تفاوت EPS و DPS در بورس چیست و هر کدام از این دو مفهوم چه کاربردی دارند؟
کاربر سمیرا محمدی

نویسنده

تفاوت EPS و DPS در بورس چیست و هر کدام از این دو مفهوم چه کاربردی دارند؟

پیش از این در مقالات قبلی، درباره اصلاحات رایج در بورس صحبت کردیم و اشاره داشتیم که هر فرد سرمایه گذار برای ورود به بازار بورس، برای اینکه بتواند سهم بیشتری به دست آورد، باید با این مفاهیم و اصلاحات به طور کامل آشنایی داشته باشد. در این مبحث قرار است به تعریف دو مفهوم رایج در بورس یعنی Eps و Dps بپردازیم و به این موضوع که تفاوت EPS  و DPS در بورس چیست؟ اشاره‌ای داشته باشیم. اگر از جمله افرادی هستید که به تازگی وارد بورس شده‌اید و با مفاهیم آن، آشنایی کامل ندارید، بهتر است قبل از هرچیزی آشنایی مختصری با هر کدام از این مفاهیم داشته باشید و در نهایت با تفاوت آن‌ها با یکدیگر آشنا شوید. در ادامه این مطلب با ما همراه باشید.

EPS به چه معناست؟

همان طور که می‌دانید سود و زیان یکی از مباحث مهم صورت‌های مالی شرکت‌ها است. یکی از پرکاربردترین مفاهیم بورسی که هر سرمایه گذار باید در مورد آن اطلاعات داشته باشد، EPS Earning Per Share  یا به اصطلاح همان "سود نقدی هر سهم" است. به عبارت بهتر می‌‌توان گفت که EPS عبارتست از "سود هر سهم که شرکت برای سال مالی که در پیش دارد، پیش بینی خواهد کرد." 

 در واقع EPS سود و زیان شرکت‌ها بر اساس عملکرد مالی در یک دوره زمانی مشخص شده را، تعیین می‌کند. به یاد داشته باشید، که دو شرکت می‌توانند رقم EPS  یکسانی داشته باشند اما یکی از آن‌ها، این رقم سود به ازای هر سهم (EPS) را با سرمایه‌گذاری کمتری بدست آورده است.

eps  در بورس

نکات مهم در مورد EPS

Ø     شرکت‌های بورسی باید بعد از گذشت هر فصل از سال مالی خود، هر سه ماه یکبار گزارش عملکرد خود را اعلام نمایند. این گزارش باید در تاریخ مقرر همان طور که اشاره شد، هر سه ماه یکبار در سایت کدال منتشر شود.

Ø     معمولا Eps پیش بینی شده در شرکت‌ها مبنای قیمت گذاری است. در این صورت یک سرمایه گذار قادر است، پیش بینی کند که آیا براساس شرایط موجود eps پیش بینی شده شرکت به واقعیت نزدیک است یا خیر؟

Ø     سود سازی و همچنین ادامه دار بودن شرکتی که Eps را پیش بینی کرده است، یکی از نکات مهمی است که نباید از آن غافل شد. کاملا واضح و مشخص است که شرکتی که در چندین دوره سوددهی خوبی داشته است، بهتر و حتی می‌توان گفت قابل اعتمادتر از شرکتی است که فقط در یک یا دو دوره سود زیادی به دست آورده است. البته باید این نکته را در نظر گرفت، که از آنجایی که Eps فقط یک پیش بینی است، ممکن است در طول سال دستخوش تغییرات زیادی شود و یا حتی ممکن است با گذشت زمان با پیش بینی آن عملکرد شرکت مربوطه بهتر و یا حتی بدتر شود.

DPS به چه معناست؟

مفهوم dps  مخفف عبارت dividend per share است. به عبارتی ساده‌تر می‌توان گفت، dps  آن قسمتی از eps است که بین سهامداران تقسیم می شود. معمولا به عنوان فردی که در دنیای بورس سرمایه گذار هستید، قطعا اطلاع دارید که شرکت‌ها سیاست‌های مختلفی در خصوص تقسیم سود دارند و عملکرد بسیاری از آن‌ها در این زمینه کاملا متفاوت از یکدیگر است. برخی از شرکت‌ها، اکثر سود را بین سهامداران تقسیم می‌کنند و برخی دیگر، مقدار اندکی از سود را تقسیم کرده و بخش اعظمی از آن را به تأمين نقدينگی مورد نياز برای مواقعی که به آن نیاز دارند، اختصاص می‌دهند. بنابراین می‌توان نتیجه گرفت اینکه چه مقدار از eps به عنوان dps بین سهام داران تقسیم می‌شود، کاملا به عملکرد و سیاست شرکت بستگی دارد و در مجمع شرکت تصمیم گیری می‌شود.

تفاوت EPS و DPS در بورس چیست؟

همان طور که در مباحث بالا به آن اشاره شد، DPS در اصل بخشی از EPS  است و بر مبنای سودهی شرکت‌ها تمرکز دارند. عمده‌ترین تفاوت این دو مفهوم این است که مقدار آن‌ها در اکثر مواقع باهم برابر نیست و معمولا مقدار dps از eps شرکت کمتر است.

 البته باید این را در نظر گرفت که ممکن است برخی از شرکت‌ها، بخشی از سود را نزد خود نگه دارند. در این گونه مواقع، مقدار dps از eps بیشتر شود. همان طور که می‌دانید، برای هرچیزی قانون خاص خودش وجود دارد، در این زمینه هم شرکت‌ها موظف هستند که طی 8 ماه سود نقدی سهام داران را پرداخت نمایند.

EPD و DPS

 سخن آخر

 سیاست و استراتژی هر شرکت در زمان پرداخت و میزان تقسیم سود با سایر شرکت‌ها متفاوت است و همان طور که گفته شد، معمولا هر شرکت عملکرد خاص خود را دارد. برای اینکه متوجه این موضوع شوید، بهترین راه این است که روند گذشته شرکت را بررسی کنید تا کاملا آگاه شوید که عملکرد آن‌ به چه صورت است؟ به یاد داشته باشید که EPS یا همان سود خالص هر سهم به شما کمک خواهد کرد که بتوانید صورت سود و زیان شرکت‌ها را بشناسید و از میان آن‌ها بهترین شرکتی که به سوددهی رسیده است و تا حدودی موفق بوده است را انتخاب کنید و با دید بهتری شروع به سرمایه گذاری نماید.

پست های مرتبط

0 نظرات

نظر شما