بلاک چین چیست؟ مفهوم بلاک چین به زبان ساده و 10 مورد از مهمترین کاربردهای بلاک چین
کاربر سمیرا محمدی

نویسنده

بلاک چین چیست؟ مفهوم بلاک چین به زبان ساده و 10 مورد از مهمترین کاربردهای بلاک چین

بلاک چین یک نوع جدیدی از شبکه اینترنتی است که در آن اطلاعات مختلف به صورت بلوک‌های مختلف طبقه بندی می‌شود. به صورت واضح‌تر بهتر است بیان کنیم؛ بلاک چین از آن دسته از فن آوری و تکنولوژی‌هایی است که اطلاعات منتقل شده در آن، امکان دسترسی، ردیابی و نفوذ را به هیچ نهاد و یا حتی فرد حقیقی و حقوقی نخواهد داد.

آنچه که قرار است در این مطلب، به آن اشاره داشته باشیم، کاربردها و موارد استفاده بلاک چین در صنعت‌های مختلف است. این که آیا بلاک چین واقعا آینده ما را متحول خواهد ساخت؟ آیا واقعا مفید و ارزشمند خواهد بود و یا اینکه صرفا فقط اسم آن فراگیر شده است؟ در این مطلب بلاک چین چیزی است که قصد داریم مهمترین کاربردهای آن را در آینده با شما عزیزان مطرح کنیم؛ در ادامه این مطلب با ما همراه باشید.

مهمترین کاربردهای بلاک چین کدامند؟

خدمات مالی

فن آوری بلاک چین می‌تواند یک وسیله بالقوه برای بهبود خدمات دولتی و تقویت روابط دولتی باشد. تکنولوژی توزیع شده بلاک چین، می‌تواند برای بهینه کردن فرآیندهای کسب وکار از طریق اشتراک گذاری اطلاعات کارآمدتر و ایمن کار کند. در واقع می‌توان گفت که بلاکچین قادر است، فرآیندهای پیچیده و دشوار تراکنش‌های مالی را به یک فرآیند ساده تجاری تبدیل کند تا همه کاربران بتوانند به راحتی به کلیه خدمات مالی دسترسی داشته باشند.

بهداشت و سلامت

تکنولوژی blockchain دارای پتانسیل قوی در عملیات متمرکز صنعت بهداشت و درمان، در جهت بهینه سازی کسب و کار و تحویل خدمات است. با استفاده از این تکنولوژی می‌توان اطلاعات کامل هر بیمار را ثبت و نگهداری کرد و یک پایگاه داده مشترک ایجاد کرد که هم مراکز ارائه خدمات بهداشتی و هم پزشکان بتوانند از طریق این پایگاه داده به این اطلاعات دسترسی داشته باشند. در اصل می‌توان اشاره داشت که استفاده از سیستم بلاک چین باعث عدم دسترسی سوابق پزشکی پرونده‌های بیماران خواهد شد.

 به طور کلی کاربرد بلاک چین در بهداشت و سلامتی از ویژگی‌هایی همچون شفافیت، امنیت و بهره‌وری برخوردار است. وقتی چهارچوب مراقبت‌های بهداشتی ما در بیمارستان‌ها و کلیه مراکز درمانی به کندی و یا بهتر است بگوییم در برخی از مراکز به درستی انجام نمی‌شود، باید یک راه‌حل مناسب برای آن در نظر گرفته شود تا به رفع مشکلات موجود کمک کند. بنابراین؛ دولت‌ها و بیمارستان‌ها خواستار ارائه مراقبت‌های جامع به بهترین صورت ممکن  هستند که برای مدیریت مناسب باشد و در عین حال، دسترسی به آن برای مردم آسان باشد.

