزایش می‌دهد. از این رو مشتریان شما را با یک نماد مشخص خواهند شناخت.

3. یک تجربه نام تجاری ثابت برای مشتریان ایجاد می‌کند.

برای موفقیت در کسب و کار، باید یک تجربه مداوم را برای مشتریان خود فراهم کنید. در اصل، مشتریان شما با نام تجاری شما ارتباط برقرار می‌کنند، خواه از طریق وب سایت شما، در یک رویداد حضوری و یا با دنبال کردن فعالیت شما در رسانه‌های اجتماعی! برندسازی به شما امکان می‌دهد تا بتوانید نام تجاری خود را در ذهن مشتری ثبت کنید.

اهمیت برندینگ

4. با ایجاد برندینگ ارتباطی را با مخاطب خود برقرار می‌کنید و آن مخاطب را به مشتریان وفادار تبدیل خواهید کرد.

همان طور که می‌دانید، موفق‌ترین مشاغل، مشاغلی هستند که ارتباط عاطفی با مخاطبان و مشتریان خود برقرار می‌کنند. این ارتباط عاطفی همان چیزی است که مشتری را به مشتری وفادار تبدیل می‌کند. اما چگونه می‌توان از این طریق به بهترین شکل با مشتریان ارتباط برقرار کرد؟ استراتژی‌های مختلف برندسازی (مانند بسته بندی، اهمیت رنگ‌ها، لوگو، فونت‌ها و حتی زبان برندینگ) می‌تواند به شما کمک کند، تا با مخاطبان خود در یک سطح عمیق‌تر ارتباط برقرار کنید و در آن‌ها حس وفاداری به برند خود ایجاد کنید.

 5. با برندینگ مشتریان ایده آل را جذب کنید

یک برندینگ قوی به این معنا است که در میان مشتری‌ها و مصرف کنندگان، یک حس خوب ایجاد کند تا در نهایت آن‌ها بتوانند با شناخت و اعتماد به برند شما، تمایل زیادی برای تجارت با شما داشته باشند.شما می‌توانید پرسنل مخاطبان را به وضوح تعریف کنید و پیام‌های بازاریابی حرفه‌ای را ایجاد کنید که به طور خاص برای مشتریان شما ارسال می‌شود.

 6. اثر بخشی بازاریابی فروش را افزایش دهید

آسانترین راه برای موثرتر کردن تلاش‌های بازاریابی شما سرمایه گذاری در برندی است که از آنها سرچشمه می‌گیرد. وقتی نام تجاری شما منسجم و به خوبی بیان شده باشد، اقدامات بازاریابی شما نیز انجام خواهد شد. برندسازی شامل اولین قدم‌های اساسی است که پیام رسانی اصلی شما، شخصیت برند و موقعیت پایدار بازار را تعریف می‌کند.

افزایش کسب و کار در برندینگ

7. برندینگ باعث افزایش ارزش کسب و کار شما خواهد شد

کاملا مشخص و مشهود است که وجود برندینگ یا یک نام تجاری معتبر، می‌تواند ارزش کسب و کار شما را افزایش دهد. این موضوع، باعث می‌شود که شما با وجود یک برندینگ قوی، جایگاه بهتری در فرصت‌ها و زمینه‌های سرمایه گذاری داشته باشید.

عناصر برندینگ چیست؟

برندینگ از عناصر مختلفی تشکیل شده است. قطب نمای برند، معماری برند، هویت، صدا و پیام رسانی و ایجاد وب سایت از جمله عوامل متعدد در ایجاد یک برندینگ موفق هستند. برای موفقیت در این زمینه، سعی کنید در برندینگ کسب و کار خود عوامل زیر را در نظر بگیرید.

 قطب نمای برند

قطب نمای برند خلاصه‌ای از اساسی‌ترین حقایق در مورد برند شما است. در واقع این عنصر از برندینگ، از پنج بخش تشکیل شده است که شامل: هدف، چشم انداز، ماموریت، ارزش‌ها و اهداف استراتژیک می‌باشد.

