آموزش خرید و فروش سهام به صورت آنلاین
کاربر سمیرا محمدی

نویسنده

آموزش خرید و فروش سهام به صورت آنلاین

اکثر افرادی که برای اولین بار وارد دنیای بورس می‌شوند، به دنبال بهترین و سریع‌ترین روش‌های ممکن برای خرید و فروش سهام هستند. یکی از این روش‌ها، خرید و فروش سهام در بورس بصورت آنلاین و اینترنتی است. همان طور که می‌دانید اولین اقدام شما، برای انجام کلیه معاملات در بازار پر بازده بورس، دریافت کد بورسی است. اگر تا به امروز کد بورسی  آنلاین را دریافت کرده باشید، می‌توانید خرید و فروش سهام را به صورت آنلاین انجام دهید.

خرید و فروش سهام  آنلاین به چه صورت انجام می‌پذیرد؟

روش اینترنتی و آنلاین خرید و فروش سهام از نظر عملکرد شبیه روش تلفنی است. همان طور که در روش تلفنی سرمایه گذار از طریق تماس تلفنی با سامانه مرکز تماس کارگزاری ، سفارش خرید یا فروش خود را با کارگزار ارائه می‌دهد و کارگزار پس از دریافت سفارش مذکور، آن را وارد سامانه معاملات بورس می‌کند، در روش اینترنتی هم مشتری پس از دریافت رمز عبور از شرکت کارگزاری، به سایت اینترنتی کارگزار مراجعه کرده و با تکمیل فرم‌های درخواست خرید یا فروش، به صورت آنلاین، سفارش خود را در سامانه کارگزار ثبت خواهد کرد.

نحوه خرید و فروش سهام به صورت آنلاین یا برخط به سادگی انجام می‌شود. در این روش شما یک قرار داد خرید و فروش اینترنتی را با کارگزار تکمیل کرده و پس از دریافت کد کاربری و رمز عبور، در هر ساعت از بازار به سایت کارگزاری مراجعه کنید و به راحتی خرید و فروش سهام را انجام دهید.

بهتر است به اصلی‌ترین نرم‌افزار‌های موجود که کارگزاری‌ها برای خرید و فروش سهام به صورت آنلاین یا برخط انجام می‌دهند، اشاره‌ای داشته باشیم:

  • تدبیرپرداز  (عمومی)
  • آساتریدرآگاه (اختصاصی کارگزاری آگاه)
  • فارابیکسو  (اختصاصی کارگزاری فارابی)
  • صحرا  (نسبتاً عمومی)
  • داتکس (اختصاصی کارگزاری پاسارگاد)
  • مفید تریدر(اختصاصی کارگزاری مفید)

همان طور که می‌دانید روش‌هایی که شما می‌توانید از طریق آن‌ها به خرید و فروش سهام بپردازید، به 3 دسته تقسیم خواهد شد که عبارتند از:

  • مراجعه حضوری به کارگزاری و ارائه سفارش خرید یا فروش
  • سفارش تلفنی به کارگزار
  • سفارش اینترنتی به کارگزار
  • معاملات سهام در بورس بصورت آنلاین (بر خط)

معمولا این سه روش یک نکته مشترک دارند و آن هم این است که در هر کدام از این روش‌ها، مشتری سفارش خود را به شرکت کارگزاری ارائه خواهد داد و این کارگزار است که درخواست مشتری را وارد سامانه معاملات خواهد کرد، بنابراین؛ مشتری به صورت مستقیم اقدام به خرید یا فروش سهام اوراق بهادار نخواهد کرد. اما آنچه که قرار است در این مطلب به آن پرداخته شود، بررسی معاملات سهام در بورس به صورت آنلاین یا (برخط) است.

آنچه که این روش را از سایر روش‌های مذکور متمایز می‌سازد، این است که روش آنلاین، این امکان را فراهم می‌کند که سرمایه گذار خرید و فروش سهام را مستقیما بدون نیاز به حضور کارگزار، وارد سامانه معاملات بورس کند.

