اتریوم چیست و چگونه کار می‌کند؟ هر آنچه باید درباره این ارز دیجیتال بدانیم
کاربر سمیرا محمدی

نویسنده

اتریوم چیست و چگونه کار می‌کند؟ هر آنچه باید درباره این ارز دیجیتال بدانیم

پیش از این در مقالات قبلی در مورد بهترین ارزهای دیجیتال برای سرمایه گذاری در سال 2020 صحبت کردیم. همه افرادی که پا به دنیای بورس می‌گذارند، بدون شک اطلاع دارند که ارزهای زیادی برای سرمایه گذاری وجود دارد. از میان تمام ارزهای دیجیتال، بهترین ارز برای سرمایه گذاری بیت کوین است و تقریبا می‌توان گفت که این مسئله برای هر سرمایه گذار کاملا مشهود و مشخص است. در اصل، در دنیای ارزها و رمزهای دیجیتال، اگر بیت کوین را پادشاه در نظر بگیریم، مطمئنا اتریوم ملکه این قلمرو خواهد بود. بیت کوین که مدت‌ها است توسط کاربران مختلف شناخته شده است، به خوبی در بازار قرار دارد و یک رقیب نیز پیدا کرده است. شاید مهمترین رقیب بیت کوین کسی نیست جز اتریوم.

اتریوم که بیش از 100 دلار قیمت دارد، اکنون به یکی از مطمئن‌ترین ارزهای دیجیتال تبدیل شده است. برای درک کامل اتریوم، اینکه چه کاری انجام می‌دهد و چگونه می‌تواند به طور بالقوه در جامعه ما تأثیر بگذارد، مهم است که بدانیم خصوصیات اصلی آن چیست؟ اگر مایلید اتریوم را بشناسید، این مطلب می‌تواند راهنمای مناسبی برای شما باشد، پس بهتر است تا انتهای این مطلب از عمران اف ایکس با ما همراه باشید.

 اتریوم چیست؟

اتریوم یک سیستم غیر متمرکز است. به این معنی که توسط هیچ نهادی و یا حتی شخصی کنترل نمی‌شود. اگر بخواهیم به زبانی ساده اتریوم را تعریف کنیم، باید بگوییم این پلتفرم غیرمتمرکز، یک پلتفرم آزاد مبتی بر فناوری بلاک چین است که این توانایی را به توسعه دهندگان خواهد داد که برنامه‌های غیر متمرکز خود را بر روی آن پیاده سازی و اجرا کنند. همان طور که گفته شد پلتفرم اتریوم به هیچ نهاد، سازمان و یا حتی شخصی مربوط نیست و کاملا به صورت مستقل کار خواهد کرد. در اتریوم، توسعه دهندگان می‌توانند بدون ساخت بلاک چین جدید، برای برنامه‌های خود ارز دیجتال مستقل بسازند که اصطلاحا به آن "توکن" گفته می‌شود. 

اگرچه دائماً اتریوم و بیت کوین با یکدیگر مقایسه می‌شوند، اما درک این نکته که هر کدام از این پلتفرم‌ها با اهداف کاملا متفاوت هستند، از اهمیت بسزایی برخوردار است. بیت کوین اولین Cryptocurrency و یک سیستم انتقال پول است که با استفاده از یک فناوری دفتر توزیع عمومی به نام بلاک چین ساخته و پشتیبانی می‌شود.

اتریوم این فناوری را پشت سر بیت کوین گرفت و به طور قابل ملاحظه‌ای قابلیت های خود را گسترش داد. این یک شبکه کامل است، از همه مهم‌تر، اتریوم این امکان را به کاربران می‌دهد تا برنامه‌های غیر متمرکز را در بلاک چین اتریوم ایجاد کنند. این برنامه‌ها یا می‌توانند کاملا ایده‌های جدید باشند یا بازنویسی غیرمتمرکز مفاهیم موجود. این موضوع اساسا واسطه و کلیه هزینه‌های مرتبط با دخالت شخص ثالث را کاهش می‌دهد.

