نرخ بهره صفر درصدی در انتظار آمریکا
کاربر عمران صالحی

تحلیلگر بازارهای مالی--مدیرمالی--مشاور مالیاتی

نرخ بهره صفر درصدی در انتظار آمریکا

در پی انتشار ویروس کرونا و شیوع گسترده این ویروس در سطح جهان، بازارهای مالی جهان مخصوصا بازارهای بورس آمریکا با کاهش چشمگیری مواجه شده اند. در این بازارها شاخص VIX به رقم کم سابقه 72 رسیده است. همچنین دیروز شاهد ریزش بی سابقه شاخص داوجونر دز طول 1 روز بوده ایم.

اقتصاددانان دویچه بانک اعتقاد دارند در نشست ماه مارس فدرال رزرو آمریکا نرخ بهره با کاهش 1 درصدی مواجه شود و نرخ بهره آمریکا در یک ماه به صفر درصد برسد. موضوعی که در شرایط کنونی بازارهای مالی و همچنین ترس اقتصادی از آینده دور از انتظار نیست و هیچ سرمایه گذاری را متعجب نخواهد کرد. این احتمال وجود دارد فدرال رزرو به منظور حمایت از بازارهای بورس این کشور قبل از نشست 18 مارس نرخ بهره خود را کاهش دهد.

اگر این اتفاق در ماه مارس بیفتد تمام تمرکزهای به سمت کنفرانس مطبوعاتی رئیس بانک فدرال رزرو معطوف خواهد شد. این در حالی است که تقاضا در بازارهای مالی برای دلار به شدت بالا رفته و این مساله سبب افزایش قیمت دلار در برابر سای ارزها شده است. در حال حاضر دلار آمریکا یه دارایی امن به حساب می آید به همین خاطر تقاضا برای این واحد پولی رو به افزایش است.

پست های مرتبط

0 نظرات

نظر شما