حسابداری مالی چیست؟ نکات مهم حسابداری مالی که شرکت‌ها باید به آن توجه کنند
کاربر سمیرا محمدی

نویسنده

حسابداری مالی چیست؟ نکات مهم حسابداری مالی که شرکت‌ها باید به آن توجه کنند

طبقه بندی، تجزیه و تحلیل، جمع بندی و ثبت معاملات مالی مانند: خرید، فروش، دریافتی‌ها، و بدهی‌ها و در نهایت تهیه صورت‌های مالی که شامل صورت‌های درآمدی، ترازنامه و وجه نقدی است." این عبارت پاسخ "حسابداری مالی چیست؟" را برای شما بازگو می‌کند. هدف اصلی حسابداری مالی، نمایش تصویری دقیق و عادلانه از امور مالی شرکت است. به زبان ساده‌تر، حسابداری مالی یک شاخه تخصصی حسابداری است که معاملات مالی شرکت را پیگیری می‌کند و با استفاده از دستورالعمل‌های استاندارد، معاملات در یک گزارش مالی یا صورت‌های مالی مانند صورت درآمد یا ترازنامه، ثبت و جمع بندی و در نهایت ارائه می‌شوند.

 حسابداری مالی به چه معناست؟

سرمایه گذاران و بستانکاران اغلب به عنوان کاربران خارجی خوانده می‌شوند، زیرا آنها افرادی خارج از سازمان هستند که از اطلاعات مالی شرکت برای تصمیم گیری استفاده می‌کنند. رایج‌ترین شکل اطلاعات مالی که توسط شرکت‌ها به کاربران خارجی صادر می‌شود، مجموعه‌ای کلی از صورت‌های مالی است.

 حسابداری مالی چه کمکی به کسب و کار شما خواهد کرد؟

شرکت‌ها، صورت‌های مالی را در یک برنامه معمول صادر می‌کنند. این اظهارات به دلیل اینکه به افراد خارج از شرکت داده می‌شود، در نظر گرفته می‌شود که گیرندگان اصلی مالک یا سهامدار و همچنین وام دهندگان خاص هستند. اگر سهام یک شرکت بصورت عمومی داد و ستد شود، با این حال، صورت‌های مالی آن (و سایر گزارشهای مالی) تمایل به پخش گسترده دارد و احتمالاً اطلاعات به گیرندگان ثانویه مانند: رقبا، مشتریان، کارمندان، سازمان‌های کارگری و تحلیلگران سرمایه گذاری می‌رسد.

ذکر این  این نکته حائز اهمیت است که هدف از حسابداری مالی، گزارش نکردن ارزش یک شرکت است. در عوض، هدف آن ارائه اطلاعات کافی برای دیگران برای ارزیابی ارزش یک شرکت برای خودشان است. از آنجایی که صورت‌های مالی خارجی توسط افراد مختلفی به روش‌های مختلف، استفاده می‌شود. حسابداری مالی قواعد متداولی دارد که به عنوان استانداردهای حسابداری شناخته می‌شود .

اصول حسابداری مالی

اصول حسابداری

اگر حسابداری مالی مفید واقع شود، گزارش‌های یک شرکت باید معتبر، قابل فهم و قابل مقایسه با گزارش های سایر شرکت‌ها باشد. برای این منظور، حسابداری مالی مجموعه‌ای از قواعد متداول را که به عنوان استانداردهای حسابداری یا اصول حسابداری به طور کلی پذیرفته شده، دنبال می‌کنند. علاوه بر پیروی از مفاد GAAP ، هر شرکتی که سهام آن بصورت عمومی معامله شود، نیز مشمول الزامات گزارش کمیسیون بورس و اوراق بهادار (SEC)، نمایندگی دولت ایالات متحده است. این الزامات گزارش سالانه را به سهامداران و همچنین گزارش سالانه به SEC واگذار می‌کند. گزارش سالانه به SEC مستلزم این است که حسابداران رسمی مستقل از صورتهای مالی یک شرکت حسابرسی کنند، بنابراین اطمینان می دهند که شرکت از آن پیروی کرده است.

 صورت‌های مالی

صورت‌های مالی در 4 دسته عمده تقسیم بندی می‌شوند:

  •  صورت سود و زیان (که شامل درآمدها،هزینه ها،سود یا زیان می باشد.)
  •   ترازنامه (گاهی اوقات اصطلاحا به آن "وضعیت مالی" گفته می‌شود.)
  •  صورت جریان پول (در برخی از موارد، به عنوان "جریان پول نقد" شناخته می‌شود.)
  •   صورت سود و زیان جامع 

1.صورت حساب درآمد

 صورت درآمد، سودآوری شرکت را در طی یک دوره زمانی مشخص می کند. این مدت زمان می‌تواند یک ماه، سه ماه، 13 هفته، یک ساله و یا هر فاصله زمانی دیگری باشد که توسط شرکت انتخاب شده است. مؤلفه‌های اصلی صورت سود درآمدها، هزینه‌ها، سود و ضرر است. درآمدها شامل مواردی مانند: فروش، درآمد خدمات و درآمد سود است. هزینه ها شامل هزینه کالاهای فروخته شده، هزینه های عملیاتی (مانند حقوق، اجاره، خدمات شهری، مشاوره) است.

