آشنایی با بورس؛ هر آنچه باید درباره سرمایه گذاری در بورس بدانیم
کاربر سمیرا محمدی

نویسنده

آشنایی با بورس؛ هر آنچه باید درباره سرمایه گذاری در بورس بدانیم

امروزه نسبت به چندین دهه قبل روش‌های سرمایه گذاری تغییرات زیادی داشته است؛ در چندین ده قبل تنها راه سرمایه گذاری برای افرد و یا حتی پس انداز کردن پول‌هایشان، نگهداری پول‌ها در بانک بود. علت این موضوع این بود که مرد با سایر روش‌های سرمایه گذاری آشنایی نداشتند؛ اما امروزه اوضاع فرق کرده است؛ خبر خوش این است که بازار سرمایه به ویژه بازار بورس اوراق بهادار این امکان را فراهم کرده است که حتی یک فردی عادی هم با هر میزان سرمایه و دارایی بتوانند در یک یا چند شرکت بزرگ سرمایه گذاری و در سود آن‌ها شریک شود. اما ممکن است شما هم جز افرادی باشید که فقط واژه بورس به گوشتان خورده باشد و با مفاهیم آشنایی نداشته باشید؛ ما در این مقاله قصد داریم به طور کامل در مورد بورس و نکات مهم و قابل توجه آن با شما عزیزان صحبتی داشته باشیم؛ تا انتهای این مطلب ما را همراهی کنید.

بورس چیست؟

برای یک سرمایه گذار که قرار است به تازگی وارد بازار سهام شود؛ عمده‌ترین سوال مطرح شده این است که بورس چیست؟ باید به مفهومی ساده این عبارت را برای شما عزیزان شرح دهیم؛

به بیان ساده و به مفهومی ساده‌تر می‌توان گفت بورس بازاری برای خرید و فروش سهام شرکت‌ها است! به یقین برای یکبار هم که شده شما این تعریف را تا به حال شنیده بودید و حتما می‌دانید که در بازار بورس کالاهای مختلفی مورد معامله قرار می‌گیرند و معاملات به یک کالا ختم نخواهد شد. بهتر است بدانید کارکردهای اصلی بازار بورس به شرح زیر است؛

  • مدیریت انتقال ریسک
  • شفافیت بازار
  • کشف قیمت
  • ایجاد بازار رقابتی
  • جمع‌آوری سرمایه‌ها و پس‌اندازهای کوچک برای تامین سرمایه مورد نیاز برای فعالیت‌های اقتصادی

لازم به ذکر است که همه افراد با این ذهنیت وارد دنیای بورس می‌شوند که بتوانند سود و منفعت زیای از این کار کسب کنند؛ اما بهتر است بدانید که یک فرد مبتدی و تازه وارد به بازار سرمایه، نباید از همان ابتدای کار، رویاهای سود زیاد را در سر بپرواند، بلکه باید در طی زمان با آشنایی به اصول و کلیه نرم‌افزارهای معاملاتی بتواند سود خوبی کسب کند و در این بازار پر بازده جایگاه خوبی داشته باشد.  سرمایه گذاری در بورس برخلاف سایر بازارها، به سرمایه گذاری چندان بالایی هم نیاز ندارد و با سرمایه گذاری کم هم می‌توان آن را شروع کرد و شاید به جرات بتوان گفت این یکی از ویژگی‌های بارز و مهم بازار بورس است.

سرمایه گذاری در بورس مناسب چه کسانی است؟

قطعا بارها برای افراد مختلف پیش آمده است که از دیگران شنیده‌اند که فعالیت در بازار بورس با ریسک‌ها و زیان‌های متعددی همراه است و نباید به سراغ این سرمایه گذاری رفت! اگه از جمله افرادی هستید که بارها سعی کرده‌اید وارد بازار بورس شوید و دیگران شما را از تصمیمتان منصرف کرده‌اند، باید بگوییم این سخن مرا به خوبی درک می‌کنید!

همه این افراد این موضوع را به خوبی می‌دانند که سرمایه گذاری در هر نوع بازاری توام با ریسک است که باید قدرت پذیرش آن‌ها را داشت! باید بگوییم که بازار بورس هم از این قاعده مستثنی نیست و خبر خوشحال کننده در این بازار بورس این است که میزان حداقل سرمایه گذاری در بازار بورس، ۱۰۰۰۰۰ تومان است که به نسبت بازار‌های دیگر بسیار پایین‌تر و ناچیز  است و هر سرمایه گذاری می‌تواند با حداقل سرمایه کار خود در حوزه آموزش بازار سرمایه را شروع کند.

