انواع نمودارهای تحلیل تکنیکال؛ 3 نمودار مهم و پرکاربرد
کاربر سمیرا محمدی

نویسنده

انواع نمودارهای تحلیل تکنیکال؛ 3 نمودار مهم و پرکاربرد

در مقالاتی پیش از این اشاره داشتیم که افراد سرمایه گذار، با استفاده از نمودار و اطلاعات مرتبط مانند قیمت و حجم و همچنین تکنیک‌ها و ابزارهای مختلف، برای بررسی بازارهای مالی استفاده می‌کنند. در این مطلب قرار است به بررسی و شناخت مهمترین و کاربردی‌ترین نمودارهای تحلیل تکنیکال بپردازیم؛ در  ادامه با ما همراه باشید:

انواع نمودارهای تحلیل تکنیکال

 به طور کلی مهمترین و کاربردی‌ترین نمودارهای تحلیل تکنیکال در سه نوع قابل مشاهده‌اند. لازم است بدانید که هر کدام از این نمودارها قابلیت‌ها و کارایی‌های خاص خود را دارند و معمولا از هرکدام در یک موقعیت خاص استفاده می‌شود و آشنایی با آن‌ها به شما کمک خواهد کرد که بتوانید به بهترین شکل ممکن از این ابزار استفاده نمایید.

به جرات می‌توان گفت که افرادی که مهارت و توانایی لازم را در زمینه تحلیل تکینکال دارند، برای تصمیم گیری در سرمایه گذاری‌ها راحت‌تر هستند و بهتر می‌توانند به میزان زیادی از سود و موفقیت دست یابند. در کل این سه نمودار به ترتیب زیر هستند:

  • نمودار شمعی
  •   نمودار خطی
  •  نمودار میله‌ای 

 

نمودار  کندل شمعی (Candlestick Chart)

نمودار شمعی یکی از پرکاربردترین نمودارهای تحلیل تکنیکال است که اطلاعاتی از قبیل قیمت، باز و بسته شدن و دامنه نوسان قیمتی در یک بازده زمانی را نمایش خواهد داد. از آنجایی که این نمودار حجم وسیعی از اطلاعات را به کاربر نمایش می‌دهد، غالبا در تحلیل تکنیکال مورد استفاده بسیاری از افراد سرمایه گذار خواهد بود.

 نمودار شمعی از دو بخش بدنه اصلی و سایه تشکیل شده است.  بدنه اصلی این نمودار،  نشان دهنده قیمت آغاز و پایان معامله است و بخش دیگر شامل دو خط است که اصطلاحا به آن سایه گفته می‌شود. در نمودار کندل شمعی، خط بالایی را سایه بالایی و خط پایینی را سایه پایینی گویند. بنابراین؛ دامنه نوسانات سهم درطول یک زمان معین، توسط سایه نمایش داده می‌شود.

نمودار شمعی

نمودار میله‌ای (Bar Chart)

نمودار میله‌ای که اختصارا “ OHLC ” نامیده می‌شود، همان طور که از اسم آن مشخص است، به صورت یک میله است و اطلاعاتی از قبیل : قیمت باز شدن، بسته شدن و دامنه نوسان قیمتی را می‌توان از آن دریافت کرد .

 این نموار نسبت به سایر نمودارهای تحلیل تکنیکال ساده است و بسیاری از تحلیلگران علاقمند هستند برای تحلیل وضعیت بازار از آن استفاده کنند. اصول کار این نموار به این صورت است که پایین‌ترین نقطه میله، کم‌ترین قیمت معامله شده در آن بازه زمانی و بالاترین نقطه میله، بیشترین قیمت را نشان می‌دهد. بنابراین؛ می‌توان نتیجه گرفت که میله عمودی محدوده معاملاتی قیمت را تعیین می‌کند و خط کوچک افقی در سمت چپ میله قیمت باز شدن و در سمت راست قیمت بسته شدن را نشان خواهد داد.

نمودار میله ای

نمودار خطی  Line chart))

ساده‎ترین نوع نموار در نمودارهای تحلیل تکنیکال، نمودار خطی است که از به هم پیوستن قیمت‌های بسته شدن (Close) روزانه یک سهم در طی یک دوره زمانی مشخص شکل می‌گیرد. در این نمودار،  با وصل شدن قیمت‌های پایانی به هم، افراد سرمایه گذار، به راحتی می‌توانند حرکت کلی قیمت یک سهم را در یک بازده زمانی معین مشاهده کنند. نمودارهای خطی بر خلاف دو نمودار قبلی،  هیچ اطلاعات تصویری اعم از بالاترین قیمت، پایین ترین قیمت را نشان نخواهد داد و مهمترین مزیت این نمودار سادگی استفاده از آن است. این نمودار به آسانی قابل فهم است و به راحتی می‌توان دید خوبی از نوسانات قیمت یک سهم در این نمودار به دست آورد.

 باید به این نکته توجه داشت که این نمودار، فارغ از سادگی و قابل فهم بودن برای فرد سرمایه گذار، دارای یک نکته منفی است و آن هم این است که فرد تحلیل‌گر به راحتی قادر نیست نوسانان سهم را در یک دوره زمانی مشخص مشاهده کند و با اتصال این خط‌ها در این نمودار، تحلیل گر فقط می‌تواند حرکت کلی قیمت برای سهام را در نظر بگیرد. برای درک بهتر از نمودار خطی بهتر است این مثال را با یک مفهوم کاملا ساده بیان کرد:

 به عنوان مثال: امروز قیمت پایانی سهام چکاپا 11000 هست و فردا نیز قیمت پایانی این سهام 12000 است؛ این دو نقطه به سادگی به هم وصل می‌شوند و در نهایت یک نمودار خطی تشکیل خواهند داد.

نمودار خطی

 

پست های مرتبط

0 نظرات

نظر شما