خرده فروشی چیست؟ 6 گام مطمئن برای بهبود صنعت خرده فروشی
کاربر سمیرا محمدی

نویسنده

خرده فروشی چیست؟ 6 گام مطمئن برای بهبود صنعت خرده فروشی

بازاریابی خرده فروشی (Retailing marketing) عبارت است از فروش کالاها و خدمات به کاربر نهایی (به نام مشتری). در اصل، لغت Retailer از ریشه‌ی یک واژه‌ی کهن فرانسوی (Tailer) برگرفته شده است. به بیانی ساده، بازاریابی خرده فروشی، فرآیندی است که در آن کالا و خدمات، به جای فروش به کارخانه یا تامین کننده، مستقیما به دست مصرف کننده خواهد رسید. در بازاریابی خرده فروشی، استراتژی‌های مختلفی وجود دارد که خرده فروشان می‌توانند از آنها برای بازاریابی کالاها و خدمات خود استفاده کنند. یافتن روش‌های مناسب بازاریابی می‌تواند منجر به رشد سودآوری و بازده بیشتر سرمایه گذاری شود. با در نظر گرفتن استراتژی تبلیغاتی صحیح، خرده فروشان می‌توانند مصرف کنندگان را ترغیب كنند كه بتوانند با برند آن‌ها به خوبی ارتباط برقرار کنند. رویکرد اساسی که خرده فروشان معمولا در استراتژی‌های بازاریابی استفاده می‌کنند به چهار مرحله تقسیم شده است که اغلب به آن  P4 گفته می‌شود:

 • محصول
 •  نقطه فروش یا توزیع (مکان)
 •  قیمت
 •  ارتقاء

محصول: در بازاریابی خرده فروشی، دو نوع کالا اصلی وجود دارد؛ کالاهای سخت یا بادوام مانند: لوازم خانگی، الکترونیک و تجهیزات ورزشی و کالاهایی مانند: لباس، وسایل خانگی، آرایشی و بهداشتی و محصولات کاغذی.

برخی از خرده فروشان در فروشگاه‌های خود، دارای طیف وسیعی از کالاهای سخت و نرم مانند سوپر مارکت یا زنجیره عمده فروشی هستند، در حالی که بسیاری از خرده فروشان کوچکتر فقط یک دسته کالا مانند یک فروشگاه لباس دارند.

قیمت: قیمت گذاری، یک عنصر اصلی برای هر استراتژی خرده فروشی است. چهار استراتژی قیمت گذاری اصلی وجود دارد که توسط خرده فروشان استفاده می شود:

 • قیمت پایین روزمره: در این نوع قیمت گذاری، خرده فروشان، مشتریانی را که علاقه‌مند به کمترین قیمت ممکن هستند ،جذب می‌کنند.
 • قیمت بالا یا پایین: در این نوع قیمت گذاری، خرده فروشی با بالا رفتن قیمت شروع می‌شود و سپس با کاهش محبوبیت کالا، قیمت آن کاهش می‌یابد. این استراتژی عمدتا توسط خرده فروشان کوچک و متوسط ​​استفاده می‌شود.
 • قیمت گذاری رقابتی: در قیمت گذاری رقابتی، خرده فروش قیمت را براساس قیمت رقبای خود تعیین می‌کند.
 • قیمت گذاری روانشناختی:  این نوع از استراتژی قیمت گذاری معمولا زمانی تعیین می‌شود مشتری شما به جای منطق بر اساس احساس اقدام به خرید کرد؛ به عنوان مثال، قیمت لیست 1.95 دلار با هزینه 1 دلار به جای 2 دلار در ذهن مشتریان مرتبط است. به این استراتژی همچنین قیمت گذاری انتهایی یا قیمت گذاری جذابیت گفته می‌شود.

مکان: در اصل، مکانی است که خرده فروش با مشتریان خود تجارت می‌کند. این مکان می‌تواند یک مکان خرده فروشی فیزیکی یا یک فضای غیر فیزیکی مانند یک فروشگاه الکترونیکی باشد.

