ریپل چیست؟ تعریف، مزایا و معایب این ارز دیجیتال
کاربر سمیرا محمدی

نویسنده

ریپل چیست؟ تعریف، مزایا و معایب این ارز دیجیتال

ممکن است بارها و بارها درباره ارزهای دیجیتال در رسانه‌های مختلف شنیده باشید. با وجود شهرتی که این روزها ارزهای دیجیتالی پیدا کرده‌اند، ممکن است هنوز هم عده‌ای از انواع ارزهای دیجیتال اطلاعاتی نداشته باشند و دقیقا ندانند که کاربرد آن‌ها در دنیای امروز چیست؟ پیش از این، در مقالات قبلی، در مورد ارز دیجیتال اتریوم، ویژگی، کاربرد و نحوه خرید آن توضیح داده شد. در این مطلب از عمران اف ایکس قصد داریم به تفضیل ارز دیجیتال ریپل بپردازیم. ممکن است ندانید که ریپل چیست و چرا انقدر محبوب است؟ دیگر لازم نیست نگران این موضوع باشید، این مطلب راهنمای مناسبی برای برای شما خواهد بود.

در ادامه این مطلب به طور کامل در مورد جوانب مثبت و منفی ریپل و پاسخ دادن به سوالات متدوال از جمله اینکه آیا ریپل بخریم یا خیر، برای شما شرح داده شده است.  

 مقدمه‌ای بر تعریف و مفهوم ارز دیجیتال ریپل

اولین چیزی که باید بدانید این است که ریپل جهت کاهش هزینه‌های مدیریت فعالیت‌های بانکی ایجاد شد. به بیان دقیق‌تر، ریپل بستری برای سیستم جهانی پرداخت و به طور خاص برای بانک‌ها ایجاد شده است. بنابراین، ریپل با بیت کوین و اتریوم متفاوت است. در حالی که بیت کوین فقط یک ارز دیجیتال است و اتریوم بستر توسعه قراردادهای هوشمند است، ریپل یک زیرساخت پرداخت جدید است که برای معاملات مالی بین المللی در نظر گرفته شده است.

تعریف ارز دیجیتال ریپل

در اصل، زمانی که شما قصد دارید ارز دیجیتال اتریوم خریداری کنید، به این معناست که روی شبکه اتریوم در حال سرمایه گذاری هستید، زمانی که ارز دیجیتال بیت کوین خریداری می‌کنید، در اصل بر روی شبکه بیت کوین سرمایه گذاری کرده‌اید، اما وقتی ارز دیجیتال XRPخریداری کرده‌اید، در اصل روی رپل سرمایه گذاری نکرده‌اید. بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که XPR با ریپل متفاوت است. در اصل، هدف ریپل این است که انتقال پول بانکی و بین المللی به صورت ارزان‌تر، سریع‌تر و حتی غیر متمرکز انجام شود. ریپل تاکنون محصولات گوناگونی برا برای موسسات و بانک‌ها طراحی کرده است، که فقط یک مورد از آن‌ها با ارز دیجیتال XPR کار می‌کند. 

تاریخچه ریپل

این سکه در سال ۲۰۱۳ توسط کریس لارسن و جد مک کالب تاسیس شد. سکه ریپل یکی از قدیمی‌ترین ارزهای رمزنگاری شده است، اما همیشه چندان رایج نبود. در آوریل سال 2017 قیمت ریپل شروع به افزایش کرد. سکه ریپل در ژانویه سال 2017 در حدود 0.0066 دلار معامله شد و بالاترین قیمت آن در ماه ژانویه سال 2018 به 3.65 دلار رسید.

مانند سایر ارزهای رمزنگاری دیگر، سکه ریپل نیز در سال 2018 شاهد سقوط قیمت زیادی بود. ریپل در 1 ماه گذشته تغییر زیادی نداشته است و چندان قابل توجه نبوده است. به عبارتی بهتر، از همان ابتدا هدف طراحی این ارز دیجیتال، جبرای کاستی‌های بیت کوین و کاهش هزینه‌ها بوده است. در اصل، امروزه ریپل به ارز دیجیتالی تبدیل شده است که اجازه دریافت و ارسال پرداخت‌ها بین مشتریان و بانک‌ها را خواهد داد. بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که ریپل بسیار پیچیده‌تر از بیت کوین است و برای سیستم بانکی ساخته و طراحی شده است.

ریپل همچنان با کسب سرمایه در جایگاه سوم در بین 10 ارز مهم رمزپایه قرار دارد.