اتریوم

بنابراین غیر متمرکز بودن سیستم اتریوم به این معنا است که از یک روش همتا به همتا استفاده می‌کند. هر تعامل بین کاربران اتفاق می‌افتد و فقط توسط کاربر کنترل کننده پشتیبانی می‌شود. کل سیستم اتریوم توسط یک سیستم جهانی به اصطلاح \"گره‌ها\" پشتیبانی می‌شود. گره‌ها داوطلبانی هستند که کل بلاک چین اتریوم را در دسک تاپ خود بارگیری می‌کنند و کلیه قوانین اجماع سیستم را کاملا اجرا می‌کنند. این قوانین اجماع و همچنین بسیاری از جنبه های دیگر شبکه، توسط "قراردادهای هوشمند" تنظیم شده‌اند. این‌ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که بطور خودکار معاملات و سایر اقدامات خاص درون شبکه را با طرفین انجام دهند. بسیاری از افراد بر این باورند که قراردادهای هوشمند در آینده از اهمیت بسزایی برخوردار است، زیرا اجرای قراردادهای هوشمند، امنیتی را برتر از قانون قراردادهای سنتی، کاهش هزینه‌های معاملات مربوط به پیمانکاری و ایجاد اعتماد بین دو طرف خواهد کرد.

اتریوم توسط چه کسی ایجاد شد؟

در اواخر سال 2013، ویتالیک بوتین ایده خود را در کاغذ سفید توصیف کرد و برای تعدادی از دوستانش ارسال کرد. در نتیجه، حدود 30 نفر برای گفتگو درباره مفهوم اتریوم به ویتالیک مراجعه کردند. این پروژه در ژانویه سال 2014 به طور عمومی اعلام شد و تیم اصلی متشکل از ویتالیک بوتین، میهای آلیزی، آنتونی دی ایوریو، چارلز هوسکینسون، جو لوبین و گاوین وود بود. بوتین همچنین اترنیوم را در یک کنفرانس بیت کوین در میامی به نمایش درآورد و فقط چند ماه بعد این تیم تصمیم گرفت تا یک بودجه فروش اتر، نشانه بومی شبکه را برای تأمین بودجه این برنامه برگزار کند.

در اصل می‌توان گفت که اتریوم ساخته شده است تا کارهایی را انجام دهد که بیت کوین نتوانسته است انجام دهد. بجای ارز دیجیتال بیت کوین و رقابت، هدف اصلی اتریوم، ایجاد محیطی برای معاملات مالی بدون دخالت انسان بود.

طبق تعریف، اتریوم یک بستر نرم افزاری است که قصد دارد به عنوان یک اینترنت غیر متمرکز و همچنین یک فروشگاه اپلیکیشن غیرمتمرکز عمل کند. سیستمی همانند اتریوم به ارز نیاز دارد تا بتواند منابع محاسباتی مورد نیاز برای اجرای یک برنامه بپردازد.  اتریوم همانگونه که اشاره شد، نیازی به شخص ثالث برای پردازش پرداخت ندارد. با این حال، این پلتفرم فقط به عنوان یک ارز دیجیتال کار نمی‌کند، بلکه به عنوان "سوخت" برای برنامه‌های غیر متمرکز در شبکه عمل می‌کند. اگر کاربر بخواهد چیزی را در یکی از برنامه‌هایاتریوم  تغییر دهد، باید مبلغی را برای معامله پرداخت کند تا شبکه بتواند روند تغییر را پردازش کند.

آیا اتریوم مانند بیت کوین است؟

اتریوم و بیت کوین ممکن است به نوعی شبیه به هم باشند، اما واقعیت این است که آن‌ها تفاوت‌های زیادی با یکدیگر دارند. در حالی که بیت کوین تا به امروز به عنوان یک رمزنگاری موفق و نسبتا پایدار شناخته شده است، اتریوم یک پلتفرم چند منظوره است که ارز دیجیتالی فقط جزئی از برنامه‌های هوشمند قرارداد آن است.

