کرونا، روزگار نفت را سیاه کرد
کاربر عمران صالحی

تحلیلگر بازارهای مالی--مدیرمالی--مشاور مالیاتی

کرونا، روزگار نفت را سیاه کرد

در حالی که بازارهای مالی ایالات متحده امریکا به لطف تسکین مالی و تزریق نقدینگی در این بازارها و همچنین تخصیص بودجه برای مقابله با ویروس کرونا توسط فدرال رزرو روند مثبتی را آغاز نموده اند کماکان نگرانی های تقاضای نفت، بر قیمت نفت تاثیر منفی می گذارد.

تخمین ضرر شرکت های هواپیمایی به دلیل گسترش ویروس کرونا نسبت به قبل دو برابر شده است اما این شرکت ها انتظار دارند در سال 2020 درآمدی بیش از 250 میلیارد دلار کسب نمایند. دقیقا مانند شرکت های هواپیمایی تقاضا برای نفت در هفته های گذشته بدتر شده است. چشم انداز تقاضای نفت با گسترش بیشتر ویروس کرونا در سطح جهان افت محسوسی داشته است به طوریکه اکثر تحلیل گران معتقدند قیمت نفت باز هم میتواند روند نزوای در پیش بگیرد.

امروز باید منتظر واکنش معامله گران به قیمت نفت WTI در مقاومت  دلاری باشیم. معاملات آتی نفت تگزاس نسبت به روزهای قبل کمی بیشتر شده و نفت تگزاس توانسته کمی از کف قیمتی خود فاصله بگیرد که تحلیل گران دلیل اصلی آن را توافق نامه  تریلیون دلاری می دانند اما برخی تحلیل گران معتقدند این توافق نامه روز  شنبه در کنگره تصویب نمی شود و باز هم شاهد روند نزولی نفت تگزاس خواهیم بود.

از سوی دیگر وخامت تقاضای برای این طلای سیاه در سطح جهان باعث شده معامله گران واکنش چندانی به خبر فوق از خود نشان ندهند. در حال حاضر تعطیلی بیشتر صنایع و همچنین محدودیت های سفر در کشورهای مختلف باعث شده تقاضا برای نفت همچنان کم باشد.

تحلیل بنیادی نفت

 در نمودارهای تحلیل تکنیکال نیز اندیکاتورها حکایت از روند نزولی نفت تگزاس دارند و تا زمانی که قیمت زیر 36.7 دلار باشد روند همچنان نزولی است. در این بین اگر روسیه و عربستان سعودی بتوانند به توافقی دست یابند و جنگ نفتی را به اتمام برسانند می توان امید داشت قیمت نفت به زودی به بالای 37 دلار برسد و بار دیگر روند صعودی خود را آغاز نماید.

مهمترین حمایت ها و مقاومت ها در چارت های تکنیکال در قیمت های 36.7 و 20.52 دلار است. برای روز چهارشنبه سطح 24.5 دلار می تواند نقطه کلیدی برای نفت تگزاس باشد.

در چارت روزانه قیمت نفت دو سناریو وجود دارد

سناریوی اول : یک حرکت پایدار از قیمت 24.5 دلار شروع شود و بتواند از مقاومت مهم خود در 19.44 دلار عبور نماید در این صورت باید انتظار داشت نفت تا بشکه ای 10 دلار سقوط نماید. در این صورت ممکن است اکثر شرکت های نفتی با ورشکستگی مواجه شوند و از تولید نفت خودداری نمایند و فروش نفت متوقف شود.

سناریوی دوم : حضور خریداران در مقاومت کوتاه مدت 24.5 دلار است که می تواند با عبور از این مقاومت قیمت نفت در کوتاه مدت تا 30 دلار و سپس تا 36.7 دلار رشد نماید. 

پست های مرتبط

0 نظرات

نظر شما