خرید و فروش سهام به صورت آنلاین

روش معاملات بر خط چه مزایایی دارد؟

جذابیت معاملات بر خط یا انلاین برای سرمایه گذاران به حدی است که با وجود گذشت تنها دوسال از راه اندازی این سامانه در بورس ایران، هم اکنون تعداد زیادی از سهامداران از این روش برای خرید و فروش سهام استفاده خواهند کرد. بر اساس برخی از آمارهای ارائه شده در نیمه نخست سال 1391، بیش از 35 درصد از سهام داران بورس از روش آنلاین استفاده کرده‌اند که این آمار به سرعت در حال افزایش است. اما ممکن است سوال مطرح شده این باشد که چرا روش معاملات آنلاین تا این اندازه برای سرمایه گذاران جذابیت دارد؟ بهتر است به بررسی دلائل مختلف در این زمینه بپردازیم؛

1.سرعت عمل در خرید و فروش سهام

یکی از نکات مهم در سرمایه گذاری بورس، سرعت عمل در تصمیم گیری بر اساس اطلاعات است. بدین معنا که به محض دریافت اطلاعات معتبر، در خصوص یک سهم، سرمایه گذار باید در کمترین زمان نسبت به خرید یا فروش آن سهم، تصمیم گیری کند. چه بسا چند دقیقه و یا حتی چند ثانیه تاخیر در فرآیند خرید یا فروش یک سهم، ممکن است باعث شود که سرمایه گذار مجبور شود، سهم مورد نظر خود را با قیمت بالاتری خرید کند و یا سهمی را که در اختیار دارد با قیمت کمتری بفروشد. معمولا در روش‌های سنتی که در مباحث بالا به آن‌ها اشاره شد، زمان بیشتری طول می‌کشد، تا کارگزار درخواست را وارد سامانه معاملاتی کند، در حالی که در روش برخط، فرد سرمایه گذار می‌تواند تنها با در اختیار داشتن یک رایانه متصل به اینترنت در کمترین زمان ممکن، نسبت به خرید و فروش سهم مورد نظر خود اقدام کند.

2. حذف محدودیت زمانی و مکانی در سرمایه گذاری

 با استفاده از معاملات آنلاین سرمایه گذار می‌تواند با در اختیار داشتن یک سیستم متصل به اینترنت در منزل و یا حتی در محل کار خود، به صورت مستقیم بدون محدودیت مکانی و زمانی، خرید و فروش سهام را انجام دهد. بنابراین مشکلات مراجعه حضوری اعم از محدودیت دسترسی به کارگزارن بورس، ترافیک، آلودگی هوا، صرف وقت و زمان بسیار زیاد و دیگر موارد ، در این روش وجود ندارد و سرمایه گذار می‌تواند از دورترین مناطق هم اقدام به سرمایه گذاری در بورس کند.

3. کاهش اختلاف احتمالی بین مشتری و کارگزاری

در برخی ازموارد دیده می‌شود که بین مشتری و کارگزار اختلاف ایجاد می‌شود. مثلا ممکن است مشتری اعتراض داشته باشد که کارگزار درخواست او را در وقت تعیین شده وارد سامانه معاملاتی نکرده است و بخاطر این تاخیر متحمل ضرر و زیان شده است، در حالی که کارگزار چنین ادعایی را قبول ندارد. در صورتی که در روش معاملات بر خط این گونه موارد دیده نمی‌شود ، زیرا مشتری به صورت مستقیم درخواست خرید و فروش سهام را خواهد داد و دیگر هیچ کارگزاری در این میان، دخیل نیست.

 4. استقلال کامل در تصمیم گیری سرمایه گذار

 در روش‌های سنتی به این دلیل که سفارش‌های مشتریان توسط افراد شاغل در شرکت سرمایه گذاری، وارد سامانه معاملات می‌شود، این احتمال وجود دارد که در مواردی هرچند بسیار محدود، برخی از خطاهای انسانی، در کیفیت ثبت درخواست مشتریان در سامانه معاملات رخ دهد. در حالی که در معاملات آنلاین تنها خود سرمایه گذار تصمیم گیرنده است و هیچ شخص ثالثی در این میان وجود ندارد، پس استقلال کامل شخص سرمایه گذار رعایت می‌شود.

5. نقل و انتقال وجوه لازم برای سرمایه گذاری به صورت الکترونیک

در روش معاملات برخط سهام در کمترین زمان ممکن، پس از انجام معامله، مبلغ مورد نیاز برای خرید سهام به همراه کارمزد مربوطه به صورت خودکار از حساب الکترونیکی مشتری کسر خواهد شد، بنابراین؛ برای دریافت و پرداخت وجه نیاز حضوری به بانک نیست و مشتری می‌تواند در هر لحظه از زمان می‌تواند آخرین وضعیت مالی و موجودی حساب خود را چک کند.

 سخن آخر

تمام مزایای خرید و فروش سهام به صورت آنلاین به تمام موارد گفته شده، ختم نخواهد شد. یکی از مهمترین مزیت های این روش برای بازار سرمایه این است، که روش برخط به عنوان تسهیل فرآیند سرمایه گذاری در بورس به رشد و توسعه مداوم بازار سرمایه و فراگیر شدن این بازار در بین قشرهای مختلف جامعه، بسیار کمک خواهد کرد.

 

 

 

 

پست های مرتبط

0 نظرات

نظر شما