عمده فروشی چیست؟ مزایا، استراتژی و نمونه هایی از بازاریابی عمده فروشی
کاربر سمیرا محمدی

نویسنده

عمده فروشی چیست؟ مزایا، استراتژی و نمونه هایی از بازاریابی عمده فروشی

در مباحث پیش از این، تعریف کاملی در مورد مبحث خرده فروشی داشتیم و توضیح دادیم که خرده فروشی عبارت است از فروش کالاها و خدمات به کاربر نهایی (به نام مشتری). در مقابل بازاریابی خرده فروشی، صنعتی به نام عمده فروشی وجود دارد که می‌توان آن را اینگونه تعریف کرد:  عمده فروشی عبارت است از فروش یا توزیع محصولات به شخصی غیر از کاربر نهایی. در عمده فروشی مشتریان به نوبه خود فروش محصولات را به مصرف کنندگان دیگر می‌رسانند. در ادامه با ما همراه باشیم تا تعریف مختصری از عمده فروشی داشته باشیم، مزایا و استراتژی‌های آن را بررسی کنیم و در نهایت نمونه‌هایی از بازاریابی عمده فروشی را شرح دهیم.

عمده فروشی چیست؟

اگر بخواهیم به بیانی ساده تعریفی از عمده فروشی داشته باشیم، باید بگوییم که عمده فروش یک شرکت یا فرد است که کالاهای زیادی را از تولید کنندگان، کشاورزان و فروشندگان خریداری می‌کند. عمده فروشان در اصل این کالا و خدمات را در انبارها ذخیره می‌کنند و آنها را به خرده فروشان (مغازه ها و فروشگاه‌ها) و مشاغل می‌فروشند. عمده فروشان واسطه های تجاری هستند که عمدتاً به خرده فروشان، بازرگانان، کاربران تجاری، صنعتی یا نهادی کالاهای خود را عرضه می‌کنند. مدل تجاری عمده فروش مبتنی بر واسطه بودن است. در اصل عمده فروشان واسطه‌ای هستند بین تولید کننده محصول و سایر مشاغل که می‌خواهند کالای مربوطه را بفروشند.

یکی از بزرگترین مزیت مشاغل عمده فروشی، شامل ارائه تخفیف در ازای سفارش بزرگ خریدار است. گذشته از قیمت گذاری، مشاغل درگیر در عمده فروشی نیز هنگام فروش محصول خود باید خدمات لجستیکی و بازاریابی را در نظر بگیرند. بازاریابان عمده فروش بیشتر بروی بازاریابی B2B تمرکز دارد، B2B در اصل مخفف تجارت به تجارت است، یعنی یک شرکتی که به یک شرکت دیگر می فروشد؛ در حالی که بازاریابی خرده فروشی بر روی B2C تمرکز دارد.

عمده فروشی

مفهوم بازاریابی عمده فروشی به این روش کار می‌کند که یک تولید کننده کالا، محصولات و یا خدماتی را به یک شرکت‌ می فروشد، سپس این شرکت کالاها را با نام تجاری شرکت به کاربران نهایی یا مشتریان می‌فروشد. این نوع سیستم از نظر سرمایه گذاری از مزیت بالایی برخوردار است و به صاحبان کسب و کار در این زمینه برای رسیدن به سود بالا کمک شایانی خواهد کرد.

مزایای بازاریابی عمده فروشی چیست؟

1.شرکت‌های عمده فروشی درآمد بیشتری کسب می‌کنند

در بازاریابی عمده فروشی، خرید به صورت عمده از طرف سازنده محصول انجام می‌شود. در اینجا هیچ شخص میانی درگیر نیست. از این رو پرداخت برای شخص میانی در این مدل وجود ندارد. تولید کننده قیمت خود را خواهد داشت و انتظار دارد که محصولات لازم در مقادیر زیادی خریداری شوند. بنابراین؛ با خرید مقادیر زیادی از کالا به طور مستقیم از تولید کننده، میانگین هزینه هر محصول کمتر خواهد بود. این نوع شرکت‌ها، می‌توانند افزایش خود را برای محصول تعیین کند و سود خوبی در این زمینه کسب کند.

2. عمده فروشی برند شرکت را نمایانگر خواهد کرد

عمده فروشی معمولا شامل محصولاتی است که تحت برند شرکت شما عرضه خواهد شد. به عنوان مثال: یک فروشگاه مواد غذایی شناخته شده و فروش محصولات آن با یک برند معروف. در اصل بازاریابی عمده فروشی برند شما را گسترش خواهد داد.

3. عمده فروشی شبکه‌ای از تامین کنندگان را ایجاد خواهد کرد

بازاریابی عمده فروشی منجر به ارتباط با بسیاری از تولید کنندگان می‌شود تا بررسی کند که آیا می‌توان از آن‌ها براساس قیمت و موارد دیگر خریداری کنید. بهتر است با بسیاری از تولید کنندگان برای یک محصول واحد در ارتباط باشید و سپس قبل از خرید به صورت عمده از تولید کنندگان، قیمت و کیفیت محصول را تجزیه و تحلیل کنید.

