فارکس؛ بازار فارکس با سایر بازارهای مالی چه تفاوتی دارد؟
کاربر سمیرا محمدی

نویسنده

فارکس؛ بازار فارکس با سایر بازارهای مالی چه تفاوتی دارد؟

در مقالاتی پیش از این درباره سیستم معاملاتی فارکس صحبت کردیم، فارکس و یا اصطلاحا FX (Foreign exchange) به بازارهای جهانی اطلاق می‌شود که سرمایه گذاران، موسسات و بانک‌ها، در آن ارزهای احتمالی را مورد مبادله، خرید و فروش قرار می‌دهند. به عبارتی ساده‌تر، باید اشاره داشت که فارکس یکی از بزرگ‌ترین بازارهای تجاری است که گردش مالی زیادی در آن انجام می‌شود. طبق آمارهای بررسی گردش مالی سال 2019، بازارهای FX به 6/6 تریلیون دلار در روز در ماه آوریل 2019 رسیده است. وقتی صحبت از سرمایه گذاری می‌شود، یکی از سوالات مطرح شده این است که منظور سرمایه گذاری در بازار سهام است یا فارکس؟ ممکن است این سوال افرادی باشد که به تازگی قصد سرمایه گذاری دارند و اطلاعاتی دقیقی از بازار فارکس و بازارهای مالی ندارند. در ادامه این نوشتار با ما همراه باشید تا به بررسی فارکس با سایر بازارهای مالی بپردازیم.

تفاوت بازارهای مالی با یکدیگر

 قبل از اینکه بازار فارکس را با سایر بازارهای مالی مورد ارزیابی قرار دهیم، بهتر است نگاهی کلی به انواع بازارهای مالی داشته باشیم و در نهایت به تفاوت آن‌ها با بازار فارکس بپردازیم . در یک تقسیم بندی کلی بازارهای مالی را به 5 دسته تقسیم کرد:

اگر بخواهیم به بیانی ساده مطرح کنیم، باید بگوییم که در ابتدایی‌ترین حالت ممکن ، بازار مالی بستری است که به منظور خرید و فروش اوراق بهادار طراحی شده است. گذشته از بازار FX ، معامله گران در بازارهای مالی مختلفی  که وجود دارند، می‌توانند شرکت کنند و نسبت به خرید و فروش سهام اقدام نمایند.

تفاوت بازارهای مالی با یکدیگر

بازار کالا

بازار کالاها برای تسهیل خرید و فروش کالاهایی از جمله طلا، نقره، مس، ذرت، پنبه، شکر، قهوه و مواردی از این قبیل است. در اصل، در بازار کالا، کالایی وجود دارد که با یک قیمت مشخص تحویل مشتری خواهند شد. قسمت عمده معاملات در بازار کالا به منظور خرید، فروش و تحویل کالا در آینده صورت می‌پذیرد. کالاهای سخت و کالاهای جامد مانند طلا و نقره هستند که به طور معمول یک تورم محسوب می‌شوند. نفت، مس و آلومینیوم، فلزات صنعتی هستند و به طور معمول با چرخه تجارت در ارتباط هستند.

بازار اوراق قرضه

بازار اوراق قرضه یا معمولا از آن به عنوان "بازار درآمد ثابت" یا "بازار بدهی" یاد می‌شود. در این بازار اوراق قرضه توسط نهادهای مختلف عرضه خواهند شد. سرمایه گذاران اوراق قرضه (وام دهنده) را از صادرکنندگان (وام گیرندگان) خریداری می‌کنند و موافقت می‌کنند که ارزش اوراق (اصل اصلی) را بازپرداخت کنند، به همراه کوپن توافق شده (پرداخت دوره‌ای بهره به دارنده اوراق).

تفاوت فارکس با بازار سهام

بازار مبادلات ارزی

همانطور که گفته شد، گردش مالی روزانه بازار فارکس در آوریل 2019 به 6،6 تریلیون دلار عظیم رسیده است. براساس بررسی سه ساله گردش مالی در بازارها FX ، دلار آمریكا وضعیت ارز خود را حفظ كرد. سهم معاملات با یورو از یک طرف تا حدودی گسترش یافت و به 32 درصد رسید. در مقابل، سهم معاملات مربوط به ین ژاپن حدود 5 درصد کاهش یافت، اگرچه ین سومین ارز فعال تجارت شده بود. بازار مبادلات ارزی یک نوع بازار جهانی است که به خرید و فروش ارز می‌پردازد. Exchange Foreign  به معنای تبادل ارزی است و همان طور که اشاره شد یکی از بزرگ‌ترین بازارهای تجاری جهان است.