کاربرد بلاک چین در بهداشت و سلامت

هویت

تکنولوژی blockchain به عنوان یک فناوری توزیع شده و مشترک، تامین هویت دیجیتالی را فراهم می‌کند. در حالی که هویت‌های دیجیتالی به عنوان بخش اجتناب ناپذیری از دنیای ما در حال ظهور هستند، ممکن است سوال مطرح شود که ما چگونه اطلاعات آنلاینی به دست آوریم که تحت موشکافی دقیق قرار می‌گیرند. سیستم‌های هویت مبتنی بر بلاک چین می‌تواند یک راه حل مناسب و کاربردی برای این مساله با رمزنگاری سخت و توزیع شده فراهم کند.

همان طور که می‌دانید، بانکداری، بهداشت، امنیت ملی، اسناد شهروندی، خرده فروشی آنلاین، همگی نیازمند تایید هویت هستند، سیستم‌های تایید هویت مبتنی بربلاک چین   براساس تایید هویت انکارناپذیر، با استفاده از امضاهای دیجیتالی، مبتنی بر رمزنگاری کلید عمومی پایه ریزی می‌شوند  بنابراین؛ فن آوری بلاک چین و استفاده از آن در تامین هویت دیجیتالی از اهمیت بسزایی برخوردار است که نباید از آن غافل شد.

اینترنت اشیا Internet_ of_ Ting (IOT)

بسیاری از اشیایی که در پیرامون ما هستند، به شبکه اینترنت متصل شده‌اند و توسط اپلیکیشن‌های موجود در تلفن‌های هوشمند و تبلت، می‌توان آن‌ها را کنترل و مدیریت کرد. یکی از کاربردهای بلاک چین، اینترنت اشیاء است که اگر با تکنولوژی بلاک چین ترکیب شود، می‌توانند نوید بخش سرعت و حتی امنیت بالاتر و بهتر در این زمینه شوند.

کاربرد بلاک چین در اینترنت اشیاء

 بیمه

یکی از کاربردهای مهم تکنولوژی بلاک چین در صنعت بیمه است. این تکنولوژی قادر است تا کل صنعت بیمه را با به اشتراک گذاری داده‌ها در یک روش کارآمد، ایمن و شفاف، فرایندهای تجاری را به طور چشمگیری بهینه کند. با ایجاد بلاکچین در صنعت بیمه می‌توان یک موتور اعتبار سنجی دقیق فراهم کرد، در این سیستم، می‌توان به سادگی، قراردادها و خسارت‌ها را در بلاک‌های زنجیره ثبت نمود. این کار باعث می‌شود تا مشتریان تحت پوشش بیمه بتوانند از میزان خسارت‌های درج شده در این سیستم، اطمینان پیدا کنند و این موضوع،  به مرور باعث امنیت چشمگیری در صنعت بیمه خواهد شد. با به کارگیری بلاک چین، از میزان کلاهبرداری و تقلب‌ها کاسته شود و در این صورت به مرور زمان، میزان رضایت مشتریان هم افزایش خواهد یافت. فرآیند بلاک چین برای ایجاد تغییرات در سیاست‌های بیمه به طور مستقل بر روی قراردادهای هوشمند، کمک می‌کند تا فرآیندهای قدیمی قلم و کاغذ را از بین ببرد و  صنعت بیمه رشد کند.

بلاک چین در صنعت بیمه

موسیقی

 صنعت موسیقی با چالش‌های زیادی روبرو است. قطعا این را می‌دانید که مهترین چالشی که هنرمندان در صنعت موسیقی با آن دست و پنجه نرم خواهند کرد، دزدی و تکثیر غیر مجاز است. اما این موضوع راه حل بسیاری ساده‌ای دارد که به راحتی می‌توان آن را حل کرد. خوشبختانه نوازندگان و کلیه افراد هنرمندی که در زمینه موسیقی فعالیت دارند، می‌توانند برای حل مشکلات مالی و معاملاتی خود از تکنولوژی بلاک چین بهره ببرند. به کارگیری تکنولوژی بلاک چین در برنامه‌های کاربردی موسیقی امکان تغییر پارادایم به روشی را می‌دهد که هنرمندان بتوانند کار موسیقی خود را کنترل کنند و با خیال راحت بتوانند از عهده چالش‌هایی که با آن‌ها روبرو هستند، برآیند. فناوری بلاک چین حق مالکیت را ساد‌ه‌تر خواهد کرد و کمک خواهد کرد که مدیریت پرداخت حق الزحمه کلیه دست اندرکاران مختلف در این صنعت اعم از خوانندگان، منتشر کنندگان و تهیه کنندگان به راحتی و به شیوه موثر و کارآمد انجام شود.

