فرابورس منتظر هپکو
کاربر عمران صالحی

تحلیلگر بازارهای مالی--مدیرمالی--مشاور مالیاتی

فرابورس منتظر هپکو

بلوک 60.72 شرکت هپکو توسط سازمان خصوصی سازی برای عرضه در بازار فرابورس آماده می‌باشد. سازمان خصوصی سازی با توجه به سیاست‌های کلی اصل 44 قانون اساسی مصوبه هیات واگذاری و سایر قوانین مربوطه قصد دارد، بلک 60.72  درصدی این شرکت را به صورت نقد و اقساط در بازار فرابورس عرضه نماید.

این بلوک با شرایط 15 درصد نقد و مابقی 12قسط 6 ماه به ارزش پایه 14 هزار و 865 میلیارد و 102 میلیون و 422 هزار و 528 ریال به فروش قرار خواهد گرفت. زمان واگذاری این بلوک 60.72 درصدی این شرکت متعاقبا توسط سازمان بورس اعلام خواهد شد.

شرایط اختصاصی و قابل توجه متقاضیان در آگهی واگذاری بلوک 60.72 درصدی شرکت تجهیزات سنگین هپکو به شرح زیر می‌باشد:

1- در صورت احراز شرایط خریدار در شیوه نامه‌های تشویق، بخش‌های خصوصی و تعاونی از مزایای این طرح به صورت ذیل بهره مند خواهند گردید :

1-1- افزایش زمانی و مجموع اقساط برای خریدارن بخش خصوصی تا یک سوم و برای بخش تعاونی تا دو پنجم سقف کل زمان و تعداد اقساط مصوب شرکت هیپکو

2-1- رشد سالانه برای خریداران بخش خصوصی و تعاونی با بازپرداخت پلکانی اقساط 10 درصد

3-1- یکی از جذابیت‌های خرید بخش خصوصی و تعاونی نسبت به سایر خریداران وجود سود فروش اقساطی تا 3 درصد برای بخش خصوصی و 3/6  برای بخش تعاونی می‌باشد.

 2- سهام قابل واگذاری 60.72 می‌باشد که به بخش‌های مجزا تقسیم می‌شود. 59.02 درصد سهام قابل معامله 1.7 درصد از سهام به صورت وثیقه در رهن بانک ملی است که 59.02 درصد بلوک در زمان واگذاری در فرابورس به خریدار منتقی می‌شود، اما قرارداد با توجه به بلوک 60.72 درصدی با خریدار منعقد و خریدار موظف به اجرای تمام بندها و پرداخت اقساط است که بعد از پایان اقساط وثیقه نزد بانک ملی با رعایت ترتیبات قانونی صورت می پذیرد.

در صورت عدم پرداخت اقساط بانک ملی با توجه به قرارداد فی مابین می‌تواند نسبت به فروش سهام وثیقه اقدام نماید. جزئیات واگذاری در اطلاعیه شرکت فرابورس منتشر خواهد شد.

3- با توجه به عدم پایان یافتن حسابرسی‌های خریداران قبلی، چنانچه حسابرسی‌ها و یا آرا قضایی اموالی مازاد بر اموال شناسایی شده در صورت های مالی را کشف نمایند، خریدار موظف به پرداخت ارزش روز آن دارایی با قیمت مصوب کارشناسی می‌باشد.

دستورالعمل بررسی صلاحیت خریداران بخش خصوصی و تعاونی متقاضی خرید بلوک 60.72 درصدی هپکو به شرح زیر است:

1- عرضه سهام بلوک 60.72 درصدی شرکت هپکو طبق مفاد دستورالعمل اجرایی روش انتخاب مشتریان استراتژیک و احراز اهلیت مدیریتی در واگذاریها بر اساس سایت سازمان خصوصی سازی صورت می پذیرد.پس از تعیین صلاحیت عمومی و تخصصی متقاضیان، خریدارانی که تایید صلاحیت شده باشند در روز عرضه امکان رقابت با یکدیگر را دارند.

2- با توجه به عرضه بلوک 60.72 درصدی هپکو از طریق فرابورس وهمچنین مفاد ماده 2 ضوابط مربوط به شرایط متقاضیان خرید در معاملات عمده سهام در بورس و فرابورس جمهوری اسلامی ایران ،این سازمان به بررسی شاخص‌های فنی و مدیریتی ،تمکن مالی و شاخص‌های عمومی متقاضیان می‌پردازد.

3- متقاضایان بایستی 10 درصد ار بلوک مورد معامله به میزان ارزش پایه سهام را به حساب شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه واریز نمایند. علاوه بر  10 درصد مذکور 1 درصد ارزش پایه سهام بلوک مورد نظر را از طریق ضمانت نامه بانکی یا وجه نقد به حساب سازمان خصوصی سازی به عنوان سپرده واریز و یا تحویل نمایند.

چنانچه متقاضی انصراف خود را بعد از واریز 1 درصد اعلام کند، سپرده ایشان به نفع دولت ضبط خواهد شد. لازم به ذکر است صلاحیت متقاضایان پس از واریز 1 درصد به حساب سازمان خصوصی سازی مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

4- متقاضی می بایست جهت بررسی صلاحیت فنی و مدیریتی خود طبق جدول شماره ((1)) مندرج در اگهی تکمیلی در وب سایت این سازمان، مستندات قابل ارائه خود را تا 6 روز کاری قبل از عرضه به سازمان خصوصی سازی تحویل نماید. این مستندات علاوه بر درخواست خرید، مدارک لازم و ضمانت نامه‌ها می‌باشد.

5- آن دسته از متقاضیانی که صلاحیت آنها رد می‌شود پس از اعلام نتیجه به آنان عودت خواهد داشت.

6- تا زمان واگذاری نهایی در هر مرحله موردی مبنی بر عدم صلاحیت متقاضی وجود داشته باشد سازمان می‌تواند به صورت یک طرفه قرارداد واگذاری را لغو نماید.

7-متقاضی می بایست طرح توجیحی یا برنامه خود را جهت نظارت به سازمان خصوصی‌سازی ارائه نماید.  این طرح توجیحی جز لاینفک قرارداد واگذاری و تعهدات متقاضی است.

8- متقاضی متعهد است جهت انتصاب مدیران شاخص‌های صلاحیت عمومی طبق جدول شماره 2 مندرج در آگهی تکمیلی در وب سایت و همچنین دستور العمل اجرایی روش انتخاب مشتریان استراتژیک و احراز پایش مدیریتی در واگذاری‌ها را رعایت نمایند.  این موضوع یکی از بندهای قرارداد واگذاری می باشد.

 

پست های مرتبط

0 نظرات

نظر شما