معماری برند

معماری برند سیستم هماهنگی نام‌ها، رنگ‌ها، نمادها و زبان بصری است که یک برند را تعریف می‌کند. به بیان ساده می‌توان گفت که معماری برند، یک طرح یا برنامه‌ای است که اطمینان ایجاد می‌کند که همه چیز با هم هماهنگ هستند و به عنوان یک نقش راه برای موفقیت‌های زمان فعلی و حتی آینده شما می‌تواند باشد.

عناصر برندینگ

هویت نام تجاری

هویت نام تجاری یا همان هویت برند، در اصل، تصویری است که ما برای نام تجاری خود می‌سازیم. یک هویت اثربخش تمام ویژگی‌های تعیین کننده برند شما، از جمله شخصیت، وعده و هدف آن را در خود جای می‌دهد. هویت برند شما یک نماد زیبایی شناختی و پر معنی است که توانایی برقراری ارتباط با نام تجاری شما را در یک لحظه بصری برای همه افرادی که تجربه آن را دارند، آشکار می‌سازد.

وب سایت برند

وب سایت شما کامل‌ترین و متمرکزترین مظهر برند شماست. یک وب سایت خوب با محتوای قانع کننده و طراحی جذاب، کسب و کار شما را زنده نگه می‌دارد. این روزها وب سایت ها دیگر محدود به تجربه دسکتاپ نیستند. بسیاری از ما، برای خواندن یک مقاله به جای استفاده از لپ تاپ و کامپیوتر، از تلفن همراه خود در هر کجایی که باشیم استفاده خواهیم کرد. وب سایت‌ها یکی از موثرترین و پرهزینه‌ترین راه‌ها برای ارائه یک تجربه برندسازی جامع به مخاطبان و مشتریان شما هستند. وقتی مشتریان شما سایت شما را بازدید می‌کنند، باید از نظر بصری جذاب، کاربردی آسان و مهم‌تر از همه بازتاب این باشد که شما به عنوان یک برند چه کسی هستید!

لوگو یا آرم تجاری کسب و کار شما

به یاد داشته باشید که آرم یا لوگو شما چهره شرکت شما است. در طی فرآیند طراحی، به این فکر کنید که چگونه می‌خواهید توسط مشتریان خود درک شود. از آن استفاده کنید تا استراتژی طراحی خود را هدایت کنید. در نگاه اول، ایجاد یک لوگو شاید پروسه و فرآینده پیچیده به نظر برسد، اما ابزارهای رایگان متعددی در این زمینه وجود دارند که شما به راحتی می‌توانید با استفاده از آن‌ها، بهترین لوگو را برای کسب و کار خود تعریف کنید.

 چرا باید برای برندینگ سرمایه گذاری کنید؟

بسیاری از شرکت‌ها برندسازی را فقط هزینه اضافی در مقابل بودجه بازاریابی خود می‌دانند. اما وقتی متوجه می‌شوند که نام تجاری یکپارچه، تأثیرگذاری فوق العاده‌ای بر رفتار مصرف کننده خواهد داشت، می‌بینید که این چیزی بیش از یک تاکتیک نیست. این یک استراتژی بلند مدت است که می‌تواند بازده قابل اندازه گیری را در طول زندگی شرکت شما به همراه آورد، بنابراین نباید از آن غافل شوید.

کسب و کار خود را با برند سازی بهبود ببخشید

برندسازی اگرچه در ابتدا ممکن است دلهره آور به نظر برسد، اما با در نظر گرفتن کلیه برنامه ریزی‌ها، دارایی‌ها و پرسنلی که به دنبال خرید یک برند فراموش نشدنی می‌روند، شما به جای اینکه به دیگران اجازه دهید داستان شما را بگویند، با مارک و برند تجاری در حال ارتباط با مشتریانتان هستید.

برگرفته شده از: 99designs ، ignytebrands

 

 

پست های مرتبط

0 نظرات

نظر شما