نکات مهم در تشکیل پرتفوی سهام (بهترین سبد سهام)؛  5 نکته مهم و کاربردی
کاربر سمیرا محمدی

نویسنده

نکات مهم در تشکیل پرتفوی سهام (بهترین سبد سهام)؛ 5 نکته مهم و کاربردی

وقتی افراد وارد بازار بورس می‌شوند و قصد سرمایه گذاری در این بازار پر بازده را دارند، مطمئنا در همان ابتدا واژه سبد سهام  Stock portfolio را به کرات خواهند شنید؛ اما قطعا پس از گذشت مدتی از زمان سرمایه گذاری با این مفهوم سرو کار خواهند داشت. به زبان ساده می‌توان گفت که سبد سهام به معنی اختصاص سرمایه به چند سهم به منظور کاهش ریسک سرمایه گذاری می‌باشد. در حقیقت فرد سرمایه گذار، به جای اینکه کل دارایی خودر ا بر روی یک سهم سرمایه گذاری کند، آن را بر روی چند سهم مختلف سرمایه گذاری خواهد کرد که این مسئله برای او افزایش سود و کاهش ریسک سرمایه را در پی خواهد داشت.

در دنیای بورس، زمانی که بازار رونق پیدا می‌کند، به نظر می‌رسد که فروش سهام برای هر مقدار کم‌تر از قیمتی که آن را خریداری می‌کنید، غیر ممکن است. تمام افرادی که در این بازار فعالیت دارند، از این موضوع معطل هستند که هرگز نمی‌توان از آنچه که هرلحظه در بازار انجام می‌شود، مطمئن بود، اما واقعا چطور می‌توان حساب شده و دقیق در این بازار قدم برداشت و بهترین سبد سهام را تشکیل داد؟ بهتر است در ادامه این مطلب با نکات مهم و ضروری در رابطه با تشکیل بهترین سبد سهام با ما همراه باشید.

نکات مهم در تشکیل بهترین سبد سهام

 به یاد داشته باشید که تشکیل سبد سهام به استراتژی شما در بازار بورس بستگی خواهد داشت و باید با احتیاط و به گونه‌ای سهام تشکیل دهید که هم مورد اعتماد باشد و هم پیش بینی شما از آینده در مورد سرمایه را برآورده کند. جالب است بدانید که بسیاری از سرمایه گذاران این نکات مهم و ضروری را جزئی می‌پندارند و تصور آنان این است که رعایت این نکات  در میزان ریسک و موفقیت آنان سودی زیادی نخواهد داشت؛ اما بهتر است بدانید که رعایت این نکات هر چند ریز و جزئی در میزان موفقیت و به دست آوردن سود بیشتری در بازار بورس به شما کمک خواهد کرد. 

1.با یک یک هدف روشن و مشخص در مورد سبد سهام سرمایه گذاری خود تصمیم بگیرید.
به یاد داشته باشید که سبد سهام سرمایه گذاری شما باید اهداف مشخصی داشته باشد. باید بدانید از پول خود چه انتظاری دارید؟ در غیر این صورت، شما مثل یک کشتی در دریا خواهید بود، بدون جهت و بدون هدف! همچنین باید بازده زمانی برای هدف خود تعیین کنید. به این منظور که چه مقدار پولی را برای سرمایه گذاری کنار گذاشته‌اید و در چه مدت زمانی می‌خواهید به هدف خود در سرمایه گذاری برسید. 

2. گردش سرمایه را به حداقل برسانید.

اگر شما مایل به راه اندازی یک کسب وکار برای حداقل پنج سال آینده هستید، خرید سهام را در نظر بگیرید و قبول کنید که بازار سهام کوتاه مدت غیرمنطقی و ناپایدار است. شما باید چیزهایی را نگه دارید که در طول زمان با ارزش بیشتری رشد می‌کنند و درآمد بالاتری را به ازای هر سهم می‌توانند برای شما داشته باشند.

بهترین سبد سهام

3.هزینه های خود را پایین نگه دارید.
هر مبلغی که شما در کمیسیون‌های کارگزاری و موارد مختلف در سرمایه‌گذاری در نظر می‌گیرد، برای شما یک ارزش است. چیزی که ممکن است در ابتدا به نظر مقدار کمی برسد، اما با گذشت زمان باعث از دست رفتن مقداری زیادی از هزینه‌های شما شود که شما هرگز نمی‌توانید آن را بازیابی کنید. بنابراین بهتر است هزینه‌های خود را پایین نگه دارید.

4. میزان ریسک خود را در نظر بگیرید.

یکی از نکات قابل توجه در سبد سهام این است که وقتی سرمایه گذاری می‌کنید، باید به این نکته توجه داشته باشید که چه میزان از ریسک برای شما قابل تحمل است؟ هرفردی بر اساس میزان ریسک پذیری، می‌تواند استراتژی و هدف سرمایه گذاری خود را تعیین کند. به عبارتی بهتر، باید فرد سرمایه گذار شرایط مالی خود را در نظر بگیرد و این شرایط مالی از عوامل مهم در انتخاب سبد سهام است که با میزان ریسک پذیری افراد ارتباط مستقیمی دارد.

5. به یک سرمایه گذاری مشخص یا تعداد محدود اعتماد نکنید.

هیچ دلیلی وجود ندارد که شما باید مقدار زیادی از پول خود را در یک بورس سهام داشته باشید. شما به راحتی می‌توانید به خرید سهام در شرکت‌های گوناگون بپردازید و چه بهتر که این سهم‌ها در صنعت‌های متفاوت باشند، تا اگر برای صنعت خاصی مشکلی پیش آمد، شما کمتر دچار زیان و ضرر شوید. بهترین کار این است که سهام خود را تقسیم کنید، البته هیچ قاعده و قانون مشخصی وجود ندارد که سهام شما باید به طور مساوی تقسیم شود، اما بهتر است مقدار سرمایه مشخصی به هر سهم اختصاص یابد.

پست های مرتبط

0 نظرات

نظر شما