روند نزولی بازارهای جهانی
کاربر عمران صالحی

تحلیلگر بازارهای مالی--مدیرمالی--مشاور مالیاتی

روند نزولی بازارهای جهانی

پس از شیوع و گسترش بیماری کرونا، بازارهای سهام در دنیا، در حال ریزش و حرکت به سمت پایین هستند. در این بین شاخص‌های داوجونز و s&p500  هر دو به منطقه اصلاحی رسیدهاند و نزدیک به 5 درصد از منطقه اصلاحی با ریزش مواجه شدهاند. این بدترین عملکرد شاخص پس از بحران مالی بزرگ است. معاملات آتی اروپا و ایالات متحده نیز با یک روز ضررده دیگر برای بسته شدن ماه جاری آماده می‌شوند.

با اینکه فعالان بازار هنوز هم به طور دقیق نمیدانند که شیوع کروناویروس چه مدت ادامه خواهد یافت، چه کشورهایی مورد حمله قرار خواهند گرفت و تأثیر آن بر وضعیت اقتصادی جهان و شرایط مشاغل تا چه حد خواهد بود، اما در حال فروش و عرضه شدید سهام هستند. این در حالی است که از چندین هفته قبل هشدار در مورد احتمال تاثیر منفی ویروش کرونا بر میزان درآمد داده شده بود و سرانجام سرمایه گذاران بازار سهام درگیر این ترس و فروش سهام خود شدهاند. 

نجات با اعلام شاخص مدیران چین

پس از وضعیت فوق العاده چین در پی فراگیر شدن بخش اعظمی از این کشور به ویروس کرونا، برخی از بخشهای اقتصادی چین فعالیت خود را شروع کردهاند. داده های مربوط به PMI چین در ماه فوریه روز شنبه منتشر شد و این دادها به پایینترین سطح تاریخی خود سقوط کردند. کرونا توانست ترمز رشد اقتصادی چین به عنوان دومین اقتصاد بزرگ جهان را فشار دهد و این چرخه رشد را از حرکت بازدارد. 

افزایش 1200 واحد شاخص داودجونر، مهم ترین اخبار بازارهای مالی جهان بود. بازگشت صعودی بازارهای سهام آمریکا از دیروز شروع شده است و می‌تواند امروز هم ادامه داشته باشد. این در حالی است که داده‌های اقتصادی منتشر شده از آمریکا کمتر از پیش بینی ها بوده است. چنانچه شیوع ویروس کرونا فراگیر شود و باعث افت اقتصادی در سرتاسر جهان شود این افت اقتصادی می‌تواند به اقتصاد آمریکا هم آسیب وارد نماید. داده‌های ضعیف در ماه فوریه باعث شده که سرمایه گذاران با اعلام داده‌های ماه مارس منتظر رکود در اقتصاد آمریکا باشند.

روز جمعه رئیس فدرال رزرو آمریکا در صحبتهای خود ویروس کرونا را یک ریسک اساسی دانست. این اتفاق باعث شده وزرای خزانه داری کشورهای هفت به فکر کاهش نرخ بهره باشند کاری که امروز استرالیا آن را انجام داد و نرخ بهره خود را کاهش داد. علاوه بر فدرال رزرو، بانک‌های مرکزی ژاپن و انگلستان نیر آماده تشدید سیاستهای انبساطی پولی هستند. همه مقامات مالی دنیا در حال همکاری برای مقابله با بحران اقتصادی پیش روی جهان هستند. می‌توان رشد صعودی دیروز بازار سهام آمریکا را نشانه خوش بینی سرمایه گذاران به آینده دانست، اما هنوز مشخص نیست که سیاستهایی که اتخاذ خواهند شد توانایی مقابله با رکود اقتصادی پیش رو را خواهد داشت یا خیر ؟
 

 

پست های مرتبط

0 نظرات

نظر شما