ارز دیجیتال چیست؟  هر آنچه باید در این باره بدانید
کاربر سمیرا محمدی

نویسنده

ارز دیجیتال چیست؟ هر آنچه باید در این باره بدانید

احتمالا تا به امروزه برای اکثر افراد پیش آمده که کلماتی مانند: ارز دیجیتال، ارز مجازی، ارز رمز پایه و یا حتی ارز رمزنگاری شده به گوش آن‌ها خورده باشد؛ باید اشاره داشت که تمام این‌ها واژه‌هایی هستند که در زندگی روزمره با آن‌ها سروکار داشته‌ایم و به یقین در آینده بیشتر از آن‌ها استفاده خواهیم کرد. در این مقاله قرار است درک روشنی از تعریف ارز دیجیتال، زمان پیدایش آن و حتی اهمیت آن در دنیای امروزه داشته باشیم؛ اگر شما هم کنجکاو هستید درباره صفر تا صد این نوع ارز، اطلاعاتی به دست آورید، در ادامه این مطلب با ما همراه باشید.

ارز دیجیتال چیست؟

اگر دقت کرده باشید، این روزها مدام درباره ارز دیجیتالی در رسانه‌های مختلف صحبت می‌شود، اما با وجود شهرتی که پیدا کرده است؛ هنوز هم عده زیادی از افراد دقیقا نمی‌دانند که ارز دیجتال چیست و کاربرد آن در دنیای امروز چیست؟

برای درک بهتر این موضوع بهتر است به صورت کاملا ساده پاسخ این سوال را شرح داد.

 به بیان ساده می‌توان گفت ارزهای دیجیتالی، ارز‌هایی هستند که با پروتکل‌های رمزگذاری شده در جهت کاهش تقلب و جلوگیری از جعل و کلاه‌برداری ارزی طراحی شده‌اند، اما بهتر است در ادامه این مبحث بدانیم که چه ویژگی ارز دیجیتال آن را متمایز ساخته است؟

ویژگی‌های ارز دیجیتال

از مهمترین ویژگی‌های ارز دیجیتال می‌توان به موارد زیر اشاره داشت؛

·     غیر متمرکز بودن ارز دیجتال: غیر متمرکز بودن ارز دیجتال بدین معنا است که این ارز، به هیچ نهاد، سازمان و یا حتی دولت خاصی وابسته نیست. برای تراکنش‌های مالی مختلف در سراسر دنیا، از ارز دیجتال استفاده می‌شود. برای انجام هرگونه در تراکنش در هر بستر به کلید‌های عمومی و خصوصی نیاز است. اما ممکن است سوال مطرح شود که کاربرد این کلیدها در ارز دیجیتال چیست؟ باید اشاره شود که این کلیدها، باعث بالارفتن امنیت فعالیت انجام شده خواهند شد.

·   هزینه‌های کمتر: یکی دیگر از ویژگی‌های مهم ارز دیجیتالی این است که در روش‌های فعلی برای انجام هرگونه تراکنش‌، مبلغ زیادی به عنوان کارمزد در جابه جایی ارزها، از سوی موسسات مالی و بانک‌ها دریافت می‌شود، اما در ارز دیجیتالی، دیگر چنین مشکلی وجود ندارد و در صورت انجام تراکنش‌های مالی، مبلغ بسیار اندکی به عنوان کارمزد کم می‌شود.

·   عدم امکان سرقت هویت: همان طور که اشاره شد، ارزهای دیجیتال، رمزنگاری شده‌اند؛ کردیت کارت‌ها در ارزهای دیجتال بر پایه ساز و کار "کشیدن" کار می‌کنند، این بدان معنا است که یک فروشگاه پرداختی را انجام می‌دهد و مقدار مورد نیاز خرید شما را از حساب شما کم می‌کند، بدون اینکه نیاز باشد اطلاعات دیگری را در اختیار او قرار دهید.

·   انتقال سریع نقل و انتقالات در ارز دیجیتال: انتقال پول در این سیستم به سادگی و در کمترین زمان ممکن انجام می‌شود و به طور کلی در کمتر از 10 دقیقه می‌توان مبلغی را از حساب یک فرد به فرد دیگر واریز کرد.

·  جهانی شدن: کسب و کارهای مختلف با استفاده از ارزهای دیجیتال، می‌توانند خدمات متنوعی به مشتریان خود ارائه دهند و این موضوع، باعث تسهیل کسب و کارها در آینده‌ای نه چندان دور خواهد شد. به عنوان مثال شما اگر صاحب یک سایت معتبر باشید و قصد داشته باشید خدمات آموزشی در سایت ارائه دهید و ویدئوها و مباحث آموزشی خود را به فروش برسانید، تمام مشتریان شما به راحتی در کمتر از چند دقیقه می‌توانند با استفاده از ارزهای دیجتال هزینه‌های مربوطه را پرداخت نماید.