کاربرد بلاک چین در موسیقی

دفتر اسناد رسمی

همان طور که می‌دانید، امروزه اکثر سوابق مالکیت شما در کاغذ ثبت می‌شود و به راحتی امکان دستکاری در این سوابق وجود دارد و از امنیت بالایی برخوردار نیستند.  فن آوری بلاک چین به طور اجتناب ناپذیری به رکن بنیادی صنعت املاک و مستغلات کمک خواهد کرد. استفاده از بلاک چین باعث می‌شود که هبچ فردی نتواند در این بلاک‌ها تغییر ایجاد کند و همچنین  امکان دستکاری و تقلب کاهش می‌یابد. این کار،به طبع افزایش حریم خصوصی را در پی دارد و باعث سرعت بخشیدن به معاملات بین المللی خواهد شد.

 بازار بورس

 شاید جالب باشد که بدانید یکی از مهمترین و ضروری‌ترین کاربردهای بلاک چین در بازار بورس است. به دلیل امنیت بالای این تکنولوژی، در آینده‌ای نه چندان دور بازار بورس هم از این تکنولوژی استفاده خواهد کرد. بازار بورس ایتالیا از جمله بازارهای مهم بورس است که مدتی است قصد دارد، عملیات خود را به سیستم‌های مبتنی بر بلاک چین انتقال دهد.  

زنجیره تامین

زنجیره تامین در اصل متشکل از مردم، فعالیت‌ها، اطلاعات و منابعی است که در انتقال یک کالا یا خدمات از عرضه کننده به مشتری درگیر هستند.  زنجیره تامین مجموعه‌ای از فرآیندهای فشرده است که نیاز به هماهنگی کامل بین بسیاری از بخشهای متحرک و ثابت دارد. در شرایطی که معمولا اعتماد اولیه شکل نمی‌گیرد، با بکارگیری بلاک چین، کلیه شرکت‌ها یک زنجیره تامین در زمینه حمل و نقل، پیشرفت و تحویل در مقایسه با سایر تولید کنندگان، شفافیت به دست می‌آورند. زمانی که فرآیندها چند مرحله می‌شوند و شامل بسیاری از عوامل ثالث هستند که در چندین کشور پراکنده شده‌اند، اغلب اعتماد اولیه کمتر و کمتر خواهد شد،، زنجیره تامین مبتنی بر بلاک چین در حال تغییر مسیر صنایع به منظور پایان دادن به فرآیندهای غیر متمرکز از طریق فناوری عمومی توزیع شده و دیجیتال است.

کاربرد بلاک چین در زنجیره تامین

سخن آخر

 تمام راهکارهای مورد استفاده از بلاک چین به موارد بالا ختم نخواهد شد. از بلاک چین می‌توان در پزشکی، آموزش، انرژی، غذا و کشاورزی، مسافرت و هتلداری و غیره استفاده نمود. در آینده‌ای نزدیک، با شناخت صحیح و به دست آوردن اطلاعات لازم در مورد تکنولوژی بلاک چین، می‌توانیم از آن و همچنین محصولات آن همانند ارزهای دیجیتال به صورت هوشمندانه استفاده کنیم. بلاک چین به شکل گسترده‌ای می‌تواند همه بخش‌های ملی، محلی و جهانی اقتصاد ما را متحول کند.

شما چه کاربردهای دیگری از بلاک چین می‌شناسید که با استفاده از آن‌ها می‌توان آینده را متحول کرد؟ لطفا نظرات و اطلاعات ارزشمند خود را در پایین همین صفحه برای ما و سایر کاربران در میان بگذارید.  

پست های مرتبط

0 نظرات

نظر شما