سیستم معاملاتی فارکس چیست؟ هر آنچه لازم است درباره فارکس بدانید
کاربر سمیرا محمدی

نویسنده

سیستم معاملاتی فارکس چیست؟ هر آنچه لازم است درباره فارکس بدانید

همه ما می‌دانیم که افرادی که وارد بازار پر بازده فارکس(forex) می‌شوند، به دنبال روش‌های مختلفی برای کسب سود و میزان سوددهی بیشتر هستند، حالا ممکن است به عنوان فردی که به تازگی وارد بازار فارکس شده باشد، اصطلاح فارکس به گوشتان خورده باشد و به دنبال جواب سوالاتی از قیبل؛ فارکس چیست؟ سیستم معاملاتی فارکس چگونه است و چگونه می‌توان در آن به سود دهی رسید؟ باشید، اگر به دنبال اصلاحات عمیق درباره فارکس هستید، در ادامهی مطلب، با سیستم معاملاتی فارکس، ریسک‌های آن، معایب و محدودیت‌های آن، با ما همراه باشید.

فارکس چیست؟

فارکس و یا اصطلاحا FX (Foreign exchange) به بازارهای جهانی اطلاق می‌شود که سرمایه گذاران، موسسات و بانک‌ها، ارزهای احتمالی را مورد مبادله، خرید و فروش قرار می‌دهند.

معمولا معاملات انجام شده در بازار فارکس، از طریق "بازار بین بانکی" انجام می‌شود. حالا ممکن است برای برخی از افراد سوال مطرح شود که بازارهای بین بانکی چیست؟ برای پاسخگویی به این سوال باید بگوییم که یک کانال که ارزها به صورت 24 ساعت شبانه روز در آن آنلاین هستند و معاملات از 0 گرینویچ (یعنی دوشنبه ساعت سه ونیم بامداد به وقت تهران) تا جمعه (ساعت 11 شب) در آن انجام می‌شود.

به عبارتی ساده‌تر می‌توان گفت که فارکس یکی از بزرگترین بازارهای تجاری است که گردش مالی روزانه جهانی آن بیش از 5 تریلیون دلار آمریکا است. باید به این موضوع اشاره داشت که تمام معاملات انجام شده در بازار فارکس، شامل خرید و فروش همزمان دو ارز متفاوت است. این موضوع در واقع همان "جفت ارزی" را مطرح می‌کند، برای اینکه درک شفاف و روشنی از این موضوع داشته باشیم، بهتر است مفهوم این جفت ارزی را با ذکر مثال توضیح دهیم: منظور از جفت ارزی این است که EUR/USD ، EUR واحد پول اروپا مخفف یورو و USD همان قیمت دلار است؛ این دو مورد از جفت ارزهای اصلی است که در بازار فارکس مورد معامله قرار می‌گیرد.

در بازار فارکس، معاملات ارزها اغلب به ارزش میلیون‌ها دلار است و در این بازار، قیمت‌های کم می‌تواند، به زودی سود قابل توجهی را به همراه داشته باشد. البته باید به این موضوع دقت داشته باشید که بازار فارکس با این حجم از معاملات گسترده می‌تواند با ضررهای قابل توجهی نیز همراه باشد؛ بنابراین باید سرمایه گذاری در این بازار گسترده را با احتیاط شروع کرد و قبل از آن اطلاعات کافی و جامعی در این زمینه داشته باشید.

همان طور که اشاره شد، جفت ارزها، طلا، نفت و هزاران دارایی دیگر، از جمله معاملات انجام شده در بازار پر بازده فارکس هستند.