بازار مشتقات

بازار مشتقات، معاملات با ابزارهای مالی مانند قراردادها و اختیارات خرید و فروش آتی را تسهیل می کند. بازار مشتقات به دو بخش عمده تقسیم می‌شوند و ابزارهایی کاملا متفاوت برای سرمایه گذاری و تبادل دارند.  این ابزارها ارزش خود را در اصل از ارزش یک دارایی مشتق می‌کنند که به شکل‌های مختلفی اعم از: اوراق قرضه، کالا، سهام و ارزها است. 

بازار نقطه‌ای

بازار نقطه‌ای ، یا «بازار نقدی» ، بستری است که کالاها به صورت نقدی و تحویل فوری فروخته می‌شوند. در بعضی موارد، "فوری" به معنی یک ماه یا کمتر است. معامله‌گران معاملات بازار نقدی را در بورس یا بازار سازمان یافته انجام می‌دهند. ابزارهای نقدی شامل سهام، درآمد ثابت، ارز، کالاها و غیره است.

  1. بورس اوراق بهادار نیویورک (NYSE) نمونه ای از بازار نقطه‌ای  است که در آن معامله گران، سهام خریداری می‌کنند.
  2. بورس کالای شیکاگو (CME) نمونه‌ای دیگر از بازار نقطه‌ای است که معامله گران قراردادهای آتی را خریداری می‌کنند و می‌فروشند.

 تفاوت فارکس با بازار بورس

باتوجه به تعاریف هریک از بازارهای مالی، می‌توانید دریابید که بازارهای مالی و بازار فارکس کاملا متفاوت هستند. در حالی که سرمایه گذاران حرفه‌ای با آگاهی کامل در مورد سرمایه گذاری در بورس یا فارکس تصمیم می‌گیرند، اما ممکن است برای افرادی که به تازگی قصد دارند سرمایه گذاری را آغاز کنند، تصمیم در مورد سرمایه گذاری در سهام یا بورس اوراق بهادار، مسئله‌ای کاملا هولناک باشد. در حالی که ریسک و خطرات در این دو نوع بازار یکسان هستند، اگر کمی عمیق‌تر به مسئله نگاه کنید، درمی‌یابید که سهام و بازارهای فارکس کاملاً متفاوت هستند. برخی از تفاوت‌های بازار فارکس و بازار سهام به شرح زیر است:

تفاوت فارکس با بازار بورس

1.تبادل

معاملات در بازار بورس با مزایای خاصی همراه است. از طرفی، معامله گران و سرمایه گذاران به کتاب‌ها و منابعی دسترسی دارند که و با مراجعه به آن‌ها می‌توانند از تجربه سایر سرمایه گذاران آگاه شوندو و خرید و فروش را انجام دهند. این موضوع می‌تواند به ویژه برای معامله گران یا سرمایه گذاران که تحلیل تکنیکی یا فاندامنتال را دنبال می‌کنند، مفید باشد. معاملات در بورس بسیار مطمئن‌تر است، در بازار بورس شما فقط می‌توانید با پول خودتان معامله کنید، اما در بازار فارکس این معامله در سطحی گسترده‌تر و با پول بسیار بیشتری انجام می‌شود. بنابراین؛ ممکن است برای برخی از سرمایه گذاران کمی سخت و دلهره آور باشد. برخلاف بازار بورس، هیچ ارز متمرکز برای بازارهای فارکس وجود ندارد و معاملات بصورت خصوصی بین خریدار و فروشنده انجام می‌شود.

2. ورود به بازارهای مالی

برای اکثر سرمایه گذاران متوسط ​​یا حرفه ‎ای، فارکس ممکن است راه ساده‌تری برای ورود به بازارهای مالی باشد. اگرچه ممکن است آسان به نظر برسد، تجارت فارکس از اهرم استفاده می‌کند، که برای سرمایه گذاران کوچک لازم است تا واحدهای کنترل کننده خود را هنگام تجارت فارکس بزرگ کنند. این موضوع برای سرمایه گذاران ممکن است هم سودمند و هم نامطلوب باشد، در فارکس در حالی که سود می‌تواند زیاد باشد، ضررها می‌توانند به همان اندازه بزرگ باشند تا جایی که می‌توانند کل سرمایه گذاری را از بین ببرند.

3. معاملات ارز فارکس شامل خرید ارز و فروش به طور همزمان است

عمده‌ترین تفاوت بازارهای سهام و فارکس در این است که وقتی شما در بازار فارکس تجارت می‌کنید، همزمان می‌توانید یک ارز خریداری کنید و ارز دیگری را بفروشید. حدس و گمان در این بازار زمانی انجام می‌شود که انتظار دارید یک ارز در مقابل ارز دیگر افزایش یا سقوط کند. در اصل در بازار سهام، شما سهام را خریداری می‌کنید وقتی که فکر می‌کنید قیمت سهام بالا خواهد رفت.