4. شرکت عمده فروشی می‌تواند گسترش یابد

وقتی مارک و برند یک شرکت در بازار گسترش می‌یابد و  به رسمیت شناخته می شود، شرکت می‌تواند با تجزیه و تحلیل تقاضای بازار ، محصولات و کالاهای خود را گسترش دهد.

3 استراتژی برای بازاریابی عمده فروشی

 بازاریابی عمده فروشی مانند هر کسب و کاری دیگر به استراتژی‌هایی نیازمند است که  توجه به آن‌ها تا حدود زیادی می‌تواند به موفقیت و کسب سود شما کمک کند.

  • قبل از هرکاری استراتژی عمده فروشی را تدوین کنید: برای موفقیت در زمینه عمده فروشی و رسیدن به سود بیشتر باید استراتژی‌هایی را در فرآیند کسب و کار خود تعریف کنید. سپری کردن زمان برای تشکیل استراتژی بازاریابی عمده فروشی، توانایی دستیابی به مشتریان را تا حد زیادی بهبود می‌بخشد و درنهایت منجر به فروش مداوم شما خواهد شد. استراتژی‌های بازاریابی شرکت، باید شامل بسیاری از تاکتیک‌های کوچک باشد که با پیوستن به آن‌ها، جریانی را ایجاد می‌کنند که تجارت را به سمت جهت درست سوق دهد. چند نکته مهم که در استراتژی بازیابی عمده فروشی باید در نظر گرفته شود، ایجاد پست رسانه‌ای اجتماعی، ایجاد وب سایت شرکت، ارائه تبلیغات محلی و مواردی از این قبیل است.
  • پس از تنظیم استراتژی بازاریابی عمده فروشی، سعی کنید روی سه حوزه اصلی تمرکز کنید؛ (در حوزه عمده فروشی مشتریان جدیدی را بدست آورید، سفارشات بیشتری را از مشتریان دریافت کنید و در نهایت فروش حاصل از تجارت عمده فروشی را افزایش دهید.)
  • حفظ مشتریان عمده فروشی یک چالش بزرگ است؛ روش‌های تبلیغاتی عمده فروشی بسیاری وجود دارد که می‌تواند برای تشویق مشتریان به منظور ارتباط با شرکت استفاده شود. تبلیغات عمده فروشی باید با هدف آگاهی مشتریان از محصول، سفارشات و غیره مورد هدف قرار گیرد.

استراتژی های عمده فروشی

انواع فروشندگان عمده فروشی

سه نوع از فروشندگان عمده فروشی عبارتند از:

1.عمده فروشان بازرگان: شرکت‌هایی هستند که عمدتاً مشغول خرید، انبارداری و حمل و نقل محصولات به صورت عمده و سپس فروش محصولات به مقدار اندک برای خرده فروشان یا هر عمده فروش دیگری هستند. آنها با نام‌های مختلفی مانند: عمده فروش، توزیع کننده، واردکننده و غیره شناخته می‌شوند.

2.نماینده‌ای از عمده فروشان: نمایندگان عمده فروشان در اصل واسطه‌های مستقلی هستند که کار عمده فروشی را انجام می‌دهند. در اصل این نمایندگان عمده فروش درگیر فعالیت‌های مانند خرید و فروش از طرف مشتری می‌شوند. براساس فروش یا خرید آن‌ها، هزینه خدمات را به صورت كمسیون دریافت می‌كنند. این نوع عمده فروش در بین تولیدکنندگانی که دارای سرمایه محدود هستند و افرادی که قادر به حفظ نیروهای فروش کافی نیستند، گزینه مناسبی است.

3.شعب فروش تولیدات: تولیدکننده ممکن است دارای شعب و دفاتر زیادی باشد. این دفاتر عمدتاً به منظور توزیع محصولات تولید کننده مورد استفاده قرار می‌گیرند که در سطح عمده فروشی قرار دارند. 

 سخن آخر

عمده فروشی همان طور که اشاره شد، به معنای فروش کالاها در مقادیر زیاد است. در اصل ، عمده فروش ارتباط بسیار مهمی بین تولیدکننده و خرده فروش برقرار می‌کند. تولید کننده برای فروش و عرضه محصولات خود به عمده فروشان زیادی احتیاج دارد. عمده فروشان همچنین از بازاریابی استفاده می‌كنند تا بتوانند برند خود را به بازار عرضه كنند و تجارت خود را رونق دهند. اینکه عمده فروش بودن شغل خوبی برای شما باشد یا نه بستگی به اهداف و منابع شما دارد. به طور کلی، در صورت داشتن سرمایه برای شروع و نگهداری موجودی خود و همچنین تماس با خرده فروشان که محصولات شما را خریداری می‌کنند، عمده فروشی می‌تواند گزینه مناسبی باشد.

 برگرفته شده از :

 marketing91

پست های مرتبط

0 نظرات

نظر شما