جالب است بدانید که شروع فعالیت در بازار بورس به جنسیت و حتی سن افراد ختم نخواهد شد؛ هر نوع افراد با هر سنی و هر جنسیتی می‌توانند قدم در این بازار پر بازده بگذارند و اگر اصول و نکات مهم آن را بدانند، قطعا موفق خواهند شد.

دانشجویان؛ خانم‌های خانه‌دار در کنار سایر فعالیت‌های روزمره، افرادی که شغل آزاد دارند و ... از جمله اقشاری هستند که می‌توانند وارد دنیای بورس شوند. البته برای پاگذاشتن به این بازار باید حتما برای فراگیری دوره‌های آموزشی آن اقداماتی را انجام داد و یا حداقل با سایر افرادی که در این زمینه خبره هستند و توانایی‌های لازم را دارند، مشورت و گفتگو داشت. حتی اگر قادر به فعالیت زیاد هم در این زمینه نیستید و یا اینکه وقت و زمان لازم را برای گذراندن دوره‌های آموزشی بورس ندارید، می‌توانید بخشی از سرمایه خود را به خرید شرکت‌هایی که دارای شرایط بنیادی مناسب می‌باشند، اختصاص دهند.

نکات مهم بورس

سرمایه گذاری در بورس را از کجا شروع کنیم؟

اگر تصمیم خود را گرفته‌اید و قرار است وارد دنیای بورس شوید؛ بهتر است بدانید که برای شروع باید چه کنید و سرمایه گذاری خود را از کجا شروع کنید؟

برای شروع خرید و فروش سهام در بورس، اولین اقدام شما؛ دریافت کد بورسی است، پس از اینکه این کد را دریافت کرده‌اید، می‌توانید فعالیت خود را در بازار بورس شروع کنید. بهتر است در ابتدای کار با یک سرمایه اندک، خرید و فروش چند سهم را انجام دهید تا به خوبی بتوانید با معاملات بورس  و همچنین با برخی از اصلاحاتی که در این بازار رایج است،  آشنایی پیدا کنید. پس از آن پیشنهاد ما به شما این است که برای مهارت و تخصص در این زمینه، با کلاس‌ها و دوره‌های آموزشی که می‌تواند در قالب تحلیل بنیادی، تحلیل تکنیکال، و غیره است، شرکت کنید.

نکات قابل توجه و سرمایه گذاری در بورس

قطعا این را می‌دانید که شروع هرکاری مستلزم رعایت و اطلاع داشتن از نکاتی است که می‌تواند تا حدود زیادی موفقیت شما را در آن کار تضمین کند. برای سرمایه گذاری در بورس باید قبل از هرچیزی اصول و قوانین دنیای بورس را به خوبی بشناسیم؛ هر سرمایه گذاری در ابتدای ورود به این بازار، در مرحله اول به فکر حفظ سرمایه خود است و آنچه که در مرحله بعدی برای او بااهمیت است؛ کسب سود است. یکی از اصول و نکات مهم در بازار بورس این است سرمایه گذار باید بداند به ازاری هر مقدار سود، چه حجمی از زیان را حاضر است محتمل شود! به بیانی ساده‌تر، باید سرمایه گذار در هنگام ورود به معامله، باید مقدار ریسک را در مقابل سود و بازده خود تعیین کند.

 سخن آخر

به یاد داشته باشید برای موفقیت در این زمینه و کسب سود در دنیای بورس، اولین و به جرات می‌توان گفت مهمترین قدم شما شرکت در کلاس‌های آموزش بورس است تا بتوانید با یک شناخت کلی در بازاربورس تا حدودی میزان سود و موفقیت خود را تخمین بزنید. اگر قصد سرمایه گذاری در بورس را دارید و به تازگی وارد بازار سرمایه شده اید و قصد فعالیت در این بازار پر ریسک را دارید ما به شما کلاس آموزش بورس را پیشنهاد می‌کنیم، زیرا هر سرمایه گذاری می‌تواند با گذراندن با کلاس‌های آموزشی بورس و تمرین و تکرار مباحث این دوره، معامله کردن در بورس و پس از آن کسب تجربه، به یک معامله گر موفق در بورس تبدیل شود.

ما در Emranfx مفتخریم تمامی مباحث و نکات مرتبط با بورس را برای شما عزیزان به صورت کامل شرح دهیم تا بتوانید به میزان زیادی موفقیت خود را در این بازار پر بازبازده افزایش دهید.

 

 

پست های مرتبط

0 نظرات

نظر شما