تعریف کارآفرینی؛ چطور می‌توانید یک کارآفرین موفق شوید؟
کاربر سمیرا محمدی

نویسنده

تعریف کارآفرینی؛ چطور می‌توانید یک کارآفرین موفق شوید؟

اگر از اکثر افراد راجع به کارآفرینی سوال شود، ممکن است برای توصیف کارآفرینی از کلماتی مانند "کسب و کار کوچک" و یا "نوآوری" استفاده کنند. برخی دیگر از افراد، برداشت متفاوتی از کارآفرینی دارند. اما به راستی کارآفرینی چیست؟ کارآفرین کیست و به عنوان شروع کننده یک کسب و کار چه نکاتی لازم است در این زمینه بدانید؟ اغلب به آن فردی که تجارت خود را آغاز کرده است، کارآفرین اطلاق می‌شود. به عبارت ساده‌تر، کارآفرینی تلاش برای ایجاد، تملک و تجاری سازی ایده، فناوری، محصول یا خدمات با در نظرگرفتن ریسک‌های مرتبط با آن شرکت است و فرد کارآفرین معمولا به عنوان یک مبتکر ایده‌های جدید، کالاها، خدمات، تجارت و یا رویه‌های جدید دیده می‌شود.

کارآفرینان با استفاده از مهارت‌ها و ابتکارهای لازم برای پیش بینی نیازها و ایجاد ایده‌های جدید به بازار، نقش اساسی در هر اقتصاد کشور ایفا می‌کنند. بهتر است قبل از هرچیزی، به تعریف کارآفرین، جنبه‌های کارآفرینی و ویژگی‌های بنیانگذاران که تصویری واضح‌تر از کارآفرینی را ترسیم می کنند، بپردازیم. در ادامه با ما همراه باشید:

کارآفرین چه کسی است؟

با توجه به توضیحات بالا، در اصل می‌توان گفت که کارآفرین فردی است یک کسب و کار و حتی در برخی از موارد چند کسب و کار را سازماندهی و یا اداره می‌کند . در اصل فرد کارآفرین، یک فرد خلاق، خودمختار، ریسک پذیر و حتی در بسیاری از موارد یک فرد مبتکر است که مشکلات را به خوبی شناسایی و حل خواهد کرد.

کار آفرین کیست؟

تعاریف کارآفرینی

اقتصاد دانان هرگز تعریف کاملی از واژه "کارآفرین" نداشته‌اند، ولی به صورت کلی می‌توان گفت که کارآفرینی از واژه  Entrepren در زبان فارسی به کارآفرین ترجمه شده و یک واژه فرانسوی به معنای "تعهد" است، برگرفته شده است.

 کارآفرینان بر اقتصاد تاثیر می‌گذارند

از نظر اقتصاددانان، یک کارآفرین به عنوان یک عامل هماهنگ کننده در یک اقتصاد سرمایه‌داری عمل می‌کند. این هماهنگی به شکلی از منابع که به سمت فرصت‌های سود بالقوه جدید هدایت می‌شوند، شکل می گیرد. از آنجایی که سرمایه داری یک سیستم پویا و از جهت سودآوری پرنوسان است، کارآفرینان کشف درآمد را انجام می‌دهند و دانش را به طور مداوم آشکار می کنند. در اصل کارآفرین به عنوان یک شخصی است که همیشه، به دنبال ایده‌های تازه است و با پذیرش ریسک  در پی این است که بتواند از ایده‌ها، فرصت‌های تازه‌ای خلق کند.

 شرکت‌های تأسیس شده با افزایش رقابت و چالش های کارآفرینان روبرو هستند که اغلب آنها را به سمت تلاشهای تحقیق و توسعه نیز سوق می‌دهد. پرورش کارآفرینی از چندین طریق می‌تواند تأثیر مثبتی بر اقتصاد و جامعه داشته باشد. کارآفرینان کالاها و خدمات را اختراع می‌کنند و در نتیجه اشتغال ایجاد می‌کنند که منجر به توسعه بیشتر و بیشتر می‌شود. مشاغل موجود ممکن است محدود به بازارهای خود باقی بمانند و سرانجام با افت درآمد مواجه شوند. اما محصولات یا فناوری‌های جدید باعث ایجاد بازارهای جدید و حتی ثروت جدید می‌شوند.