4. پراکندگی کمتر در فارکس

در بازار فارکس تفاوت بین قیمت پیشنهادی و درخواستی در مقایسه با بازار سهام به طور متوسط ​​کمتر است. در بازارهای فارکس، عمده ارزهای مربوط به EUR ، USD ، GBP ، JPY ، CHF  و CAD به دلیل حجم‌هایی که از این جفت ارزها برخوردار هستند، دارای حجم گسترده‌ای هستند. بنابراین در طولانی مدت، گسترش سهم در این بازار در مقایسه با سهام معاملاتی ارزان‌تر است.

بازار فارکس

5. حدس و کمان در مقابل سرمایه گذاری

 در مورد بازار سهام، حدس و گمان نیز ممکن وجود داشته باشد، اما هزینه‌ها می‌توانند بسیار زیاد باشند. علاوه بر این موضوع، شما برای سرمایه گذاری در بورس سهام به سرمایه قابل توجهی احتیاج دارید. بیشتر سرمایه گذاران ترجیح می‌دهند از بورس به عنوان یک سرمایه گذاری استفاده کنند. از طرف دیگر، بازارهای فارکس برای حدس و گمان بسیار ایده آل‌تر هستند. اگر هنوز هم این سؤال را مطرح می‌کنید که آیا برای سرمایه گذاری بهتر است از بازار فارکس یا بازار سهام شروع کنید؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که بهتر است در همان ابتدا، قبل از اقدام به سرمایه گذاری، بررسی کنید که میزان تحمل ریسک شما چقدر است و سپس تصمیم به سرمایه گذاری در هریک از بازارهای فوق نماید. علاوه بر این، شما باید اهداف خود را در نظر داشته باشید. مشخص کردن اهداف شما به شما برای تصمیم در هرکدام از این بازارها کمک شایانی خواهد کرد.

از دیگر تفاوت‌های بازار سهام و فارکس می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

  • در بورس، هزاران سهام وجود دارد، در حالی که تعداد کمی ارز برای تجارت در بازار فارکس وجود دارد.
  • در تجارت سهام، شما باید تحقیق زیادی کنید، اما در فارکس، هنگامی که الگوهای ارزی را متوجه شدید، تجارت و سرمایه گذاری برای شما فقط یک اتوماسیون تکراری است.
  • در بورس، برای فروش باید سهام خریداری کنید سپس به دیگری بفروشید. اما در معاملات فارکس، حتی می‌توانید بدون خرید سهام، جفت ارزی بفروشید.
  • در تجارت سهام برای بدست آوردن سودهای خوب (200_300٪) زمان زیادی لازم است. در حالی که در فارکس حتی می‌توانید در مدت زمان خاصی چند میلیون درآمد کسب کنید (مشروط بر اینکه آگاهی و تجربه کافی در این زمینه داشته باشید و بدانید چگونه این کار را انجام دهید)
  • در بورس، سهام شما به ندرت به زیر صفر می‌رسد، در حالی که در بازار فارکس می‌توانید طی چند ثانیه سهم منفی داشته باشید و یا ورشکسته شوید.

 سخن آخر

در این نوشتار برخی از شباهت‌ها و تفاوت‌های اصلی بازارهای مالی شرح داده شد. به طور کلی، بازار فارکس با توجه به مطالب گفته شده و بررسی ویژگی‌های مثبت، هنوز هم گزینه مناسبی برای سرمایه گذاری است. بازار فارکس با نقدینگی زیاد، دسترسی آسان به تجارت ارز را فراهم می‌کند. نقدینگی بالا به معامله گران این امکان را می‌دهد تا با کمترین قیمت وارد بازار شوند و از آن خارج شوند. 

 امیدواریم از این مقاله استفاده لازم را برده باشید و بتوانید با انتخاب هرکدام از بازارهای مالی (البته به شرط آگاهی و تجربه در هر کدام از بازارها) به میزان قابل توجهی سود کسب کنید و ریسک‌های معاملاتی خود را به حداقل برسانید. اگر تجربه مفیدی از سرمایه گذاری در هرکدام از بازارهای مالی داشته‌اید، آن را با ما و سایر کاربران عزیز به اشتراک بگذارید تا همه سرمایه گذاران بتوانند با تجربه و آگاهی کامل اقدام به سرمایه گذاری نمایند.

برگرفته شده از : orbex و icmarkets

پست های مرتبط

0 نظرات

نظر شما