عوامل تاثیر گذار بر شاخص
کاربر سمیرا محمدی

نویسنده

عوامل تاثیر گذار بر شاخص


شاخص کل امروز در دقایق ابتدایی رالی صعودی خود را آغاز نمود و بعد از گذشت حدود 30 دقیقه از بازار با عرضه مواجه شد و تا 400 واحد مثبت ریزش داشت. اکنون در ساعت 12:06 دقیقه شاخص با 1959 واحد افزایش به عدد 369591 واحد رسیده است.

نماد‌های تاثیر گذار بر شاخص به شرح زیر می باشند :

شبندر                   326 واحد

فولاد                   278 واحد

حکشتی               140 واحد

فارس                  140 واحد

پارس                  (223 ) واحد

با توجه به روند صعودی بازار بورس از ایتدای امسال نگرانی‌ها در مورد اصلاح شاخص در بین معامله گران و تحلیل گران بازار کمی بیشتر شده است. با توجه به اینکه در ابتدای دی ماه هستیم و شرکت‌ها موظف به ارائه اطلاعات و گزارشات خود تا پایان این ماه هستند و وضعیت گزارشات می‌تواند بر بنیادی سهام‌های موجود تاثیر مثبت بگذارد، از دید ما، دی ماه تا اواسط بهمن ماه، شاخص می‌تواند با اصلاحی روبه رو شود که خود را برای ورود به کانال 400 هزار واحد مهیا سازد. با توجه به تجدید ارزیابی و افزایش سرمایه گروههای خودرو سازی و بانکی میتوان این دو گروه را تا پایان سال لیدر معاملات مثبت بازار بورس دانست در کنار این سهام‌ها می‌توان نسبت  به افزایشبی رویه سهام  برخی شرکت‌های کوچک و متوسط ابراز نگرانی کرد که سهامدارن باید با دقت بیشتری این سهام ها را مورد بررسی قرار دهند.

عوامل تاثیر گذار بر شاخص

از دید فاندامنتال نگرانی بابت ریزش شدید شاخص وجود ندارد. در این بین سهام‌هایی که شاهد رشد بی رویه بوده‌اند اصلاح خواهند شد و شرکت هایی که دارای بنیادی قدرتمندی هستند و از کورس صعودی بازار جا مانده‌اند، در زمان اصلاح شاخص می‌توانند گزینه‌های مناسبی برای سرمایه گذاری در کوتاه مدت باشند.  یکی دیگری از مواردی که می توان به آن تکیه کرد و شاخص بازار را مثبت ارزیابی نمود، سود سازی شرکت‌های بورسی است پیش بینی سال آینده از سود عملیاتی و غیر عملیاتی شرکت‌ها بین 160 هزار 170 هزار میلیارد تومان است که با توجه با این سودسازی می‌توان ارزش بازار را بین 1200 تا 1300 میلیارد تومان ارزیابی نمود.


کنترل بازار ارز داخلی و مدیریت ورود نقدینگی در جامعه توسط بانک مرکزی از جمله عوامل تاثیر گذار بر شاخص کل است.

پست های مرتبط

0 نظرات

نظر شما