افزایش اشتغال و درآمد بالاتر به پایه مالیات یک کشور کمک می‌کند. برخی مواقع، کارآفرینان تغییر اجتماعی ایجاد می‌کنند. آن‌ها سنت را با اختراعات منحصر به فردی که باعث کاهش وابستگی به روش‌ها و سیستم‌های موجود می‌شود، می‌شکنند و گاه آن‌ها را منسوخ می‌کنند. به عنوان مثال: تلفن‌های هوشمند و برنامه‌های کاربردی باعث تغییر اساسی در کاربردهای سراسر جهان شده‌اند. کارآفرینان در پروژه‌های جامعه سرمایه گذاری می‌کنند و به خیرین و سایر سازمان‌های غیرانتفاعی کمک می‌کنند. به عنوان مثال: بیل گیتس از ثروت قابل توجه خود برای آموزش و ابتکار بهداشت عمومی استفاده کرده است.

کارآفرین و کارآفرینی

 کارآفرینان چه ویژگی‌های دارند؟

 هدفمند و منضبط

بسیاری از کارآفرینان بینش واضحی نسبت به آنچه می خواهند، دارند. در اصل آنان به کار خود اعتماد دارند و به پروژ‌های خود متعهد هستند. این افراد متمرکز هستند و هرگونه موانع و حواس پرتی را برای رسیدن به اهداف خود از بین می‌برند. آن‌ها استراتژی‌های کلی دارند و تاکتیک‌های انجام آن‌ها را ترسیم می‌کنند. کارآفرینان موفق به اندازه کافی نظم و انضباط دارند که هر روز در جهت دستیابی به اهداف خود قدم بردارند.

اعتماد به نفس و داشتن ذهن خلاق

کارآفرین در مورد اینکه آیا می‌توانند موفق شوند یا اینکه شایسته موفقیت هستند، سؤال نمی‌کنند. کارآفرینان درک می‌کنند که هر رویداد و موقعیتی یک فرصت تجاری است و این توانایی را دارند که به همه مواردی که پیرامون آن‌ها است بنگرند و آن را به سمت اهداف خود متمرکز کنند.

 سازگاری و انعطاف پذیری

کارآفرینان می‌دانند که اگر کاری انجام شود، باید خودشان شروع کننده آن کار باشند. آنها پارامترها را تنظیم می‌کنند و مطمئن می‌شوند که پروژه ها کدام مسیر پیروی می‌کنند. در اصل کارآفرینان فعال هستند و منتظر نیستند که کسی به آنها اجازه دهد. کارآفرینان موفق آماده پذیرش هرگونه پیشنهادی هستند تا در نهایت منجر به بهینه سازی شود، آ‌ن‌ها آماده انجام هر نوع فعالیتی هستند که کیفیت محصول یا خدمات خود را بهبود ببخشند و نیازهای بازار و مشتری را برطرف کنند.

 اشتیاق و علاقه شدید

اشتیاق مهمترین صفت کارآفرین موفق است. آنها واقعا کارشان را دوست دارند و حتی در بسیاری از مواقع مایل هستند، بیشتر از ساعات کاری، به فعالیت بپردازند تا کسب و کار موفقی داشته باشند. یک کارآفرین موفق همیشه روش‌های خواندن و تحقیق را برای بهتر شدن مشاغل جستجو خواهد کرد. در اصل، میزان اشتیاق و علاقه کارآفرینان، تعیین کننده موفقیت آن‌ها در هر موقعیت خطر پذیر است. 

موفقیت مالی و مدیریت پول

اکثر کارآفرینان می‌دانند که قرار نیست میلیاردرهای یک شبه شوند! ممکن است برخی بخواهند برای خود یک کسب و کار کوچک راه اندازی کنند، در حالی که برخی دیگر می خواهند با ایجاد کسب و کار بزرگ بعدی سود بزرگی کسب کنند. هر سرمایه گذار می‌داند که مقدار زمان زیادی طول خواهد کشید تا بتواند به سوددهی برسد، بنابراین؛ تا آن وقت باید بتواند سرمایه خود را عاقلانه خرج کند. بهتر است برای تعهدات مالی زمان حال و آینده خودشان برنامه ریزی داشته باشند.

ریسک پذیری

ریسک پذیری یکی از برجسته‌ترین و مهمترین ویژگی‌ها یک کارآفرین موفق است. کارآفرینان افراد ریسک‌پذیری‌اند. هم‌چنین آن‌ها در برخورد با “‌ناشناخته‌ها" منابع، برنامه‌ها و ظرفیت‌های ذهنی و انرژی‌شان را حفظ می‌کنند.

ویژگی های کارآفرین

راهکار های موثر که اکثر کارآفرینان دنبال کرده‌اند.

راهکارهای ارائه شده در زیر، الزما به معنای موفقیت در کارآفرینی نیست، اما تا حدود زیادی می‌تواند به تضمین موفقیت شما برای شروع یک کارآفرینی کمک شایانی کند.

ثبات مالی خود را تضمین کنید.