اتریوم یا بیت کوین

از تفاوت‌های بیت کوین و اتریوم می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

  •  متوسط ​​زمان استخراج بلوک بیت کوین 10 دقیقه است، در حالی که زمان استخراج اتریوم بیش از 12 ثانیه نیست، این به معنی تأیید سریع‌تر است.
  • تفاوت عمده دیگر این است، که این روزها استخراج موفقیت آمیز بیت کوین به مقادیر عظیمی از توان و محاسبات نیاز دارد.  در حالی که تعداد واحدهای بیت کوین 21 میلیون واحد است، برای پلتفرم غیر متمرکز اتریوم مقدار و سقف مشخصی در نظر گرفته نشده است. 
  •  شاید مهمترین تفاوت بین این دو پلتفرم این باشد که کد داخلی اتریوم، کامل است، این بدان معنی است که به معنای واقعی کلمه همه چیز را می‌توان محاسبه کرد تا زمانی که قدرت محاسباتی کافی و زمان لازم برای انجام این کار وجود داشته باشد، در حالی که بیت کوین این توانایی را ندارد. 

به صورت کلی نمی‌توان گفت که اتریوم بهتر است یا بیت کوین! زیرا هر کدام ویژگی و کارایی‌های متفاوتی دارند و دارای اهداف یکسانی نیستند.


بیشتر بخوانید: ارز دیجیتال چیست؟ هرآنچه باید در این باره بدانید


اتریوم چگونه کار می‌کند؟

همان طور که در مطالب بالا به آن اشاره شد، اتریوم پلتفرمی غیرمتمرکز برای اجرای قراردادهای هوشمند است. قراردادهای هوشمند در اصل توسط برنامه نویسان نوشته می‌شوند و در اصل بدون توقف و به صورت غیرمتمرکز هستند. این قراردادها روی بلاک چین‌های اتریوم اجرا و پیاده سازی می‌شوند. همان طور که بیت کوین دارای بلاک چین است، اتریوم هم بلاک چین مخصوص به خودش را دارد. اما با این تفاوت که در اتریوم شاهد یک بلاک چین عمومی هستیم، به این معنا که همه اعضای پلتفرم اتریوم در تایید تراکنش‌ها نقش دارند. 

اتریوم

در بیت کوین تاریخچه تراکنش‌ها ذخیره می‌شوند، اما در اتریوم نودها از وضعیت قراردادهای هوشمند نگهداری خواهند کرد. در اتریوم، نودها ماشین مجاز هم اجرا می‌کنندماشین مجازی اتریوم (EVM) یک نرم افزار است و روی شبکه‌های نودهای اتریوم اجرا می‌شود و زمان و حافظه در اختیار کاربر مورد نظر قرار خواهد داد. استفاده از این ماشین‌های مجازی، روند برنامه‌های بلاک چین را تسریع می‌کند و همچنین می‌توانید از بلاک چین اتریوم برای چندین برنامه مختلف استفاده کنید

از اتریوم برای چه مواردی می‌توان استفاده کرد؟

در مورد کابردهای اتریوم می‌توان گفت که اولین و مهمترین کاربرد آن این است که اتریوم به توسعه دهندگان اجازه می‌دهد تا برنامه‌های غیر متمرکز را بسازند و مستقر کنند. علاوه بر این، هرگونه خدمات متمرکز می‌تواند با استفاده از بستر اتریوم غیرمتمرکز باشد. پتانسیل پلتفرم اتریوم برای ساختن اپلیکیشن‌ها به غیر از خلاقیت سازندگان محدود به چیز دیگری نیست.

اتریوم همچنین می‌تواند برای ساخت سازمان‌های خودمختار غیر متمرکز (DAO) استفاده شود. DAO یک سازمان کاملا مستقل و غیرمتمرکز است که هیچ رهبر واحدی ندارد. DAO با کد برنامه نویسی، بر روی مجموعه‌ای از قراردادهای هوشمند که روی اتریوم نوشته شده است، اداره می‌شود. این کد برای جایگزینی قوانین و ساختار یک سازمان سنتی، از بین بردن نیاز مردم و کنترل متمرکز طراحی شده است.