معاملات در بازار فارکس به چه صورت انجام می‌شود؟

با درک مفاهیم بالا و آشنایی مختصر با فارکس، شاید برایتان سوال مطرح شود، که دقیقا باید در بازار فارکس چه کنیم؟ باید اشاره داشت که تمام دارایی‌های نامبرده شده در بازار فارکس بیشترین حجم معاملاتی از دنیا را دارند و معمولا میلیون‌ها سرمایه گذار در طول روز، معاملات خود را با آن انجام می‌دهند. روند سرمایه گذاری در بازار فارکس به این صورت است که در اولین قدم، باید در کارگزاری‌های و یا اصلاحا بروکر( broker)حساب باز کنند و سپس از طریق سیستم معاملاتی فارکس، اقدام به خرید و فروش هرکدام از این دارایی‌ها نمایند. همان طور که در مطالب بالا به آن اشاره شد، بازار فارکس بازار پر نوسانی است، البته باید اشاره داشت که به همان اندازه هم می‌توان گفت امن است. امنیت در بازار فارکس بدین معنا است که شما در جفت ارزها معمولا کمتر حرکات غیر قابل تصور می‌بینید، یعنی به عبارتی بهتر ارزی نداریم که یک شبه نابود شود، در صورتی که سایر دارایی‌های نامبرده و اشاره شده این ویژگی را دارند؛ پس به راحتی می‌توان گفت؛ بازار فارکس، بازار امنی است.

با تمام این تفاسیر می‌توان گفت دو راه عمده و اصلی برای معامله ارزهای خارجی در بازار فارکس وجود دارد که در ادامه این مطلب قرار است به آن‌ها اشاره‌ای داشته باشیم:

· اولین و یا به عبارتی ساده‌ترین راه، خرید و فروش ساده جفت ارزهاست؛ بدین معنا که شما می‌توانید ارزی را در مقابل یک ارز دیگر بخرید و یا اینکه بفروشید.

·  راه دوم خرید مشتقاتی است که نوسانات یک جفت ارز مشخص را رصد می کند.

در اصل می‌توان گفت هر دو این تکنیک‌ها شبیه معاملات در بازار بورس هستند و متداول‌ترین روش،همان روش اول است که عموما اکثر افراد از آن برای خرید و فروش سهام معاملاتی استفاده می‌کنند. معمولا در بازار فارکس، معامله گر یک پیش بینی انجام می‌دهد و بر حسب آن پیش بینی منتظر تغییرات خواهد بود، اگر این تغییرات در مسیر پیش بینی باشد، از این بازار پر بازده سود خواهد کرد، اما اگر تغییرات را اشتباها پیش بینی کرده باشد، با زیان روبرو خواهد شد.

انواع سرمایه گذاری سطوح ریسک های معامله در بازار فارکس

همان طور که در مباحث بالا به آن، اشاره شد، معاملات ارزها در بازار فارکس معمولا با لوریج زیاد انجام می‌شود. منظور از لوریج، (پول قرضی است که کارگزار در اختیار شما قرار می‌دهد) بنابراین با مقادیر کمی از سرمایه گذاری پول، سرمایه گذاران می‌توانند کنترل مقادیر زیادی پول را در دست بگیرند. معمولا افرادی که به تازگی قرار است وارد دنیای فارکس شوند و آشنایی زیادی با فارکس ندارند، باید با حساب دمو شروع کنند، در واقع این افراد با این نوع حساب نگران از دست دادن سرمایه خود نیستند و به صورت کلی می‌توانند با بازار فارکس آشنایی پیدا کنند.

خطرات معامله در فارکس، شناخته شده و واقعی هستند و اکثر معامله گران در این بازار، در معرض باخت و ضرر قرار دارند. بر حسب گزارشی که در سال 2014 منتشر شده، تقریبا 70 درصد افرادی که وارد سیستم معاملاتی فارکس شده‌اند،  سرمایه خود را از دست داده‌اند.  این آمار نشان دهنده این است که اکثر معامله گران خرد در بازار فارکس، پس از حدود ۴ ماه از انجام معاملات دست می کشند.

سخن آخر

بازار پربازده فارکس همواره در حال تغییر و دگرگونی است، برای اینکه بتوانید در این بازار گسترده، برنده باشید و سود خوبی کسب کنید، باید همواره به دنبال یادگیری استراتژی‌ها و نکات جدید و مهم در سیستم معاملاتی فارکس باشید و دیدگاهی محتاطانه نسبت به این بازار و معاملات آن داشته باشید تا بتوانید میزان قابل توجهی سود کسب کنید و ریسک‌های این معاملات را به حداقل برسانید.

پست های مرتبط

0 نظرات

نظر شما