کارآفرینان زیادی بوده‌اند که مشاغل موفق ایجاد کرده‌اند در حالی که از همان ابتدا، از نظر مالی وضعیت خوبی نداشتند. اما به یاد داشته باشید که پول نقد کافی و اطمینان از بودجه، به کارآفرین فرصت بیشتری خواهد داد تا به جای نگرانی، در ساختن یک تجارت موفق کار کند.

 مجموعه مهارت‌های متنوعی را ایجاد کنید.

هنگامی که یک فرد ثبات مالی تضمین شده داشته باشد ، ایجاد مجموعه متنوعی از مهارت‌ها و سپس استفاده از آن مهارت‌ها در دنیای واقعی مهم است. خوبی این مرحله دوم این است، که می تواند همزمان با مرحله یک انجام شود. ایجاد یک مجموعه مهارت می‌تواند از طریق یادگیری و تلاش برای انجام کارهای جدید در تنظیمات دنیای واقعی حاصل شود. هنگامی که مجموعه مهارت‌های متنوعی ساخته شد، ابزاری را به کارآفرین می‌دهد که وقتی در مواجهه با اجتناب ناپذیری شرایط سخت قرار دارد، می‌تواند به آن اعتماد کند.

 از طریق کانال‌های ارتباطی متعدد به تولید محتوا بپردازید.

به همان اندازه که ایجاد یک مجموعه مهارت متنوع بسیار مهم است، نیاز به ایجاد انواع متنوعی از محتوا در کسب و کار شما ضروری است. انواع محتوا می‌تواند به صورت پادکست، کتاب، مقاله یا ویدئو باشد. یک کارآفرین مشتاق همیشه باید خود را با دنیای اطراف خود آشنا کند، تا بتواند با نگاهی تازه به بخش‌های مختلف داشته باشد. کارآفرینان موفق در سمینارهای بازاریابی و کسب‌وکار، دوره‌های آموزشی و کارگاه‌ها شرکت می‌کنند، حتی اگر خودشان در این زمینه مهارت داشته باشند.

هدف شفاف و واضح داشته باشید

 اگر قصد دارید یک کسب و کاری را شروع کنید، بهتر است هدف اصلی خود را به صورت شفاف و واضح شرح دهید. البته ممکن است از همان ابتدای کار قادر نباشید که تمام جزئیات را مشخص کنید، اما می‌توانید هدف کلی و اصلی خود را مشخص کنید تا بتوانید تمرکز بهتر و بیشتری برای شروع کار داشته باشید.

موارد مهم در کارآفرینی

 سوالاتی که لازم است حتما قبل از کارآفرین شدن از خود بپیرسید:

  • آیا من از محیط و منابع لازم برای اختصاص تمام وقت خود به سرمایه گذاری برخوردارم؟
  • آیا در صورت عدم موفقیت کار سرمایه گذاری من ، یک برنامه خروج با یک جدول زمانی مشخص مشخص آماده دارم؟
  • آیا برای ماه‌های "x" بعدی برنامه مشخصی دارم یا به دلیل تعهدات خانوادگی ، مالی یا سایر موارد با مشکل روبرو می‌شوم؟
  • آیا من یک برنامه مشخص برای رویارویی با چالش‌های پیش رو را دارم؟
  • آیا من  قبل از شروع کار، افراد متخصص در این زمینه را شناسایی کرده‌ام تا از تخصص آنها بیاموزم؟
  • اگر قرار است پیشنهاد من جایگزین کالای موجود در بازار شود ، رقبای من چگونه واکنش نشان می‌دهند؟
  • آیا من هدف اصلی خود را برای مرحله اولیه شناسایی کرده‌ام؟ آیا برنامه‌های مقیاس پذیری آماده برای بازارهای بزرگ‌تر دارم؟
  • آیا کانال‌های فروش و توزیع را شناسایی کرده‌ام؟

سخن پایانی

اگر مشغول سرمایه گذاری کارآفرینی هستید، ابتدا باید مشخص کنید که کدام یک از انگیزه‌های فوق به عنوان نیروی هدایت کننده شما هستند. سپس به این نکته توجه کنید که آیا خصوصیات شخصیتی خاص خود را دارید که به شما امکان می‌دهد به عنوان کارآفرینی شکوفا شوید. یک کارآفرین، همان طور که اشاره شد، نباید از همان ابتدای انتظار بهترین اتفاق‌ها و موفقیت و سود خوبی داشته باشد، اما راهکارهای ارائه شده در بالا، به آنان کمک خواهد کرد که بتوانند در این زمینه به موفقیت بیشتری دست یابند. بهتر است حتما با یک دید مثبتی این کار را شروع کرده و قبل از اقدام، با چند نفر که در این زمینه خبره و متخصص هستند، مشورت‌های لازم را داشته باشید.

برگرفته شده از: investopedia ، under30ceo

 

پست های مرتبط

0 نظرات

نظر شما