اتریوم همچنین به عنوان بستری برای راه اندازی ارزهای رمزنگاری دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد. به دلیل استاندارد توکن ERC20 که توسط بنیاد اتریوم تعریف شده است، سایر توسعه دهندگان هم‌ می‌توانند نسخه‌های خود را از این نشانه صادر کرده و با ارائه سکه اولیه (ICO) وجه خود را جمع آوری کنند. در این استراتژی جمع آوری سرمایه، صادرکنندگان نشانه مبلغی را که می‌خواهند جمع کنند، تعیین می‌کنند، آن را در فروش جمعی ارائه می‌دهند و در عوض اتر دریافت می کنند. میلیاردها دلار در دو سال گذشته توسط ICO بر روی پلتفرم اتر جمع آوری شده است.

اتریوم اخیرا استانداردی جدید با نام ERC721 را برای ردیابی دارایی‌های بی‌نظیر دیجیتال ایجاد کرده است. یکی از بزرگ‌ترین موارد استفاده در حال حاضر برای چنین نشانه‌ها جمع آوری دیجیتال است، زیرا زیرساخت‌ها به کاربران این امکان را می‌دهند که مالکیت کالاهای دیجیتال کمیاب را اثبات کنند. در حال حاضر بسیاری از بازی‌ها با استفاده از این فناوری ساخته می‌شوند.

 از طرف دیگر، بلاک چین اتریوم می‌تواند مشتریان را قادر سازد تا منشاء کالایی را که خریداری می‌کنند، ردیابی کنند، در حالی که اجرای قراردادهای هوشمند می‌تواند تجارت ایمن و سریع را برای هر دو طرف تضمین کند. فن آوری بلاکچین، توانایی تحول در خدمات مبتنی بر وب و همچنین صنایع با رویه‌های طولانی مدت قراردادی را دارد. 

 مزایای پلتفرم‌های غیر متمرکز اتریوم چیست؟

پلتفرم اتریوم از تمام خصوصیات فناوری بلاک چین که در آن اجرا می‌شود، بهره می‌برد و از هرگونه مداخله شخص ثالث کاملا مصون است، به این معنی که تمام برنامه‌های غیر متمرکز و DAO هایی که در شبکه مستقر شده‌اند به هیچ وجه قابل کنترل نیستند.

مزایای اتریوم

  • هر شبکه بلاک چین حول یک اصل اجماع شکل می‌گیرد، بدین معنی که تمام گره های موجود در سیستم باید بر روی هر تغییر ایجاد شده در آن توافق کنند. این امر امکان کلاهبرداری و مداخله را از بین می‌برد و شبکه را اثبات می‌کند.
  • اتریوم غیرمتمرکز است و این بدان معناست که هیچ نقطه شکست احتمالی وجود ندارد. از این رو، اتریوم همیشه فعال است و تمام برنامه‌ها همیشه آنلاین خواهند ماند و هرگز خاموش نمی‌شوند. (این مورد می‌تواند یکی از مهمترین ویژگی‌های اتریوم باشد.)
  •  غیر متمرکز بودن و امنیت رمزنگاری باعث می‌شود شبکه اتریوم به خوبی از حملات احتمالی هک و فعالیت های کلاهبرداری محافظت شود. بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که اتریوم از امنیت بالایی برخوردار است.

برخی از مهمترین معایب اتریوم کدم‌امند؟

با وجود این واقعیت که قراردادهای هوشمند باعث اثبات خطای شبکه می‌شوند، آنها فقط می‌توانند به اندازه افرادی که کد را برای آن‌ها می‌نویسند، کاربردی و دارای مزایا باشند. به یاد داشته باشید که همیشه جایی برای خطای انسانی وجود دارد و هر اشتباهی در کد ممکن است مورد سوء استفاده قرار بگیرد. اگر این اتفاق بیفتد، هیچ راه مستقیمی برای متوقف کردن حمله هکرها یا سوء استفاده از اشتباه گفته شده وجود ندارد. تنها راه ممکن برای این کار ، دستیابی به یک اجماع و بازنویسی کد زمینه‌ای است که این موضوع کاملا بر خلاف اصول بلاک چین است. 

چه برنامه هایی در اتریوم ایجاد شده است؟

در شبکه اتریوم، کاربران می‌توانند قراردادهای هوشمند را بنویسند، مدیریت و پیاده سازی کنند. از طرف دیگر، از طریق افزونه MetaMask برای Google Chrome و Firefox میتوان به شبکه اتریوم دسترسی پیدا کرد.