 ریپل چگونه کار می‌کند؟

برخلاف بیت کوین که قصد دارد بانک‌ها را به عنوان واسطه حذف کند، بانک‌ها بزرگترین کاربران ریپل هستند. این سکه همان طور که اشاره شد، توسط بانک‌ها استفاده می‌شود تا پرداخت‌های بین المللی به صورت سریع‌تر، ارزان‌تر و شفاف‌تر انجام شود. در میان بهترین ارزهای دیجیتال برای سرمایه گذاری در سال 2020، ریپل در زمره بهترین و شناخته‌شده‌ترین ارزهای دیجتال قرار خواهد گرفت.

 ارز دیجیتال ریپل برای بانک‌ها و موسسات مالی

در حال حاضر، بانک‌ها از انجمن ارتباطات مالی بین المللی سوئیفت برای تسهیل پرداخت‌های مرزی به روشی مطمئن استفاده می‌کنند.در واقع سوئیفت یک شبکه پیام رسانی است که با اطمینان سفارشات پرداخت را از یک بانک به بانک دیگر منتقل می‌کند. ده هزار موسسه عضو سوئیفت هر روز تقریبا 24 میلیون پیام در شبکه ارسال می‌کنند. نکته قابل ذکر در اینجا است که خود سوئیفت هیچ پولی و حساب برای بانک‌ها در اختیار ندارد. این فقط یک کانال ارتباطی است، اما از آنجا که بخش زیادی از تجارت بین المللی به آن متکی است، بسیار مهم است.

مشکل سوئیفت این است که از زمان آغاز به کار در سال 1974 تغییر زیادی نکرده است. بنابراین، ریپل در تلاش است تغییری را که سوئیفت نتوانسته انجام دهد، ایجاد کند. حتی می‌توان ریپل را به عنوان رقیب مستقیم سوئیفت در نظر گرفت.

جالب است بدانید که بانک‌ها تنها ذی نفع ریپل نیستند.یکی از بزرگترین صرافی‌ها در کره جنوبی، با ریپل وارد همکاری شد و  از یک  (سرویس جدید ارسال حواله جهانی) استفاده خواهد کرد. همچنین انتظار می‌رود که در آینده نزدیک، ریپل با 5 سازمان دیگر همکاری کند.

بنابراین، پروتکل ریپل در مورد پرداخت‌های بین المللی، خبر خوبی به نظر می‌رسد. اما چیزی وجود دارد و باعث می‌شود برای بسیاری از افراد ناراحت کننده است، روشی است که با استفاده از ریپل مورد سوء استفاده قرار می‌گیرد.

 آیا ریپل امن است؟

برای پاسخ به این سؤال که ریپل امن است یا خیر، ابتدا باید درک کنیم که این ارز دیجیتال چگونه کار می‌کند؟ با توجه به آنچه که گفته شد، شما می‌دانید که ریپل یک ارز رمزنگاری معمولی مانند بیت کوین نیست.

بیشتر ارزهای رمزپایه براساس فناوری بلاک چین ساخته شده‌اند و از نظر امنیتی بسیار عالی هستند. اما ریپل بر روی فناوری بلاک چین ساخته نشده است.در عوض ریپل مبتنی بر شکل خاص خود DLT (Distribution Ledger Technology) است. این پروتکل منبع باز است که میزبان یک دفتر مشترک و عمومی است و از یک مکانیزم اجماع برای اطمینان از امنیت استفاده می‌کند. به راحتی می‌توان شباهت‌ها را مشاهده کرد. این امنیت توسط معتبرینی تهیه شده است که قبل از رسیدن به اجماع، سوابق معامله خود را مرتبا مقایسه می‌کنند. به این ترتیب آن‌ها می‌توانند اطمینان حاصل کنند که همان پول در دو یا چند مکان هزینه نمی‌شود.‌

امنیت ریپل


اگرچه به نظر می‌رسد که سکه ریپل امن است، اما باید گفت که فناوری آن هنوز در مرحله اولیه قرار دارد و برای دستیابی به هدف خود، به ویژه از منظر امنیتی، به یک به روز رسانی مداوم نیاز دارد.

جوانب مثبت و منفی سکه ریپل

اگر تابه حال تجریه سرمایه گذاری داشته باشید، قطعا می‌دانید که هیچ نوع سرمایه گذاری بی خطری وجود ندارد و همیشه جوانب منفی هم ممکن است در سرمایه گذاری شما وجود داشته باشد. بنابراین حتی این موضوع هم در مورد ارز دیجیتال ریپل صدق می‌کند. با این حال قصد داریم به برخی از جوانب مثبت و منفی ریپل اشاره داشته باشیم:

 مزایا

  • هزینه تراکنش: هزینه یک معامله استاندارد در پروتکل ریپل حدود 0.00001 XRP است. هزینه XPR در حال حاضر حدود 0.69 دلار است. این بدان معناست که مبلغ معامله آنقدر ارزان است که می‌توان گفت تقریباً رایگان است!
  • سرعت معاملات: معاملات ریپل نه تنها سریع‌تر از سایر روش‌های پرداخت سنتی است، بلکه در مقایسه با سایر ارزهای رمزپایه نیز سریع‌تر است.
  • تمامی رمزها از پیش استخراج شده وجود دارند. این بدان معناست که در ریپل تورم وجود ندارد.
  • ریپل توسط تیمی بسیار توانمند طراحی شده است.