 2. ترازنامه‌ها

ترازنامه‌ها به سه بخش دارایی، بدهی و سهامداران در یک تاریخ معین تقسیم می‌شود:
بخش اول ترازنامه، دارایی‌های شرکت را گزارش می‌کند و مواردی مانند پول نقد، حساب‌های دریافتنی، موجودی، بیمه پیش پرداخت، ساختمان‌ها و تجهیزات را در بر می‌گیرد. در بخش بعدی ، بدهی‌های شرکت گزارش شده است. این‌ها تعهداتی هستند که در تاریخ ترازنامه موافقت می‌شوند و غالباً عنوان "قابل پرداخت" را در عنوان آن‌ها درج می‌کنند (یادداشت های قابل پرداخت ، حساب های قابل پرداخت ، دستمزدهای قابل پرداخت و بهره قابل پرداخت) و نهایتا بخش آخر، حقوق صاحبان سهام است که به عنوان تفاوت بین دارایی و میزان بدهی تعریف شده است.

حسابداری مالی

3. صورت جریان پول (گزارش گردش پول نقد)

بیانیه جریان‌های نقدی ، تغییر در پول نقد شرکت (و معادل‌های نقدی) را در بازه زمانی مشخص شده در عنوان بیانیه توضیح می‌دهد. این تغییر به سه بخش تقسیم می شود: (1) فعالیت عملیاتی ، (2) فعالیت های سرمایه گذاری ، و (3) فعالیت های تأمین مالی. در بخش فعالیت‌های عملیاتی ، چگونگی تغییر وجه نقد یک شرکت (و معادل‌های نقدی) ناشی از عملیات توضیح داده شده است. فعالیتهای سرمایه گذاری به مبالغ صرف شده یا دریافت شده در معاملات مربوط به دارایی های بلند مدت است و بخش فعالیت‌های تأمین مالی مواردی مانند: پول نقد دریافت شده از طریق صدور بدهی بلند مدت، انتشار سهام یا پول صرف شده برای بازنشستگی بدهی‌های بلند مدت را گزارش می‌کند.

4. صورت سود و زیان جامع

 ﺻﻮﺭﺕ ﺳﻮﺩ ﻭ ﺯﻳﺎﻥ ﺟﺎﻣﻊ شامل: ﻛﻠﻴﻪ ﺩﺭﺁﻣﺪﻫﺎ ﻭ ﻫﺰﻳﻨﻪﻫﺎی ﺷﻨﺎﺳﺎیی ﺷﺪﻩ، ﺍﻋﻢ ﺍﺯ ﺗﺤﻘﻖ ﻳﺎﻓﺘﻪ ﻭ ﺗﺤﻘﻖ ﻧﻴﺎﻓﺘﻪ ﺍﺳﺖ. ﺳﻮﺩ ﻳﺎ ﺯﻳﺎﻥ ﺧﺎﻟﺺ ﺩﻭﺭﻩ ﻣﺎلی ﺑﻪ ﻋﻨﻮﺍﻥ ﺍﻭﻟﻴﻦ ﻗﻠﻢ ﺩﺭ ﺻﻮﺭﺕ ﺳﻮﺩ ﻭ ﺯﻳﺎﻥ ﺟﺎﻣﻊ منعکس می‌شود. از این مفهوم می‌توان این نتیجه را گرفت که سود و زیان دوره یکی از اقلام صورت سود وز یان جامع را نشان خواهد داد و سایر درآمدها و حتی هزینه‌های شناسایی شده، به طور جداگانه در صورت سود و زیان جامع منعکس خواهد شد.

 سخن پایانی

 در نهایت می‌توان گفت که هر کسب و کاری برای بررسی و تحلیل عملکرد وضعیت فعلی خود و یا حتی امکان اطلاع از کلیه اقدامات انجام شده در آینده و برنامه ریز‌های خاص به حسابداری مالی نیازمند است. این نوع حسابداری، با حسابداری بازرگانی، مدیریتی و خدماتی تفاوت‌های عمده‌ای خواهد داشت که در مباحث آینده به تشریح هرکدام به صورت مفصل خواهیم پرداخت و در نهایت شما می‌توانید از نرم افزار حسابداری مالی رایگان و پولی مانند: نرم افزار حسابداری مالی پارمیس، حسابداری مالی پارسه با امکانات بیشتری استفاده کنید.

, حسابداری مالی

پست های مرتبط

0 نظرات

نظر شما