کنترل احساسات در بازارهای مالی؛ 3 راهکار موثر و کاربردی
کاربر سمیرا محمدی

نویسنده

کنترل احساسات در بازارهای مالی؛ 3 راهکار موثر و کاربردی

کنترل احساسات در بازارهای مالی از جمله نکات مهم و ضروری است که معمولا اکثر افراد و یا سرمایه گذاران از آن غافل هستند. بسیاری از افرادی که در دنیای بورس و معاملات هستند، در برخی از موارد، مقدار زیادی پول و سرمایه خود را از دست می‌دهند، وقتی به کنکاش و بررسی شکست آن‌ها می‌پردازید، متوجه خواهید شد که بسیاری از آن‌ها در زمینه تجارت و معاملات احساسات خود را کنترل نمی‌کنند و این یکی از بزرگ‌ترین اشتباهاتی است که هر تاجر یا سرمایه گذار می‌تواند مرتکب شود. در اصل می‌توان گفت یک سرمایه گذاری موفق، معامله‌ای است که به دور از احساسات و به صورت منطقی انجام شود. در این مطلب قصد داریم برخی از مهمترین مواردی که رعایت آن‌ها باعث می‌شود، بتوانید در بازارهای مالی احساسات خود را کنترل کنید تا سرعت تصمیم گیری شما افزایش یابد و در مقابل آن، شکست شما به میزان قابل توجهی کاهش پیدا کند، خواهیم پرداخت. در ادامه با ما همراه باشید.

چرا عدم کنترل احساسات در بازارهای مالی به ضرر افراد است؟

بسیاری از سرمایه گذارانی که به صورت عاطفی در مورد سهام‌های معاملاتی خود تصمیم می‌گیرند، تجارت‌های خود را از دست می‌دهند. مشکل اصلی عدم کنترل احساسات در بازارهای مالی این است که معمولا اگر افراد نتوانند احساسات خود را کنترل کنند، به طور یقین با برنامه ریزی هم پیش نخواهند رفت و خسارت‌های ناشی از معاملات عاطفی آن‌ها باعث از بین رفتن پول آن‌ها در بازار سهام خواهد بود. به یاد داشته باشید در بازارهای مالی عاطفی، شما نمی‌توانید به ثبات برسید. 

وقتی تجارت عاطفی و به دور از منطق اتفاق می‌افتد!

به جرات می‌توان گفت مهمترین مشکل افراد سرمایه گذار این است که آنان، یک برنامه تجاری سهامی ندارند. در اصل، افراد سرمایه گذار هیچ قانونی ندارند که تصمیمات آن‌ها را رهبری کند. از نظر بسیاری از روانشناسان در مورد عدم کنترل احساسات در بازارهای مالی، دو احساس بزرگ نقش پررنگ و بااهمیتی را ایفا می‌کند. "حرص و طع کسب پول" و دیگری "ترس"!

اگر شما بخواهید در معاملات به موفقیت برسید و میزان قابل توجهی از سود را از آن خود کنید، باید توانایی این را داشته باشید که بتوانید این دو احساس را در تجارت مدیریت کنید.

کنترل احساس در بازارهای مالی

کنترل احساسات در بازارهای مالی؛ چگونه احساسات خود را در بازارهای مالی کنترل کنید؟

به طور یقین می‌توان گفت که احساسات همیشه در معاملات سهام وجود دارند. هر تاجر ترس و طمع خودش را دارد. اما افراد سرمایه گذاری که تجربه‌هایی زیادی دارند و به تاکنون به میزان قابل توجهی از سود رسیده‌اند، یاد گرفته‌اند که با چه راهکارهای موثری بتوانند احساسات خود را در این بازار کنترل کنند. در اینجا راهکارها و قوانینی وجود دارند که به شما در کنترل احساسات خود در طی معاملات سهام کمک خواهد کرد.

1. برای خود یک برنامه کاری بنویسید.

بدون قوانین تجارت نکنید! شما باید فهرستی از قوانینی که فرآیند تجارت شما را توصیف می‌کند، برای خود تدارک ببینید. تحقیق و بررسی سهام، آماده سازی کسب وکار و کلیه روش‌های موثری که تاکنون در میزان موفقیت شما سهیم بوده‌اند، را در برنامه کاری خودقرار دهید. این کار به شما کمک خواهد کرد که بتوانید تجارت فعال به بهترین شکل ممکن و به دور از شکست‌های احتمالی داشته باشید. هر زمان که شما یک احساس منفی یا مثبت دارید، می‌توانید این قوانین را بررسی کنید و اینکه آیا مطابق با آن‌ها عمل می کنید یا خیر؟!

2. قبل از شروع ساعت معاملاتی در بازار تحقیق کنید.

تقسیم کارهای معاملاتی سهام شما بر عهده دو گروه عمده است. یکی از این دو گروه، مبتنی بر تحقیقات بازار است. از جمله وظایف گروه اول، کارهایی مانند: تحقیقات بازار، جستجوی انتخاب سهام، بررسی سهام، تجزیه و تحلیل بازار و نمودار  است. گروه دوم برای اجرا و مدیریت معاملات واقعی است. این گروه در اصل توضیح می‌دهد که چگونه باید ورودی‌هایی را مشخص کنید و در طول ساعات کاری بازار سهام شرکت کنید.

برای موفق شدن در بازارهای مالی و اینکه بتوانید به دور از احساسات به طور منطقی در مورد میزان سهام خود تصمیم بگیرید، همیشه باید روی یک گروه تمرکز کنید. زمانی که تحقیق می‌کنید، این کار را در یک وضعیت آرام انجام دهید، به طور معمول قبل از اینکه بازار باز شود یا بعد از بسته شدن بازار!  و یا اینکه زمانی را انتخاب کنید که بازار سهام آنقدر زیاد حرکت نمی‌کند که یک ساعت را صرف تجزیه و تحلیل کند.

کنترل احساسات در بازارهای مالی

3. سریعا به پیغام‌های شبکه‌های اجتماعی واکنش نشان ندهید.

اگر یک نکته مهم و جدید در مورد وضعیت بازارهای مالی را در شبکه های اجتماعی می‌بینید و یا اگر از منبعی که به آن اعتماد دارید، نکته‌ای را دریافت کنید، سعی کنید، آن را یک جا یادداشت کرده و بعدا مورد بررسی و ارزیابی قرار دهید! به یاد داشته باشید که نباید سریعا به هر گونه پیام‌ اجتماعی توجه داشته باشید و با اعتماد به اینگونه پیام‌ها، تجارت کنید.

 سخن آخر

معامله در بازار بورس، یک نوع تجارت است و باید به صورت تجارت جدی و یا کسب و کار به آن نگاه کرد. بازارهای مالی دقیقا جایی هستند که هر گونه احساسات در آن‌ها جایی ندارند و تنها جای تصمیم گیری‌های دقیق و برنامه ریزی شده است. به یاد داشته باشید که بزرگ‌ترین اشتباهی که یک معامله گر در بازار بورس می‌تواند، انجام دهد، این است که اجازه ندهد که احساسات او در کلیه مبادلات و تجارت‌هایش دخیل باشد. اگر سعی کنید، به عنوان یک سرمایه گذار هر نوع احساس را در خود کنترل کنید و قوانین و کاربردهای مربوط به این مسئله را در خودتان تقویت کنید، 90 درصد سهام شما از میزان موفقیت بهره‌مند خواهد شد و شاهد خسارت در این بازار نخواهید شد.

پست های مرتبط

0 نظرات

نظر شما