استراتژی 4P در بازاریابی

در سال‌های اخیر، برای توجه به نیازهای مشتری، استراتژی ‌های بازاریابی 4P به 4c تبدیل شد؛ روند استفاده از این استراتژی باازریابی این است که تجربه مشتری را بهبود بخشید و برای او ارزش افزوده ایجاد کنید

 این مدل شامل 4 بخش است:

 • customer نیاز و خواسته مشتری
 • Cost هزینه ایجاد ارزش
 •   Convenienceآسایش و راحتی خرید
 •  Communications تعامل

مصرف کننده (در مقابل محصول):  در اصل بهتر است یک خرده فروش، قبل از مراجعه به بازار، خواسته‌ها و نیازهای مصرف کنندگان خود را مطالعه کند. هرچه خرده فروشان واضح‌تر خواسته‌ها و نیازهای مشتری خود را درک کنند، شانس بیشتری در جذب مشتری و افزایش فروش بیشتر خواهد داشت.

هزینه (در مقابل قیمت): در خرده فروشی، هزینه در اصل ارزش پولی است برای تولید چیزی از آن استفاده شده است. عواملی که در هزینه تأثیر می گذارد شامل: هزینه مشتری برای تغییر به یک محصول جدید و هزینه مشتری برای عدم انتخاب محصول رقبا است.

راحتی (در مقابل مکان): اینترنت باعث شده است که ایجاد یک مکان فیزیکی کمتر عاملی در تصمیم گیری‌های خرید مصرف کننده باشد. راحتی سهولت در انجام معامله شامل سهولت یافتن اطلاعات در مورد یک محصول، یافتن کالای مناسب و خرید یک محصول را نشان می‌دهد.

ارتباطات (در مقابل تبلیغ): ارتباطات از جمله تبلیغات، روابط عمومی، تلاش‌های مردمی‌، رسانه‌های اجتماعی و هر نوع ارتباط دیگر بین شرکت و مصرف کننده.

انواع خرده فروشی

خرده فروشی معمولا به دو دسته آنلاین و فیزیکی تقسیم خواهد شد؛

 1. خرده فروشی به صورت فیزیکی که معمولا با در نظر گرفتن یک مکان فیزیکی برای فروش کالا و خدمات است که مشتری باید حضوری به آن مکان مراجعه کند و کالای مورد نظر خود را خریداری نماید.
 2. خرده فروشی آنلاین ممکن است به صورت خرده فروشی بر اساس وب سایت و حتی خرده فروش از طریق موبایل (مبتنی بر شبکه‌های اجتماعی) باشد. اگر شما به عنوان یک صاحب کسب و کار، یک وب سایت در زمینه تخصص خدمات ارائه شده خود داشته باشید، مشتری پس از مراجعه به وب سایت شما و خواندن توضیحات تکمیلی در رابطه با محصول و حتی دیدن عکس‌های محصولات شما، تصمیم به خرید می‌گیرد؛ در مقابل این موضوع، خرده فروشی از طریق موبایل، در اصل همان خرده فروشی از طریق وب سایت است، اما در مقیاس کوچکتر که به مشتری اجازه می‌دهد، نوع کالا و خدمات شما را بشناسد و نسبت به خرید اقدام نماید.

نوع کالاهایی که در خرده فروشی‌ها می‌توان در نظر گرفت:

 • فروش انواع کتاب و روزنامه
 • فروش انواع لباس
 • فروش انواع خوراکی‌ها در هایپر مارکت‌ها
 • فروش لوازم خانگی در فروشگاه‌ها
 • عرضه محصولات در مراکز خرید
 • و مواردی از این قبیل...

انواع کالا در خرده فروشی

5 گام مطمئن برای بهبود صنعت خرده فروشی

بهتر است بدانید که خرده فروشان موفق هیچ استعدادی خاصی ندارند و یاحتی باهوش‌تر از شما نیستند ؛ آن‌ها به سادگی یاد گرفته‌اند که کارها را به روشی متفاوت انجام دهند و درآمد کسب کنند. به عنوان یک خرده فروش، بهتر است برای بهبود خرده فروشی خود از این 6 مورد مهم در بازاریابی خرده فروشی استفاده کنید، سود را چند برابر کنید و شانس موفقیت را افزایش دهید.