تاریخچه ارزهای دیجیتال

شاید برای برخی از افراد جالب باشد بدانند که داستان تولید ارزهای دیجیتالی چیست و این نوع ارزها از کجا شروع شدند؟

برای اینکه نگاهی به تاریخچه ارز دیجیتال داشته باشیم، باید اینگونه شروع کنیم که این نوع ارز در ابتدا توسط فردی ناشناسی به نام ساتوشی ناکاموتو اختراع شد که بیت‌کوین نام داشت. ( بیت کوین در اصل معروف‌ترین ارز دیجتال است). بیت کوین به عنوان یک ارز به بازار عرضه شد و برای انجام معاملات و تراکنش‌های متعدد آن، در اصل به هیچ واسطه دریافت کننده و گیرنده‌ای نیاز بود.

ارز دیجیتال

ارزهای دیجیتالی چگونه تولید می‌شوند؟

انواع ارزهای دیجتالی توسط کارشناسان و متخصصان در این زمینه با روش‌هایی پیچیده و رایانه‌هایی کاملا مجهز تولید و استخراج می‌شوند. برای تولید ارز دیجتال به رایانه‌های فوق هوشمند با تجهیزات بسیار قوی نیازمند است و اینکه این نوع ارز در حین فرآیند تولید به برق زیادی نیاز خواهد شد که برخی افراد معتقد هستند این حجم از برق و الکتریسته برای هرکشوری هزینه‌های زیادی را به همراه خواهد داشت. در فرآیند تولید و استخراج ارزهای دیجتال یک مفهومی به نام "هش" وجود دارد؛  هَش، در واقع نوعی مکانیزم است که هر بلوک اطلاعاتی در شبکه بلاک چین را به بلوک قبلی خود مرتبط می‌کند. است. کارشناسانی که وظیفه استخراج ارز دیجتال برا برعهده دارند، با تولید هر بلوک و اضافه کردن آن به بلاک‌چین، کار خود را انجام می‌دهند.

انواع ارزهای دیجتالی کدامند؟

همان طور که در مباحث بالا به آن اشاره شد، معروف‌ترین و به عبارتی اولین ارز دیجتالی وارد شده به بازار "بیت کوین" است که در اصل تاریخچه و شروع ارزهای دیجتال هم با این نوع ارز بوده است. اما اگر بخواهیم انواع دیگری از ارزهای دیجتال را معرفی کنیم، باید اشاره مختصری به ریپل  (Ripple)،اتریوم  (Ethereum)، لایت‌کوین (Litecoin) و مونِرو  (Monero)، داشته باشیم.

وضعیت ارزهای دیجتال در ایران چگونه است؟

شاید عمده‌ترین سوال مطرح شده توسط افراد، این باشد که وضعیت این نوع ارز در بازار ایران چگونه است؟ باید بگوییم در ایران هم همانند سایر نقاط جهان، ارزهای دیجیتال توسط بسیاری از افرادی که در این زمینه تخصص و مهارت کافی دارند، مورد بررسی قرار گرفته است ولی نکته قابل تامل اینجاست که این ارزها به صورت رسمی و قانونی هنوز در ایران جای نیفتاده‌اند و به زودی شاهد پیشرفت چشمگیر آن نه تنها در بازار ایران بلکه در بازارهای جهانی خواهیم بود و خبر خوشحال کننده در این میان، این است که ارزهای دیجتال به شدت در حال گسترش هستند و در آینده‌ای نزدیک به صورت کاملا رسمی استفاده از آن‌ها برای همه افراد ضروری و کاربردی خواهد بود. از طرفی چند سال اخیر شاهد پیشرفت چشمگیر در بسیاری از صنایع و عرصه‌های مختلف بوده‌ایم و این موضوع نشان می‌دهد که در آینده خیلی بیشتر به این نوع رمزهای دیجیتال نیاز مبرم خواهیم داشت.

سخن پایانی

در این مقاله به تعریف ارز دیجتال، تاریخچه آن، انواع ارز و حتی اهمیت آن اشاره‌ای داشتم، اما باید ذکر شود که درک ارزهای دیجیتال فراتر از زنجیره‌های بلوکی و توانایی تکنولوژی آن است و به تمام مطالب اشاره شده در بالا ختم نخواهد شد. واقعیت امر این است که هنوز بسیاری از مردم در باره ارزهای دیجیتال بی اطلاع هستند و از قدرت استفاده از آن‌ها در زندگی روزمره بی‌خبرند. امید است در آینده‌ای نزدیک با آموزش‌های لازم از طریق رسانه‌ها مردم بتوانند با این نوع ارز آشنایی کامل پیدا کنند تا ارزهای دیجتال جایگاه محکم و گسترده‌ای در بازار بیابند و بتوانند جایگزین کارت‌های اعتباری و ارزهای سنتی کشور باشند.

 

پست های مرتبط

0 نظرات

نظر شما