آشنایی با مدیریت ریسک در بازارهای مالی؛ سرمایه گذاران در این زمینه چه اقدامی باید انجام دهند؟
کاربر سمیرا محمدی

نویسنده

آشنایی با مدیریت ریسک در بازارهای مالی؛ سرمایه گذاران در این زمینه چه اقدامی باید انجام دهند؟

قطعا اکثر شما این جمله را شنیده‌اید که کلیه افرادی که وارد بازار سرمایه گذاری می‌شوند، شکست می‌خورند و تنها ده درصد از این افراد، در این بازار پر بازده موفق خواهند شد. یکی از مسائلی مهمی که آشنایی شما با آن، تا حدود زیادی می‌تواند به شما در میزان سود و موفقیت و یا حتی شکست در بازارهای مالی کمک کند و نقش بااهمیتی در اکثر معاملات دارد، مدیریت ریسک است.

 بدون شک در یک سرمایه گذاری موفق، سه عامل مهم و ضروری نقش مهم و کلیدی دارند. بهتر است قبل هر چیزی به معرفی این سه عامل در این مقاله بپردازیم و در نهایت به تعریف و بررسی مدیریت ریسک اشاره‌ای داشته باشیم. این سه عامل عبارتند از : "روانشناسی و خودشناسی در انجام معاملات، مدیریت ریسک در سرمایه گذاری و تحلیل ورود و خروج در معاملات"  اکثر افراد موفق نقش دو فاکتور اصلی یعنی روانشناسی فردی در انجام معاملات و مدیریت سرمایه و میزان ریسک در کلیه معاملات مالی را پررنگ‌تر و بااهمیت‌تر از تحلیل موقعیت‌های بازار می‌دانند. آنچه که قرار است در این مطلب به آن بپردازیم؛ مدیریت ریسک در سرمایه گذاری و اهمیت آن در کلیه معاملات مالی است. در ادامه این مطلب با ما همراه باشید.

مدیریت ریسک در بازارهای مالی

 به یاد داشته باشید که ریسک از دنیای سرمایه گذاری جداناپذیر است. مدیریت ریسک، در اصل  فرآیند شناسایی، تحلیل و پذیرش یا کاهش عدم قطعیت در تصمیمات سرمایه گذاری است.

در مورد مدیریت ریسک در کلیه بازارهای مالی می‌توان گفت افرادی وجود دارند که هم در بحث تحلیل و هم در بحث سرمایه گذاری همیشه به صورت درست و با برنامه عمل می‌کنند، اما زمانی که بحث روانشناسی و یا مدیریت فردی مطرح می‌شود، این افراد ممکن است بر اثر ترس، طمع و یا حتی بر اثر وسواس زیاد در این زمینه، در سود و زیان‌هایی کمتر از آنچه که برنامه ریزی کرده بودند، از معاله خارج شوند و بحث تحلیل و مدیریت سرمایه را با این کار زیر پا بگذارند.

به طور مثال می‌توان گفت اگر فردی تحلیل صحیحی نسبت به شرایط ورود به یک معامله دارد، اما به دلیل ترس یا وسواس آن موقعیت را از دست می‌دهد و یا پس از دریافت سود مورد نظر در تحلیل به دلیل طمع ورزی از معامله خارج نمی‌شود و سود به دست آمده را از دست می‌دهد، در اصل شناخت صحیحی از روانشناسی فردی در انجام معامله ندارد. بنابراین به یاد داشته باشید که موارد مانند: طمع، ترس و یا وسواس و یا حتی غرور بیش از حد در انجام معاملات می‌تواند از مواردی باشد که افراد را به سمت اشتباهات در انجام سرمایه گذاری سوق دهد.

مدیریت ریسک

بهتر است برای آشنایی بهتر با مفهوم مدیریت ریسک، این مفهوم را با ذکر یک مثال توضیح دهیم:

یک تحلیلگر حرفه‌ای را در نظر بگیرید که نسبت به معاملاتی با سود بسیار از آن‌ها خارج می‌شود، نسبت به معاملاتی که جز ضرر چیزی برای آن ندارد، 9 به 1 است. اگر این تحلیگر مدیریت ریسک خود را بر اساس ریسک حداکثر و سود حداکثر در نظر بگیرد، چه خواهد شد؟

ریسک حداکثر در مقابل سود حداکثر، یعنی در هر معامله امکان از دست رفتن کل سرمایه در مقابل شناسایی سودی بیش از میزان سرمایه گذاری می‌باشد. در ادامه این مطلب، با فرض اینکه آن تحلیل گر با ده دلار وارد سرمایه شده و در مقابل ریسک حداکثر، سودی به اندازه موجودی (100درصد موجودی) به دست می‌آورد، شرایط را پیگیری خواهیم کرد:

معامله اول: تحلیل بسیار خوب و یک معامله سودآور                               نتیجه: میزان سرمایه 20 دلار

معامله دوم: تحلیل بسیار خوب و یک معامله سودآور                              نتیجه: میزان سرمایه 40 دلار

معامله دوم: تحلیل بسیار خوب و یک معامله سودآور                              نتیجه: میزان سرمایه 80 دلار

·          

·          

·          

معامله نهم: تحلیل قوی و یک معامله سودآور قوی                             نتیجه: میزان سرمایه 5120 دلار

معامله دهم: تحلیل قوی است اما معامله بر خلاف انتظار بازار است       نتیجه: میزان سرمایه صفر دلار

در مورد معامله دهم می‌توان گفت فرد تمامی سرمایه و سود خود را از دست خواهد داد، زیرا با تمام سرمایه موجود خود، وارد سرمایه گذاری شده و قاعدتا هر کجا که اولین زیان را محتمل بشود، کل سرمایه خود را از دست خواهد داد.