پلتفرم اتریوم پتانسیل اختلال عمیق در صدها صنعت را دارد که در حال حاضر به کنترل متمرکز مانند بیمه، دارایی، املاک و مستغلات وابسته است. در حال حاضر، این بستر برای ایجاد برنامه‌های غیرمتمرکز برای طیف گسترده‌ای از خدمات و صنایع مورد استفاده قرار می‌گیرد. در زیر لیستی از برخی از قابل توجه ترین آنها وجود دارد.

  •  Gnosis یک بازار پیش بینی غیرمتمرکز است که کاربران را قادر می‌سازد تا به هر چیزی از آب و هوا تا نتایج انتخابات رأی دهند.
  • : EtherTweetاین برنامه قابلیت‌های خود را از توییتر می‌گیرد و یک پلتفرم  ارتباطی کاملا بدون سانسور را در اختیار کاربران قرار می‌دهد.
  • Weifund  : یک بستر باز برای کمپین‌های تأمین مالی برای اجرای قراردادهای هوشمند است.
  •  Uportشناسه خودمختاری را در اختیار کاربران قرار می‌دهد که به آنها امکان می‌دهد تا تأیید‌ها را جمع کنند، بدون رمز ورود به سیستم وارد شوند، معاملات را به صورت دیجیتالی امضا کرده و با برنامه‌های اتریوم ارتباط برقرار کند.

بیشتر بخوانید: بلاک چین چیست؟ مفهوم بلاک چین به زبان ساده و 10 مورد از مهمترین کاربردهای بلاک چین 


چگونه اتریوم بخریم؟

دو روش اصلی برای به دست آوردن اتریوم وجود دارد؛ خرید اتریوم و استخراج آن.

رایجترین و شاید راحت‌ترین راه خرید اتر، خرید آن در صرافیها است. تمام کاری که شما باید انجام دهید این است که مبادله‌ای را پیدا کنید که در اتریوم تجارت کند، سپس یک حساب کاربری تنظیم کنید و از حساب بانکی، یا در برخی موارد حتی از کارت بانکی خود برای خرید انواع اتر استفاده کنید. سپس آن‌ها باید در یک کیف پول ذخیره شوند، که می‌تواند توسط خود مبادله، مرورگر اتریوم یا سایر خدمات تخصصی دیگر ارائه شود.

از طرف دیگر، شما می‌توانید اتریوم را از طریق تجارت همتا به همتا بدست آورید و هزینه آن را با هر ارز توافق شده، از جمله بیت کوین و سایر ارزهای رمزپرداخت بپردازید. این کار هم به صورت آنلاین و هم به صورت حضوری قابل انجام است. معاملات همتا به همتا در بین کاربران بیت کوین بسیار محبوب است. اما به دلیل عرضه نامحدود توکن‌های اتر و ناشناس بودن کامل کاربر در خط مقدم سیستم، اتر معمولا از طریق صرافی‌ها خریداری می‌شود.

روش دیگر به دست آوردن اتریوم، استخراج آن‌هاست. استخراج یا ماینینگ نیازمند سیستم سخت افزاری و برق است. به یاد داشته باشید که استخراج اتریوم با سیستم‌های خانگی هم قابل انجام است اما به هیچ عنوان به صرفه نیست.

بهترین و متداول ترین روش خرید اتریوم، به خصوص برای کابران ایرانی، خرید از سایت معتبر لوکال بیت‌کوینز و سپس تبدیل آن در صرافی‌های معتبر خارجی به اتریوم است.

 آینده اتریوم

علیرغم اینکه اتریوم، تقریبا مانند بیت کوین، چندین سال است که فعالیت دارد، اما بسیاری از کارشناسان بر این باورند که این یک فناوری مختل کننده است و نه تنها به طور کامل می‌تواند شیوه کار اینترنت را تغییر دهد، بلکه انقلابی در خدمات و صنایع ایجاد خواهد کرد. ویتالیک بوترین خالق  اتریوم، در مصاحبه‌ای اخیر، اظهار داشت که قصد دارد اتریوم را به عنوان سکوی اصلی مرتبط با بلاک چین، با تمرکز بر موضوعات فنی و بهبود امنیت در آینده حفظ کند.