1.خودتان را بشناسید

به یاد داشته باشید که نقش اصلی شما در بازاریابی، امور مالی، مدیریت و مسئولیت پرسنل است. برای به دست آوردن بهترین نتیجه، قطعا تصور غلطی است که یک نفر بتواند تمام این نقش‌ها را به  بهترین شکل ممکن بر عهده بگیرد. شما باید بدانید معمولا در کدام قسمت‌ها بشیترین توانایی را دارید، یقین داشته باشید هرچه بتوانید مهارت و توانایی بالاتری در نقش واگذار شده خود داشته باشید، به حق بهتر می‌توانید با مشتریان خود ارتباط برقرار کنید و حتی پس از گذشت زمان هم، به سود و موفقیت بیشتری خواهید رسید

2.از قبل برنامه ریزی انجام دهید

بهتر است به عنوان یک صاحب کسب و کار در تمام مراحل کار، با یک برنامه ریزی از قبل انجام شده، پیش بروید. برنامه ریزی شما می‌تواند شامل یک ایده و ذهنیت واضح از بخش بازار، بازارهای هدف، خدمات به مشتری، انتخاب محصول، فعالیت‌های تبلیغاتی و تاکتیک‌های قیمت گذاری باشد. اگر می‌خواهید به موفقیت برسید، به یک برنامه تجاری خوب فکر کنید که به شما در تصمیم گیری صحیح کمک می‌کند.

3.صنعت خود را بشناسید

 اگر دانش و اطلاعات کافی در زمینه شغل خود داشته باشید، می‌توانید بزرگترین مزیت رقابتی را بدست آورید. برای شکوفایی و پیشرفت، شما باید متعهد به یادگیری باشید و انرژی لازم برای تحقق اهداف خود داشته باشید.

4.مشتری خود را بشناسید

در اصل، محصولات و خدماتی که شما ارائه می‌دهید، باید منعکس کننده نیازها و خواسته‌های مشتریان باشد. به علائق و خواسته‌های مشتریان توجه کنید. در نظر گرفتن خواسته‌ها و نیازهای مشتری به شما کمک خواهد کرد که بتوانید محصولات و کالاهایی را ارائه دهید که مطابق با نیارهای آنان باشد؛ این کار به مرور زمان به شما کمک خواهد کرد که بتوانید مشتریان فعلی را به مشتریان بالقوه تبدیل کنید. به یاد داشته باشید، این رضایت مشتری است که تعیین می‌کند شما می‌توانید در کسب و کار خود موفق شوید یا خیر.

شناخت مشتری در خرده فروشی

5.بهتر است پول خود را مدیریت کنید

مهم نیست که فروشگاه شما چقدر بی‌نظیر و عالی است، تجارت شما بدون گردش پول نمی‌تواند زنده بماند. پول در کسب و کار شما جزء حیاتی است که در اصل کسب و کارتان را از نظر اقتصادی سالم نگه می‌دارد. اگر بتوانید هزینه‌های خود را مدیریت کنید و فاصله درآمد و هزینه ماهانه خود را بدانید، دیگر نیازی به نگرانی در مورد تمام شدن پول ندارید.

6. درخواست کمک از دیگران (در زمانی که شما به آن نیاز دارید)

به یاد داشته باشید، گرفتن نتیجه (جذب مشتری بیشتر و در نهایت فروش بهتر) همان چیزی است که مهم است و شما به دنبال آن هستید! همه ما گاهی اوقات به کمک نیاز داریم. شناختن این نکته مهم است که آنچه شما نمی‌دانید، می‌تواند در هزینه‌های کسب و کار شما تاثیر گذار باشد، به شانس موفقیت آسیب برساند و شانس دستیابی به اهداف تجاری‌تان را تا حد زیادی کاهش دهد. استخدام یک متخصص با مهارت‌های تخصصی، می‌تواند سودآورترین تصمیمی باشد که می‌توانید برای محافظت از آینده تجاری و مالی خود بگیرید.

سخن آخر

در کشور ایران از گذشته تاکنون بازارهای قدیمی و سنتی برای فروش کالا و خدمات بوده‌اند، در حال حاضر هم فروشگا‌های زنجیره‌ای و هایپر مارکت‌ها وجود دارند که به صورت مستقیم کالا و خدمات خود را به دست مصرف کننده می‌رسانند. با رشد تجارت الکترونیک، باید به این نکته توجه داشت که علاوه بر خرده فروشی در مکان فیزیکی، این کار باید به شکل اینترنتی هم انجام شود تا هم باعث جذب بیشتری مشتری و هم در نهایت باعث سود و موفقیت کسب و کار شما گردد. با گسترش خرده فروشی آنلاین، برای برقراری ارتباط بهتر با مشتریان و همچنین فروش بیشتر، خرده فروشان می‌توانند از کاتالوگ‌ها، توضیحات متنی و گفت‌ و گوهای تلفنی به صورت آنلاین برای برقراری ارتباط با مشتری استفاده کنند.

برگرفته شده از :

cultbrandin

پست های مرتبط

0 نظرات

نظر شما