همان طور که در مثال‌های بالا متوجه شدید، شخص تحلیگر در نبود کنترل و مدیریت ریسک، همواره در معرض از دست دادن سرمایه و سود‌های بدست آمده، قرار دارد. این مثال نشان دهنده این است که حتی اگر فرد از نظر تحلیل در سطح بسیار بالایی باشد، اما مدیریت سرمایه را به هیچ وجه رعایت نکند، قاعدتا در پایان کار باید شاهد از بین رفتن موجودی خود باشد.

 تا اینجا به صورت خلاصه با مفهوم مدیریت ریسک در بازارهای مالی با ذکر یک مثال آشنا شدید.  همه ما می‌دانیم که ریس جزئی از زندگی است و برخی از افراد در برخی از شرایط، مایل هستند ریسک کنند و برخی دیگر اصلا تمایلی برای ریسک کردن در هیچ کاری ندارند. برخی از افراد وجود دارند، که به جای آنکه ریسک را به چشم یک ابزاری در جهت کسب سود و معاملات منطقی ببینند، به دنبال شرط بندی و هیجانات در معاملات هستند. معمولا این گونه افراد بعد از مدتی به ریسک عادت کرده و معاملات بعدی را با میزان ریسک بالاتری، انجام می‌دهند و این موضوع اصلا خوشایند نیست.

مدیریت ریسک در بازارهای مالی

سرمایه گذاران برای مدیریت ریسک سرمایه‌های خود چه اقدامی انجام دهند؟

·  بهتر است افراد سرمایه گذار برای اینکه سود بیشتری به دست آورند و کمتر دچار شکست شوند، مستقیما درگیر فعالیت سرمایه گذاری نشوند و به طور غیرمستقیم واحدهای صندوق‌های سرمایه‌گذاری را خریداری کنند.

·  سعی کنند، دانش خود را در زمینه بازارهای مالی بالا ببرند و زمانی که به اندازه کافی از علم و دانش برخوردار بودند، نسبت به سرمایه گذاری اقدام کنند.

·  به یاد داشته باشید که در تمامی بازارهای مالی باید دید بلند مدتی داشته باشید و با دید سرمایه گذاری کوتاه مدت وارد این گونه بازارها نشوید.

·   سعی کنید در بازار سهام به صورت شتابزده و با تصمیمات غیر آگاهانه، رفتار نکنید. هیجانات بازار سهام، به طور حتم سرمایه گذار را به سوی تصمیمات پرریسک رهنمون می‌سازد.

·  سعی کنید ریسک قابل تحمل خود را مد نظر داشته باشید و بر مبنای آن هر گونه سرمایه گذاری در بازار را انجام دهید.

·  برخی از افراد قصد سرمایه گذاری در بلند مدت را ندارند، در این صورت، بهتر است قیمت مشخصی برای ورود و خروج از یک سهام را به خود اختصاص دهند. با این عملکرد سرمایه گذار به محض مشاهده قیمت از آن سرمایه گذاری خارج خواهد شد، این قاعده به سرمایه گذار کمک خواهد کرد که بتواند بر طمع بیش از حد خود غلبه کند و مدیریت ریسک را کاهش دهید و به طور منطقی به انجام مبادلات بپردازید.

سخن پایانی

امروزه تمام مدیران به دنبال ابزار و تکنیک‌هایی هستند که بتوانند خطرات و پیامدهای ناشی از تصمیمات را کاهش دهند، مدیریت ریسک ابزار جدیدی است که در زمان کوتاه، توانسته است جایگاه مناسبی پیدا کند و از آنجایی که ماهیت فعالیت‌های تجاری و سرمایه گذاری به گونه‌ای است که کسب بازده مستلزم تحمل ریسک است، توجه به این نکته مهم ضروری است که با مدیریت ریسک بتوان تا حدودی زیادی به سمت و سوی موفقیت گام برداشت. درک کامل ریسک در اشکال مختلف می‌تواند به سرمایه گذار کمک کند، تا فرصت ها، موازنه تجاری، و هزینه های درگیر با رویکردهای سرمایه گذاری مختلف را درک کنند. از آنجایی که مبحث مدیریت ریسک یک مبحث طولانی و پیچیده است و توضیح مفصل این موضوع در این مبحث نمی‌گنجد، پیشنهاد ما به شما این است که برای آشنایی کامل با این مفهوم اگر مایل بودید، می‌توانید به بخش‌های دیگر سایت در رابطه با این مفهوم دسترسی داشته باشید.

پست های مرتبط

0 نظرات

نظر شما