معایب

  • ریپل مرکزیت محور است: از آنجایی که رمزها از پیش استخراج شده‌اند، این توسعه دهندگان ریپل هستند که تصمیم می‌گیرند چه مقدار از ریپل را آزاد کنند. به طور معمول، بنیانگذاران در زمان انتشار، حدود 20 میلیارد XPR را به خود اختصاص می‌دهند و به نوعی می‌توان گفت که این کار در اصل همانند سرمایه گذاری در بانک‌ها است.
  • بسیاری از شرکت‌های بزرگ در حال حاضر از ریپل برای کاهش هزینه‌های خود و ارائه خدمات بهتر استفاده می‌کنند. بیشتر پیشنهادات ریپل با توجه به بانک‌ها و ارائه دهندگان پرداخت طراحی شده است و ممکن است به زودی شاهد تغییر زیادی در ارسال یا دریافت پرداخت، نباشید.
  • رقابت: انتقال پرداخت‌های بین المللی یک ویژگی مثبت برای ارزهای رمزنگاری شده است. بنابراین، ریپل با سکه‌هایی مانند Stellar با رقابت روبرو است.در حقیقت، Stellar نیز با سرمایه گذاری در بازار 5.87 میلیارد دلار توانسته است در 10 ارزپرداخت برتر، جایگاهی پیدا کند. یکی دیگر از معایب رقابتی ریپل این است که با این وجود که سومین ارز دیجیتال شناخته شده است، شما  هنوز نمی‌توانید ریپل را روی سکه پایه بخرید! امکان خرید ریپلدر سکه پایه مطمئنا مشارکت افراد مبتدی را آسان‌تر می‌کند.

ریپل و بیت کوین؛ هر کدام چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟

همان طور که پیش از این در مقالات قبلی اشاره شد، ارزهای دیجیتال اهداف و کارایی کاملا متفاوتی دارند. بیت کوین یک ارز دیجیتال غیرمتمرکز است، در حالی که ریپل یک شبکه است که ارز دیجیتال در آن مورد استفاده قرار می‌گیرد. اگر بخواهیم به بیانی ساده بگوییم، باید اشاره کنیم که ریپل و بیت کوین به نوعی متضاد یکدیگر هستند. بهتر است برخی از تفاوت‌های این دو ارز دیجتال را مورد بررسی قرار دهیم:

1.ریپل سرعت تراکنش بالایی نسبت به بیت کوین دارد؛ تایید تراکنش در ریپل تنها 2 الی 3 ثانیه طول خواهد کشید، در حالی که تراکنش در بیت کوین چند دقیقه به طول می‌انجامد.

تفاوت ریپل و بیت کوین

2.در بیت کوین حداکثر سقف پیشنهادات 21 میلیون دلار است، در حالی که در ارز دیجیتال ریپل، ممکن است سقف پیشنهادات تا 100 دلار هم برسد.

3.بسیاری از متخصصین ارزهای دیجیتال بر این باورند که ریپل یک ارز دیجیتال واقعی نیست، زیرا هم غیر متمرکز است و هم رایگان! در اصل می‌توان گفت که ریپل عمده موفقیت خود را مدیون پذیرش بانک‌ها است.

 چگونه ریپل بخریم؟

تمام صرافی‌های بزرگ و معتبر از ریپل پشتیبانی خواهند کرد. همانند ارز دیجتال اتریوم، اگر قصد داشته باشید، ریپل را به صورت مستقیم خریداری کنید، باید از طریق سایت‌های معتبر داخلی اقدام نمایید. دقت داشته باشید که در صورتی که ریپل در وب سایت‌های معتبر و ایرانی وجود دارد، حتما قبل از خرید از معتبر بودن صرافی اطمینان داشته باشید. به دلیل اینکه این نوع ارز، نسبت به اتریوم و بیت کوین معمولا کمتر در سایت‌های داخلی وجود دارد، متداول‌ترین روش خرید آن این است که از سایت‌های ایرانی بیت کوین و اتریوم بخرید، سپس آن را به یک صرافی بین المللی برده و در نهایت به ریپل تبدیل کنید.

 اگر در این زمینه اطلاعات کافی ندارید و قصد دارید ریپل خریداری کنید، پیشنهاد ما به شما این است که با کارشناسان و تحلیل‌گران عمران اف ایکس در ارتباط باشید.

 برگرفته شده از: bitdegree

پست های مرتبط

0 نظرات

نظر شما