به طور کلی، نظرات در مورد آینده اتریوم در میان کارشناسان رمزنگاری، مثبت است. با این حال، بسیاری از کارشناسان مالی وجود دارند که علی رغم موفقیت فوق العاده و ثبات نسبی بیت کوین و اتر و همچنین اهمیت غیرقابل انکار فن‌آور‌ی‌ها، هنوز در حال پیش بینی احتمال سقوط آن‌ها در آینده‌ای نزدیک هستند.

آینده اتریوم

 بهتر است بدانید که در سال 2017، قیمت اتریوم 10000 درصد افزایش داشته است، به عبارتی یعنی 101 برابر! پس از ژانویه 2018 قیمت اتر، به روند نزولی شدید دست یافت و ارزش آن در سال 2017 به بیت کوین نزدیک شد، برخی از کارشناسان بر این باورند که این ارز دیجتال بتواند در جدول ارزها، حتی از بیت کوین هم عبور کند.   

 ارزش اتریوم و مشهورترین کیف پول‌های اتریوم

 اتر در حال حاضر 10 میلیارد دلار ارزش دارد که این مبلغ تنها یک سوم ارزش بیت کوین است. با این حال، این یکی از ارزشمندترین ارزهای دیجیتال در بازار است. اکنون ارزش هر اتر (ETH) را در حدود 126 دلار است. برای اتریوم کیف‌های زیادی توسعه داده شده‌اند، که در ادامه قصد داریم برخی از مشهورترین و امن‌ترین کیف پول های اتریوم را مورد بررسی قرار دهیم.

کیف پول سخت افزاری  TREZOR

این کیف پول را می‌توان اولین کیف پول ارز تریوم دانست. یکی از ویژگی‌های مهم کیف پول ترزور که علاوه بر قابلیت‌های امنیتی به سادگی می‌توان از آن استفاده کرد. با تهیه این کیف پول علاوه بر استفاده از ارز اتریوم و بیت کوین، شما می‌توانید چندین ارز دیگر را هم به صورت امن ذخیره کنید.

کیف پول میست  (Mist)

 استفاده از این کیف پول برای افراد مبتدی توصیه نمی‌شود، زیرا برای اجرای این نرم افزار به مشخصات سخت افزاری و اجرای کامل کل داده‌های بلاک چین نیازمند است. وقتی میست را نصب می‌کنید، باید دقیقا همان لحظه بلاک چین اتریوم را دانلود کنید و با نودها همگام شوید.

کیف پول MyEtherWallet

مای‌اترولت (MyEtherWallet) یکی از شناخته شده‌ترین و پرکاربردترین کیف پول‌های اتریوم است. این پلتفرم با کد متن باز بوده و سرور آن توسط هیچ شخص ثالثی کنترل نخواهد شد و به کاربران اجازه نوشتن و دسترسی به قراردادهای هوشمند را خواهد داد.

کیف پول های اتریوم

کیف پول موبایل Coinomi

 همان طور که از اسم آن مشخص است، این کیف پول در بستر موبایل توسعه داده شده است. در مورد ارز تریوم باید گفت که این ارز دارای کیف پول‌های بسیاری در بستر موبایل است که از مهمترین آن‌ها می‌توان به کیف پول کوینومی اشاره داشت. کوینومی در حال حاضر برای سیستم عامل اندروید و iOS در دسترس افراد است و این کیف پول کلیدهایتان را درون دستگاه نگه می‌دارد و اجازه‌ی ذخیره‌ ۱۸ کوین مختلف و ۲۱۴ توکن را به کاربران خواهد داد.

در نهایت می‌توان گفت که هر کدام از این کیف پول‌ها از امنیت بالایی برخورداراند و در برابر هکرهای آنلاین و سرقت‌های آنلاین بسیار ایمن هستند. 

 برگرفته شده از :

blockgeek، cointelegraph

پست های مرتبط

0 نظرات

نظر شما