سبد گردانی چیست؟ اصول موفقیت در سبد گردانی و مدیریت سرمایه
کاربر سمیرا محمدی

نویسنده

سبد گردانی چیست؟ اصول موفقیت در سبد گردانی و مدیریت سرمایه

پیش از این در مقالات قبلی درباره سرمایه گذاری در صندوق‌های مشترک، اشاره‌ای داشتیم و توضیح دادیم که یکی از روش‌های مناسب برای افراد غیر متخصص به بورس، سرمایه گذاری از طریق صندوق‌های مشترک است، زیرا سرمایه گذار با خرید سهام این صندوق‌ها، که اصلاحا واحد سرمایه گذاری نام دارد، در اصل، سرمایه خود را در اختیار افراد متخصص در این زمینه قرار می‌دهد تا در سبدی متنوع از انواع اوراق بهادار سرمایه گذاری کند. سوالی که این روزها، اکثر افراد غیر متخصص و مبتدی در زمینه سرمایه گذاری در بورس، با آن درگیر هستند، این است که برای سرمایه گذاری در بورس باید یک تحلیلگر  و معامله گر حرفه‌ای باشیم؟ باید بگوییم خیر! راهکارهای زیادی وجود دارد که شما می‌توانید همان بازدهی را بدون اینکه خودتان را درگیر تحلیل بازار کنید، بدست بیاورید. در اصل یکی از بهترین شیوه‌های سرمایه گذاری برای افراد غیر متخصص، استفاده از خدمات و اصول موفقیت در سبد گردانی است. برای آشنایی با این مفهوم و اصول موفقیت سبد گردانی در مدیریت سرمایه با ما همراه باشید.

سبد گردانی چیست؟

منظور از سبد سرمایه گذاری یا پرتفوی، "انواع دارایی‌هایی است که یک شخص در آن‌ها سرمایه گذاری کرده است". به عنوان مثال؛ اگر فردی در مجموعه سهام شرکت‌های مختلف، اوراق مشارکت، اوراق بهادار و دیگر موارد سرمایه گذاری کرده باشد، در این گونه موارد گفته می‌شود که سبد سرمایه گذاری آن فرد، یک سبد متنوع است که انواع سرمایه گذاریی در دارایی‌های مختلف در آن انجام شده است. نقطه مقابل این موضوع، اگر فردی تنها سهام دو یا سه شرکت را خریداری کرده باشد، در اصل دارای سبد سرمایه گذاری محدود و غیر متنوع می‌باشد. بهتر است یک تعریف ساده و مختصر از سبد گردانی داشته باشیم:

"سبد گردانی عبارت است از تصمیم به فروش، خرید و یا نگهداری از اوراق بهادار به نام سرمایه گذار معین، توسط سبد گردان در قالب مشخص به منظور کسب انتقاع برای فرد سرمایه گذار."

مفهوم سبدگردانی

یکی از مهمترین روش‌ها برای کاهش ریسک، تشکیل سبد سرمایه گذاری متنوع و نامحدود است، یعنی سرمایه گذار باید با بررسی مستمر عوامل کلیدی اثر گذار بر قیمت سهام و سایر انواع اوراق بهاداری که در اختیار دارد، به  تحلیل بپردازد که آیا سبد سهام شرکت الف که در سبد او وجود دارد، بازهم امکان رشد در آینده را دارد و یا اینکه باید سهم این شرکت را بفروشد و به جای آن، سهام یک شرکت دیگر را که از فرصت رشد و بهره‌وری مناسب‌تری برخوردار است، خریداری نماید؟

 بنابراین هر اندازه تعداد سهام موجود در سبد سرمایه گذاری فرد بیشتر باشد، ضرورت دارد که سرمایه گذار زمان بیشتری را  به تحلیل و بررسی این سهام بپردازد. اما ممکن است اینجا سوال مطرح شود که برای افرادی که به تازگی وارد بازار بورس شده‌اند و تخصص و مهارت لازم را برای تحلیل مستمر وضعیت سهام موجود در سبد سرمایه گذاری ندارند، چه راهکاری وجود دارد؟

 برای چنین افرادی چند راه وجود دارد که از طریق آن می‌توانند اقدام به سرمایه گذاری کنند:

اولین راهکار در این زمینه: سرمایه گذاری از طریق صندوق‌های سرمایه گذاری مشترک است.

راهکار دوم: استفاده از خدمات سبد گردانی (در سبد گردانی یک شخص حقوقی متخصص بورس، که اصطلاحا سبد گردان نامیده می‌شود، با سرمایه گذار مورد نظر یک قرار منعقد کرده و در قالب این قرارداد، برای شخص سرمایه گذار و به نام خود او، سبدی از انواع اوراق بهادار تشکیل می‌دهد.) در اصل آن فرد سبد گردان، این سبد را به صورت مستمر مدیریت می‌کند و  در قبال ارائه این خدمات به فرد سرمایه گذار از او یک کارمزد مشخص دریافت خواهد کرد.

 بنابراین؛ می‌توان نتیجه گرفت که شرکت‌های سبد گردانی، شرکت‌هایی دارای نیروهای متخصص در زمینه بورس هستند و به وکالت از سرمایه گذاران، اقدام به تشکیل و مدیریت سبد گردانی خواهند کرد. البته باید به این نکته توجه داشت که شرکت‌های سبد گردانی موظف هستند برای فعالیت خود در این زمینه، از سازمان بورس و اوراق بهادار مجوز لازم را تهیه کنند و تنها با داشتن مجوز قادر به ادامه فعالیت خود هستند و همچین کلیه عملکردهای این نوع شرکت‌ها تحت سازمان بورس قرار دارد.

اصول موفقیت در سبدگردانی و مدیریت سرمایه؛ چند نکته مهم و ضروری

1. مهمترین تفاوت سبد گردانی با صندوق‌های سرمایه گذاری در این است که در سبد گردانی، فرد سرمایه گذار مستقیما، مالک سهام و سایر اروراق بهادار است و شخص متخصص سبد گردان، صرفا به وکالت از سرمایه گذار، اقدام به خرید و فروش اوراق بهادار خواهد کرد. بنابراین سرمایه گذار، از کلیه اقداماتی که توسط شخص سبد گردان انجام می‌شود، کاملا آگاه است و دقیقا می‌داند که در سبد سرمایه گذاری خود، سهام کدام شرکت و از هر سهم به چه میزان وجود دارد. در صورتی که در سرمایه گذاری در صندوق‌های مشترک، فرد به صورت غیر مستقیم مالک سهام و اوراق بهادار خود خواهد بود.

2.  همانطور که از تعریف سبد گردانی مشخص است، سبد گردان در اصل یک شخص حقوقی است نه یک شخص حقیقی! علاوه بر اینکه شرکت‌های مختلفی مجوز لازم را برای ارائه خدمات سبد گردانی از سازمان بورس، دریافت کرده‌اند، چندین شرکت مستقل دیگر هم در این زمینه خدماتی را ارائه خواهند داد که سرمایه گذار با مراجعه به آن‌ها، از خدمات سبد گردانی بهره‌مند شوند و نسبت به خرید و فروش سهام اقدام نمایند. 

سبدگردانی

نکته: از سپردن سرمایه خود به اشاص حقیقی و حقوقی که بدون مجوز لازم از سوی سازمان اوراق و بهادار، قادر به ارائه خدمات در زمینه سبد گردانی هستند، خودداری کنید.

برای مشاهده اسامی شرکت‌های سبد گردان می‌توانید به پایگاه اینترنتی رسمی سازمان بورس و اوراق بهادار  به نشانی www.seo.ir بخش نهادها مالی تحت نظارت مراجعه کنید.

3.  در اصل شما با داشتن سبد اختصاصی، خیالتان راحت است که بی گدار به آب نخواهید زد، زیرا با وجود کارشناسان و تحلیل گران سبد گردانی، بهترین سهام و اوراق بهادار را برای شما خریداری خواهند کرد. از طرفی دیگر، به صورت پیوسته، گزارش عملکرد سبد اختصاصی، جزئیات وضعیت دارایی‌ها، معاملات انجام شده و سایر اطلاعات مورد نیاز را از  طریق مختلف، در دسترس شما قرار خواهد گرفت و نهادهای نظارتی هم به صورت مستمر بر فرآیند سرمایه گذاری و فعالیت شخص سبد گردان نظارت دارند.

4.  به یاد داشته باشید که سبد گردانی در بورس این امکان را به شخص سرمایه‌گذار می‌دهد تا متناسب با خواسته‌های خود به ‌سرعت و بدون محدودیت پرتفوی یا سبد سهام خود را مورد ارزیابی و تحلیل مجدد قرار دهد.

5.  همان طور که در مباحث بالا به آن اشاره شد، شخص سبد گردان بابت ارائه خدمات سبد گردانی از شخض سرمایه گذار کارمزد دریافت خواهد کرد؛ این نوع کارمزدها معمولا به دو صورت ثابت و متغیر هستند. کارمزدهای ثابت تقریبا می‌توان گفت هزینه‌ای حدود یک درصد از دارایی شماست؛ و این رقم، هزینه‌ای بسیار اندک و ناچیزی است.

سخن آخر

 با توجه به مزایای سبد گردانی می‌توان نتیجه گرفت، از میان تمام روش‌های سرمایه گذاری، برای اشخاصی که می‌خواهند دست بازتری در واسپاری مدیریت پرتفوی داشته باشند، روش سبد گردانی بهترین گزینه است. همان طور که اشاره شد، این روش معمولا برای افراد مبتدی و غیر متخصص و یا حتی افرادی که زمان کافی برای تحلیل سرمایه خود ندارند، بهترین گزینه است. این دسته از افراد با خیال راحت می‌توانند مدیریت سرمایه خود را به سبد گردان بسپارند. لازم به ذکر است که میزان سرمایه‌ی فرد برای استفاده از خدمات سبد گردانی باید حداقل 10 میلیون تومان باشد، بنابراین افرادی که کمتر از این مبلغ سرمایه داشته باشند، نمی‌توانند از خدمات سبد گردانی استفاده کنند. 

نظر شما به عنوان شخص سرمایه گذار چیست؟ آیا تجربه استفاده از خدمات سبد گردانی توسط شخص سبد گردان را داشته‌اید؟ لطفا تجربیات و نظرات ارزشمند خودتان را با سایر کاربران Emra.fx در میان بگذارید.

 

پست های مرتبط

0 نظرات

نظر شما